Nie jest prawdą, że każdy mężczyzna prędzej czy później musi wyłysieć. Panowie wcale nie muszą godzić się na łysinę. Wystarczy poznać najczęstsze przyczyny wypadania włosów, by dobrać skuteczną terapię i pobudzić porost włosów.

Mężczyźni a łysienie plackowate

Łysienie plackowate jest to chyba jeden z bardziej przykrych typów łysienia. Bardzo często ten rodzaj łysienia  dotyka nowych mężczyzn. Choć przyczyny wypadania włosów tego charakteru nie zostały do końca wyjaśnione, istnieje kilka przypuszczeń. Uważa się, że przyczyną łysienia plackowatego jest czynnik autoimmunologiczny. Okazuje się również, że jednym z czynników powodujących pojawienie się objawów łysienia tego typu, czyli „placków” jest stres.

Wypadanie włosów a hormony

Okazuje się, że najczęstszą przyczyną wypadania włosów u mężczyzn są męskie hormony płciowe. Łysienie androgenowe spowodowane jest skłonnościami genetycznymi. W genach mężczyźni dziedziczą wysoką wrażliwość mieszków włosowych na szkodliwą odmianę testosteronu. Dihydrotestosteron – bo tak brzmi jego nazwa – powstaje na skutek reakcji katalitycznej, w której enzym (5 alfa-reduktaza) powoduje przekształcenie testosteronu w DHT właśnie. Ta szkodliwa forma „męskiego” hormonu powoduje stopniową miniaturyzację mieszków włosowych, co doprowadza do sytuacji, w której włosy stają się coraz słabsze i cieńsze, aż w końcu wypadają. Gdy w odpowiednim momencie szkodliwa działalność dihydrotestosteronu nie zostanie zablokowana, wówczas dojdzie do całkowitej miniaturyzacji włosów, a tym samym do nieodwracalnego łysienia.

Wypadanie włosów spowodowane dihydrotestosteronem jest łatwe do zidentyfikowania, bowiem przebiega ono podobnie u wszystkich panów. Z reguły łysienie androgenowe rozpoczyna się stopniowym przerzedzaniem się włosów, które prowadzi do pojawienia się zakoli. Z czasem linia zaczyna pogłębiać się, co z kolei doprowadza do pojawienia się wysokiego czoła. Jeżeli chcemy zapobiec dalszemu pogłębianiu się alopecii, wówczas należy sięgnąć po odpowiednie specyfiki blokujące działanie dihydrotestosteronu. Gdy ze wzmożonym wypadaniem włosów nie zrobimy nic, wówczas łysienie będzie się pogłębiać i dojdzie do stanu zaawansowanego.

Wypadanie włosów a faza anangenowa

Bardzo mało miejsca poświęca się wypadaniu włosów, które spowodowane jest zatrzymaniem podziałów komórkowych macierzy włosa. W takiej sytuacji dochodzi do nagłego zakończenia fazy wzrostu włosa. W rezultacie następuje przerwanie ciągłości korzeni włosów, co powoduje że owłosienie wypada.

Wypadanie włosów a tryb życia

Przyczyną wypadania włosów może być niewłaściwy tryb życia. W związku z tym, że większość mężczyzn pracuje od świtu do nocy, nie ma czasu na prawidłowe odżywianie się. Organizm jest przemęczony, a co za tym idzie – brakuje mu wielu witamin i składników mineralnych. Ustrój zaczyna więc manifestować te niedobory wypadaniem włosów. Co prawda taki stan ma charakter przejściowy, aczkolwiek warto o tym wspomnieć.

Wiele witamin oraz minerałów odpowiada za kondycję włosów. Gdy organizmowi brakuje ważnych składników, włosy wypadają. Jeżeli więc zauważymy u siebie takie objawy, wówczas koniecznością jest wzbogacenie swojej dotychczasowej diety, choćby w suplementy.

Niewłaściwy tryb życia może wiązać się z pojawieniem się chorób. Jak się okazuje – i one mogą stać się przyczyną wypadania włosów. Stopniowe łysienie można następować na skutek ostrych gorączek czy przebytej chemioterapii.

Wypadanie włosów a zatrucia

Wzmożone wypadanie włosów może nastąpić na skutek zatruć substancjami toksycznymi. Najczęstszą przyczyną wypadania włosów są zatrucia arsenem, talem czy rtęcią. Włosy nie wypadają jednak od razy. Łysina pojawia się najczęściej po upływie dwóch tygodni od momentu zażycia toksycznej substancji. Ponowny odrost włosów następuje najczęściej po upływie od sześciu od ośmiu tygodni.

Łysienie a zażywanie leków

Przyczyną wypadania włosów o charakterze wzmożonym może być stosowanie niektórych leków. Mężczyźni mogą tracić włosy na skutek zażywania leków immunosupresyjnych oraz cytostatycznych. Najczęściej zażywa się w przypadku leczenia ciężkich odmian łuszczycy, nowotworach, czy pęcherzycy. Wypadanie włosów, którego przyczyną jest zażywanie leków najczęściej pojawia się po trzech tygodniach ich stosowania.

Przyczyn wypadania włosów u mężczyzn jest wiele. Większość spowodowana jest naszym trybem życia bądź też przebytymi chorobami. W większości przypadków wypadanie włosów tego typu jest procesem odwracalnym. Wystarczy zlikwidować czynniki powodujące łysienie. Również łysienie androgenowe czy plackowate można wyleczyć. Należy wówczas stosować odpowiednie preparaty na porost włosów. W ostateczności można zdecydować się na zabieg transplantacji włosów.