Łysienie mężczyzn da się polubić. Jest powszechnie akceptowane, traktowane jako zjawisko naturalne, bo częste. Okazuje się, że kobiety też mają z tym do czynienia. Jednak szybko na to reagują, od razu proszą o pomoc dermatologa. Poza tym specyfika łysienia kobiet nie polega na całkowitym wyłysieniu pewnych powierzchni głowy tylko na mniejszym czy większym przerzedzeniu równomiernie na całej głowie. Jednak marna to pociecha. Piękne, gęste i zdrowe włosy są bowiem ozdobą każdej pani, dlatego warto się starać o ich zachowanie w dobrej kondycji.

Kiedy do lekarza?

Włosy wypadają, to naturalny proces. Każdy z nich nie tkwi na głowie dłużej niż kilka – kilkanaście lat, a po jego wypadnięciu po kilku tygodniach z tego samego mieszka włosowego zaczyna wyrastać nowy włos. Mamy na głowie od stu do stu pięćdziesięciu tysięcy mieszków włosowych, z czego jednocześnie jest aktywnych 80%. Każdego dnia wypada około 100 włosów dziennie i nie wzbudza to niepokoju. Dopiero jak liczba się zwiększa, co da się zauważyć podczas czesania czy mycia, do 200 i trwa to przez 2 miesiące, oznacza, że najwyższa pora, by się wybrać do lekarza po ratunek, bowiem jest to już stan chorobowy.

Dlaczego kobietom wypadają włosy?

Jest co najmniej kilka przyczyn wypadania włosów u pań. Do częstych należą zaburzenia hormonalne. Zdarza się, najczęściej w okresie menopauzy i po menopauzie, że androgeny, a właściwie jego pochodna – dihydrotestosteron (DHT)wpływa niszcząco na mieszki włosowe. Zdarza się to nawet przy prawidłowym stężeniu androgenów. Mieszki ulegają miniaturyzacji i nie są w stanie wydać na świat nowych włosów. Jeśli taki stan nie trwa długo, wówczas można przy pomocy leków mieszki uaktywnić. Jeśli natomiast za leczenie zabieramy się za późno, sytuacja jest nieodwracalna. Taki typ łysienia nazywamy męskim albo androgenowym. Następuje wówczas większe  niż w innych miejscach głowy przerzedzenia nad skroniami i nad linią czoła.

Łysienie kobiet najczęściej ma charakter rozlany i odwracalny. Powodują je czynniki, po których usunięciu włosy powracają po pewnym czasie do normy. Takim szkodliwym czynnikiem jest niewłaściwa pielęgnacja. Nadmiar kosmetyków i środków do pielęgnacji włosów, zwłaszcza kiepskiej jakości, źle wykonane zabiegi fryzjerskie potrafią włosy osłabić i zniszczyć na tyle, że kończy się to wypadaniem.

Łysienie jest też skutkiem nieleczonych chorób skóry głowy, np. łupieżu tłustego i łojotokowego zapalenia skóry. Niektóre choroby, jak np. te, którym towarzyszy wysoka gorączka, pewne leki, chemioterapia też powodują poważne problemy z włosami.

Niewłaściwe odżywianie, a zwłaszcza restrykcyjne diety odchudzające i głodówki, powodują niedobory pokarmowe. Zwłaszcza groźny jest brak żelaza, krzemu, cynku i magnezu oraz witaminy A i niektórych witamin z grupy B. Osłabione brakiem substancji odżywczych ( a lepiej je dobrze odżywiać od wewnątrz niż stosować kosztowne odżywki na zewnątrz) włosy wypadają. Tu pomocna jest zdrowa, dobrze zbilansowana dieta, a włosy odzyskują gęstość i dobrą kondycję.

Na wypadanie włosów ma też wpływ długotrwały stres a nawet niektóre … fryzury. Włosy nie mogą być mocno naciągnięte przy zawiązywaniu w kucyk czy uczesane w kok.

Powszechnie wiadomo, że w okresie poporodowym narasta niebezpieczeństwo utraty dużej ilości włosów, nawet o połowę. Dotyczy to co piątej świeżo upieczonej mamy. Na skutek zmniejszenia się stężenia estrogenów, których poziom w okresie ciąży był wysoki, a dzięki temu włosy zachowywały się w dobrej kondycji i nie wypadały, następuje w krótkim czasie znaczne łysienie. Nie wymaga to jednak leczenia. Włosy najdalej po roku od porodu wracają do gęstości sprzed ciąży.

Co na łysienie kobiet?

Kobiece łysienie leczy się tymi specyfikami co łysienie mężczyzn. Z jednym wyjątkiem: preparaty z finasterydem przeznaczone są wyłącznie dla panów. Za to panie mogą sobie pozwolić na szampon z zawartością finasterydu, ponieważ jest stosowany zewnętrznie. Jest to szampon z formułą anty – DHT, a więc jest zalecany w przypadku łysienia androgenowego. Jego działanie polega na blokowaniu dihydrotestosteronowi dostępu do mieszków włosowych.

Łysienie androgenowe leczy się też preparatami z zawartością minoxidilu albo aminexilu. W przypadku zaburzeń hormonalnych zleca się leczenie tabletkami z zawartością estrogenów lub działających antyandrogenowo. U kobiet w okresie klimakterium dobre rezultaty przynosi hormonalna terapia zastępcza.

Gęste włosy natychmiast

Na gęste włosy trzeba trochę poczekać, nawet jeśli ich odrost następuje samoistnie. W oczekiwaniu na poprawę sytuacji można sobie radzić, zagęszczając włosy preparatami zawierającymi keratynę – naturalne białko będące budulcem włosów. Miniaturowe włókienka keratyny po rozpyleniu preparatu przyklejają się do włosów i powiększają swą objętość. W jednej chwili włosy zyskują gęstość, a przerzedzenia stają się niewidoczne. Preparat nadaje się do częstego stosowania, bo efekt nie jest długotrwały, nie osłabia włosów.

Innym sposobem zagęszczania jest przyklejanie naturalnych lub sztucznych kosmyków. Przymocowuje się je przy podstawie istniejących włosów. Taki zabieg trzeba powtarzać co kilka tygodni.

5,1 k

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *