Wypadanie włosów u dzieci

ysienie

Włosy „starzeją się” nam przez całe życie, codziennie możemy więc znaleźć pewną ich liczbę na szczotce lub grzebieniu oraz w wannie jako pozostałość po codziennej kąpieli. Zjawisko to jest powszechne i w żadnym stopniu nie jest uzależnione od naszego wieku, nie warto się nim przejmować zaś również dlatego, że z cebulek systematycznie wyrastają nam „nowe” włosy, które są w stanie zniwelować poniesione przez nas straty. Wypadanie włosów u dzieci jest tak samo powszechne, jak u osób dorosłych, jako rodzice powinniśmy jednak podchodzić do niego z pewną ostrożnością. Jeżeli wydaje się nam, że włosów wypada maluchowi więcej niż nam samym nie powinniśmy zwlekać z interwencją zwłaszcza, że konsekwencje łysienia u dzieci mogą być bardzo dotkliwe.

Jak i kiedy reagować?

Troska o zdrowie dziecka wydaje się nam czymś oczywistym. Większość rodziców reaguje żywiołowo na pierwsze oznaki jesiennego przeziębienia lub wiosennej grypy, nie powinno dziwić zatem i to, że również utrata włosów u dzieci ma prawo budzić ich niepokój. Pierwsze kroki mające na celu przeciwdziałanie takiemu stanowi rzeczy warto podjąć natychmiast po zaobserwowaniu oznak łysienia u malucha. Na początku wystarczy uważne obserwowanie stanu włosów i skóry głowy dziecka, gdy zaś upewnimy się, że włosów wypada znacznie więcej niż to konieczne nie powinniśmy zwlekać przed bardziej radykalnymi środkami zaradczymi. Ich odpowiedni dobór przesądza o tym, czy nasze działania przyniosą spodziewane rezultaty, należy mieć jednak na uwadze to, że nie jest on zadaniem prostym. Nie ma jednej przyczyny łysienia u dzieci, o sukcesie terapii przesądza więc przede wszystkim prawidłowa postawiona diagnoza. „Na własną rękę” możemy zatroszczyć się przede wszystkim o to, aby maluch otrzymywał niezbędne ilości witamin i minerałów to bowiem właśnie ich niedobór wywołuje często łysienie. Jeżeli jednak nasza troska o właściwą dietę dziecka i odpowiednią higienę (na przykład poprzez zmianę używanego do tej pory szamponu na dostosowany do potrzeb malucha) nie przyniesie spodziewanych rezultatów nie powinniśmy zwlekać ze złożeniem wizyty u lekarza, który doradzi nam dalsze działania.

Jakie mogą być przyczyny wypadania włosów u dzieci?

Wspominaliśmy już o tym, że zdiagnozowanie przyczyny, dla której maluch traci włosy może być wyjątkowo trudne. Współczesna medycyna intensyfikuje wysiłki mające na celu poprawę takiego stanu rzeczy, ciągle jednak nasz sukces uzależniony jest przede wszystkim od ścisłej współpracy z lekarzem. Bardzo często to wywiad przeprowadzony przez specjalistę z rodzicem łysiejącego malucha stanowi podstawę do podjęcia środków zaradczych, niewskazane jest więc ukrywanie faktów, które mogłyby ułatwić lekarzowi pracę. W przypadku bardzo małych dzieci przyczyną łysienia może być swego rodzaju tik polegający na pociąganiu za kosmyki włosów w chwilach zadowolenia lub zakłopotania, terapia opiera się więc wówczas przede wszystkim na próbach oduczenia malucha takiego zachowania i wskazaniu mu innych sposobów skutecznego radzenia sobie z napięciem. Niestety, w większości przypadków przyczyny łysienia u dzieci są znacznie bardziej poważne, a ich leczenie nie jest zadaniem prostym. Chyba najbardziej niebezpieczne wydaje się być leczenie plackowate groźne nie tylko dlatego, że często ma podłoże genetyczne, ale i z uwagi na to, że walka z nim nigdy nie gwarantuje ostatecznego sukcesu. Rodzice, którzy podczas czesania dziecka zauważają niewielkie płaty skóry całkowicie pozbawione owłosienia powinni więc jak najszybciej udać się z maluchem do dermatologa. Wypadanie włosów u dzieci bywa również jedną z konsekwencji różnego rodzaju chorób, które przechodzą maluchy. Łysienie jest naturalną konsekwencją silnych infekcji wirusowych i bakteryjnych oraz podawania dużych dawek leków, w takim wypadku jednak wystarczy, aby dziecko wróciło do zdrowia, a rodzice zadbali o jego prawidłową dietę, aby problem wypadających włosów okazał się jedynie wspomnieniem. Nie raz okazuje się również, że wypadania włosów u dzieci jest sygnałem świadczącym o tym, że w ich organizmie zachodzą niekorzystne zmiany (mogą być to na przykład poważne problemy z tarczycą), bywa więc, że rodzice interweniujący w sprawie wypadających włosów mogą ocalić dziecku nie tylko zdrowie, ale również życie. Mówiąc o łysieniu wśród dzieci nie wolno zapominać również o tym, że niemałą rolę odgrywa w jego kontekście stres, bywa więc, że psycholog dziecięcy może mieć do powiedzenia znacznie więcej niż dermatolog.

Dlaczego warto szybko interweniować?

Lekarze nie mają wątpliwości co do tego, że przypadki wypadania włosów u dzieci powinny być poddawane szybkiej diagnozie. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że błyskawiczna reakcja rodziców i lekarza może skutecznie przeciwdziałać łysieniu, w przypadku dzieci niezmiennie ważny jest jednak również aspekt psychologiczny. Bardzo młodzi ludzie nie słyną z przesadnej tolerancji, troska poświęcona łysiejącemu dziecko sprawia więc, że nie jest ono narażone na nieprzychylne reakcje, jakich z całą pewnością nie szczędziłoby mu otoczenie.

VN:F [1.9.15_1155]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

No related posts.

Related posts brought to you by Yet Another Related Posts Plugin.

Tags: , ,

One Response to “Wypadanie włosów u dzieci”

1. Robert Says:

Ciekawa rzecz. Super, że to znalazłem.

VA:F [1.9.15_1155]
    Rating: 0.0/5 (0 votes cast)