Nadmiernie wypadające włosy to wielkie utrapienie wielu z nas. To nie jest pojedynczy problem – dotyka ona bowiem już blisko 1/3 mężczyzn w wieku od 25 do 40 lat. Ale kobiety też cierpią na łysienie. Niewątpliwie wszyscy z tym schorzeniem szukają skutecznych sposobów, by pozbyć się tego nieestetycznego problemu. Obecnie w medycynie estetycznej najczęściej do leczenia łysienia wykorzystywana jest mezoterapia. To metoda poznana na całym świecie i od blisko pół wieku stosowana w różnych dziedzinach medycyny; w Polsce jest natomiast wykorzystywana dopiero od niedawna. Została opracowana pięćdziesiąt lat temu przez Michela Pistora – francuskiego lekarza. Dzięki tej metodzie leczone są między innymi: choroby neurologiczne, migreny, choroby dróg oddechowych oraz żylaki; od pewnego okresu mezoterapię wykorzystują także lekarze specjaliści z dziedzin medycyny estetycznej oraz i dermatologii.
Różne przyczyny utraty włosów
Do najczęstszych przyczyn nadmiernej straty włosów zalicza się hormony – a szczególnie androgeny. Można powiedzieć, że to „dzięki” testosteronowi, zmienionemu w dihydrotestosteron poprzez szkodliwe działanie enzymu 5–alfa reduktazy łysiejemy.
Warto również podkreślić, że skłonności do nadmiernego wypadania włosów przez większość nas jest dziedziczona po własnych przodkach, zwykle dziadkach oraz ojcach.
Ale nasze włosy mogą wypadać również poprzez pojawienie się określonych schorzeń czy nawet przy zażywaniu mocnych leków. Wpływ na proces łysienia mają także różne infekcje, wysoka, jak również gorączka. Spora grupa osób przeżywająca te dolegliwości skarży się na wzmożoną utratę włosów.
Innym z „powodów”, dla których „lecą” nam z głowy włosy jest niewłaściwie dobrana dieta. Bardzo często z powodu prowadzenia odchudzania, powodujemy, że nasz organizm nie dostaje odpowiednich składników odżywczych i takie działanie wywołuje osłabienie włosów, a czasem nawet ich utratę.
Oprócz przedstawionych wyżej powodów łysienia, istnieją także inne, a wśród nich wymienia się: uszkodzenia mechaniczne, a w szczególności – rany cięte oraz szarpane i oparzenia.
Zabieg mezoterapii powstrzyma procesy łysienia
Mezoterapia bardzo dobrze sprawdza się w przypadkach leczenia łysienia androgenowego – typu męskiego, jak również w przypadku chronicznego, bądź sezonowego wzmożonego wypadania włosów. Ale ten skuteczny zabieg hamuje także łysienie wywołane słabym krążeniem, nieprawidłową dietą, nadmiarem dihydrotestosteronu. Zabieg mezoterapii nie tylko doskonale zatrzymuje proces utraty włosów, ale pomaga także odrosnąć włosom, o ile mieszki włosowe nie są w stanie atrofii. Mezoterapia opiera się na podskórnym obstrzykiwaniu skóry głowy specjalnymi koktajlami leczniczymi. Taki koktajl leczniczy posiada w swym składzie przede wszystkim to co jest dla prawidłowego funkcjonowania włosów wskazane – na przykład dekspantenol (odmiana witaminy B5), oligoelementy z cynkiem krzemionkę organiczną, multiwitaminy, a także minoxidil – dosyć częsty składnik aptecznych preparatów i serii kosmetyków przeciwdziałających nadmiernemu wypadaniu włosów. Poprzez liczne wstrzyknięcia z podaną częstotliwością – jeden zabieg raz na tydzień przez okres 1-2 miesięcy, możliwe jest w ciągu czterech 4 miesięcy pomniejszenie łysienia nawet o 70 procent, a odrost uzyskuje się nawet w blisko 20 procentach.
Zwykle zabieg mezoterapii składa się z dwóch kolejnych faz – pierwszą jest faza uderzeniowa ( w niej występuje jeden zabieg co 10-14 dni przez około dwa miesiące), a drugą jest faza pielęgnacyjna (w której przeprowadza się jeden zabieg raz na miesiąc przez 3 – 6 miesięcy).
Wskazania do mezoterapii skóry głowy
Bardzo częstym wskazaniem do zabiegu mezoterapii są przede wszystkim choroby włosów, w których mamy do czynienia z ich wzmożoną utratą, bądź też do dochodzi do utraty lub znacznego osłabienia struktury włosów. Dzięki wstrzykiwaniu w owłosioną skórę głowy określonych „zestawów” odżywczych substancji jest w znacznym stopniu możliwe poprawienie wzmocnienie oraz zablokowanie wypadania włosów czy nawet ich powtórny odrost. Mezoterapia sprawdza się w szczególności w takich przypadkach, jak: wypadanie włosów spowodowane ubogą dietą, słabym krążeniem, zmianami hormonalnymi zachodzącymi w czasie ciąży i laktacji; ponadto w przypadku łysienia androgenowego, łysienia plackowatego oraz przy słabych i wymagających silniejszego odżywienia włosach.
Przeciwwskazania do mezoterapii
Przeciwwskazaniami do tego zabiegu są: ciąża, czas karmienia piersią, stany alergiczne, cukrzyca, skórne stany zapalne, choroby nowotworowe czy też przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych.
Jak często powtarzać zabieg ?
Mezoterapię skóry głowy trzeba powtarzać regularnie, co siedem dni przez okres dwóch miesięcy, a potem jeden zabieg na raz na miesiąc.
Czy możliwe są jakieś powikłania po zabiegu?
Raczej nie. Mezoterapia jest nowoczesnym i całkiem bezpiecznym zabiegiem. Jednakże zaraz po zakończonym zabiegu można zaobserwować lekkie zaczerwienienie oraz niewielki obrzęk.
Zwykle cena pojedynczego zabiegu kształtuje się na granicy 200-300 złotych.
5,1 k
Interesujący artykuł, nareszcie znalazłam to czego szukałam, dzięki! 🙂
A ja jeszcze dodam od siebie, że obecnie coraz większa ilośc gabinetów medycyny estetycznej ma na swoim wyposażeniu zamiast zwykłych strzykawek specjalne peny elektroniczne tzw. injection system firmy anteis. Dzięki tym penom można prowadzić zupełnie bezbolesne mezoterapie a także ostrzykiwania wypełniaczami z kwasem hialuronowym.
Jeśli chodzi o cenę zabiegu mezoterapii wydaje się ona duża, ale jak ja sobie teraz policzę ile wydałam na prywatne wizyty u dermatologów, na ich szampony, odżywki, leki i inne mikstury to mezoterapia wydaje się tania;-) A jak sie okazuje o wiele bardziej skuteczna.