Jak podają statystyki – co trzeci pan znajdujący się pomiędzy dwudziestym piątym a czterdziestym piątym rokiem życia zaczyna zauważać wzmożone wypadanie włosów, które ma jednak różny stopień nasilenia. Najczęstszą przyczyną łysienia są hormony płciowe – androgeny.

Łysienie androgenowe u mężczyzn

Jak już wyżej wspomniałam – łysienie androgenowe spowodowane jest wzmożoną aktywnością androgenów. Przyczyny łysienia mogą mieć charakter dziedziczny. W genach od przodków otrzymujemy nadwrażliwość mieszków włosowych na działanie dihydrotestosteronu – odmiany męskiego hormonu – testosteronu. Na skutek działania 5 alfa-reduktazy następuje zamiana testosteronu na szkodliwy DHT.

Łysienie androgenowe u panów zaczyna się najczęściej od czoła albo od skroni. Bardzo często objawem jest tak zwane „wysokie czoło”, które pojawia się u mężczyzn dwudziestoletnich, którzy nie zdają sobie sprawy, że to właśnie początek łysienia androgenowego. Następnym krokiem łysienia androgenowego jest tworzenie się zakoli. Włosy znacznie przerzedzają się także a czubku głowy. Gdy niewielka ilość włosów pozostanie po bokach głowy bądź też włosów nie będzie już od czubka głowy do linii czoła, wówczas mamy do czynienia z zaawansowanym stadium łysienia androgenowego.

Jak powinno wyglądać leczenie tego typu łysienia? Przede wszystkim należy stosować specyfiki, które zawierają substancje przyczyniające się do hamowania przyczyn łysienia. Warto stosować preparaty zawierające minoxidil. Jest to substancja, która stymuluje wzrost włosów. Koniecznością mogą okazać się ponadto środki, które hamują przekształcanie się testosteronu w dihydroterstosteron (a więc blokują działanie enzymu – 5 alfa-reduktazy). Na efekty leczenia przyczyn łysienia androgenowego trzeba nieco poczekać. A to dlatego, że cały proces wiąże się z fazami cyklu wzrostu włosów. Rezultaty kuracji widoczne są najczęściej po dwunastu miesiącach systematycznego stosowania specyfików.

Łysienie anangenowe i jego przyczyny

Innym typem łysienia u mężczyzn jest łysienie anangenowe. Przyczyną łysienia tego rodzaju jest zatrzymanie toczących się regularnych podziałów komórkowych macierzy włosa. W rezultacie następuje gwałtowne zakończenie fazy wzrostu włosa, a co za tym idzie – przerwanie ciągłości korzenia włosa. Efektem tego zaburzenia jest wypadanie włosów.

Łysienie anangenowe może towarzyszyć łysieniu plackowatemu, jak również może być efektem przebytej chemioterapii.

Przyczyny męskiego łysienia plackowatego

Łysienie plackowate uważane jest za jedno z najgorszych typów łysienia. Najczęściej pojawia się u młodych mężczyzn. Niestety przyczyny łysienia tego typu nie zostały do końca poznane. Aczkolwiek istnieją przypuszczenia, że schorzenie to spowodowane jest istnieniem kilku współistniejących ze sobą czynników o podłożu genetycznym. Za najważniejszy uważa się jednak czynnik autoimmunologiczny. Innymi przyczynami łysienia plackowatego mogą być między innymi: długotrwały stres, miejscowy uraz głowy, silne przeżycia psychiczne (trauma), środki chemiczne, czy alergie.

Łączenie przyczyn łysienia plackowatego z długotrwałymi sytuacjami stresowymi ma charakter statystyczny. Wszystko bowiem wskazuje na to, że stres jest jednym z czynników wpływających na powstawanie „placków”. Jeżeli zaś chodzi o mechaniczne urazy – zadrapania oraz wszelkie inne otarcia normalnie owłosionej skóry stanowią najczęściej ognisko rozwoju nowego miejsca utraty włosów, jednak tylko u mężczyzn, którzy  podatni są na łysienie plackowate.

Ponadto uważa się, że niektóre środki chemiczne – formaldehyd, akrylamid, czy pestycydy mogą mieć znaczący wpływ na powstawanie przyczyn łysienia tego typu. Taki tok rozumowania związany jest ze statystykami. Jeżeli więc chcemy uniknąć łysienia plackowatego, szerokim łukiem należy omijać zawody, które wiążą się z pracą przy środkach chemicznych. Oczywiście nie jest to regułą.

Łysienie mężczyzn a choroby

Wzmożone wypadanie włosów u mężczyzn może być spowodowane również ogólnym osłabieniem organizmu. Przyczyn łysienia u mężczyzn można dopatrywać się także w niedoborach oraz braku witamin. Wzmożone wypadanie włosów u panów wiąże się ponadto z przebytą chemioterapią czy nawet ostrą gorączką.

Jak likwidować przyczyny łysienia?

W dzisiejszych czasach leczenie przyczyn łysienia u mężczyzn to nic trudnego. Oczywiście w wielu przypadkach na efekty terapii trzeba poczekać nawet kilkanaście miesięcy. Ponowny odrost włosów związany jest z fazami cyklu wzrostu włosów.

Najogólniej można powiedzieć, że w leczeniu przyczyn łysienia stosuje się dwie główne metody: leczenie farmakologiczne oraz leczenie zabiegowe.

W leczeniu farmakologicznym najbardziej popularnym środkiem jest finasteryd. Jest to substancja, która powoduje zahamowanie aktywności enzymu odpowiedzialnego za przekształcenie testosteronu w szkodliwy dla mieszków włosowych dihydrotestosteron. Popularne są również specyfiki zawierające w swoim składzie minoxidil.

Leczenie zabiegowe to natomiast popularne przeszczepy włosów. Trzeba jednak mieć świadomość, że to dość kosztowne rozwiązanie – nie jest więc dostępne dla wszystkich mężczyzn, którzy borykają się z różnymi przyczynami łysienia.