Wiele kobiet, które urodziły dziecko odczuwa w niedługim czasie stratę włosów. Łysienie poporodowe jest naturalne i dotyczy prawie każdej „świeżo upieczonej” mamy.  Te panie, które jeszcze nie rodziły powinny zdawać sobie sprawę, że i je może ono dotknąć. W jaki sposób będzie przebiegało takie łysienie? Tego nikt nie jest w stanie na sto procent przewidzieć. Może stracimy tylko trochę więcej włosów z głowy  niż dotychczas, albo na grzebieniu pozostanie ich jednak bardzo dużo. Tak czy owak z tego typu łysieniem można sobie doskonale poradzić. W jaki sposób zwalczyć łysienie poporodowe? Poniżej znajdziecie kilka istotnych porad.

Łysienie poporodowe – biologicznie zachodzące zmiany

W wielu przypadkach nadmiernego wypadania włosów nie dzieje się nic złego; to naturalne, że kobiecie po porodzie wypadają włosy. Tak twierdzą już od bardzo dawna dermatolodzy.  Aby zrozumieć to biologiczne zjawisko zachodzące w kobiecym organizmie, należy wiedzieć, że każdy włos posiada swój indywidualny  cykl życia. Składa się on dokładnie z trzech podstawowych faz.  Pierwszą fazą jest  to faza wzrostu, która nazywana jest inaczej  anagenem. Trwa ona zwykle dwa ,bądź nawet  sześć  lat. W takiej właśnie fazie znajduje się zazwyczaj blisko 90 procent  włosów, które są na naszej głowie. Fazą drugą jest katagen – inaczej przejściowy okres, który trwa nawet dwa tygodnie. W tym okresie nasze włosy przestają wzrastać  i zaczynają przygotowywać się do wypadania.  W takiej sytuacji  koniec włosa  odrywany jest  od brodawki, znajdującej się w komórce włosowej, a następnie przesuwa się w pobliże powierzchni skóry głowy.  Kolejną – trzecią fazą cyklu jest telogen – czyli czas spoczynku. Trwa on  zwykle od dwóch do nawet czterech  miesięcy – w tym okresie komórki włosowe kurczą się i odpoczywają. W następnym czasie mieszki włosowe zaczynają się powiększać, bowiem  tworzyć się będzie w nim całkiem nowy włos.  Ten nowy wypycha starszy, który następnie wypada. W okresie ciąży cały wyżej przybliżony proces przebiega całkiem odmiennie. Znacznie powiększony poziom kobiecych  estrogenów powoduje, że komórki włosowe nie przechodzą fazy przejściowej. Włosy nie ulegają wypadnięciu, a więc mamy ich na głowie bardzo dużo.  To wówczas wiele kobiet będących w ciąży zauważa, że ich fryzura jest znacznie bujniejsza n niż w poprzednim czasie.

Ale uwaga! W dwa, do trzech miesięcy po urodzeniu dziecka obniża się poziom estrogenów w organizmie i wtedy włosy zaczynają w szybkim tempie wypadać.  Wśród tych włosów są takie, które nie zdążyły wypaść w czasie ostatnich dziewięciu miesięcy, a także takie, które właśnie w bieżącym czasie wypadły. Z tego też względu kobiety po urodzeniu mogą odczuwać nadmierną stratę włosów w szybkim czasie.

Właściwa  pielęgnacja – to podstawa zdrowych włosów !

Łysienie poporodowe nie jest czymś, czego powinniśmy się obawiać. Nie martwmy się zatem, że wyłysiejemy – zazwyczaj starta włosów w 20 – 30 procentach nie jest zauważalna. Ponadto na naszej głowie znajduje się nawet 100 czy 150 tysięcy włosów i jeśli stracimy 1/3 owłosienia z głowy, to nie będzie to zbytnio zauważalne. Oprócz tego trzeba wiedzieć, że problem wypadających włosów sam z czasem powoli  zaniknie  – w okresie od sześciu do dziewięciu miesięcy po urodzeniu dziecka, bowiem wówczas poziom hormonów w organizmie kobiety  wraca do normalności. Czasem jednak ten okres może potrwać znacznie dłużej –  jeżeli karmimy piersią, gdyż wówczas  w organizmie występuje znacznie większe stężenie prolaktyny ( hormonu,  który w zbyt dużych ilościach powoduje wypadanie włosów).

Ponadto wato dodać, że czas występowania łysienia poporodowego jest znacznie wydłużony u kobiet przeżywających depresję poporodową. Wynika to z faktu, że silny stres wzmaga produkcję hormonu – prolaktyny ( również  u młodych matek nie karmiących piersią).

Dlatego w tym okresie trzeba postawić na odpowiednią pielęgnację włosów! Włosom po porodzie z pewnością  pomogą właściwe  kosmetyki. W tej roli doskonale sprawdzą się specyfiki do pielęgnacji  włosów słabych oraz wypadających. Bardzo dobrze jest zakupić od razu całą serię kosmetyków – szampon, odżywkę i  balsam. Ponadto w czasie mycia,  głowę można delikatnie masować – wówczas zawarte w szamponie składniki lepiej się wchłoną i będą lepiej działały.  Potem należy nałożyć odzywkę. Bardzo dobrze sprawdzają się ampułki wzmacniające włosy i ich cebulki. Kuracja nimi trwa trzy miesiące.

Wspomóż kondycję włosów witaminami!

Po ciąży nasze włosy są osłabione, mają rozdwojone końcówki.  Jest to powodowane brakiem odpowiednich ilości witamin. Zatem warto dla lepszego wyglądu włosów zadbać o właściwą dietę , która będzie bogata w makroelementy i mikroelementy oraz w  witaminy z grupy B.  Bardzo istotną  rolę będzie pełniła niacyna, która  rozszerza naczynia krwionośne i dlatego do cebulek włosowych mogą dotrzeć wartościowe składniki odżywcze.  Trzeba zatem spożywać jaja, ryby, a także  owoce morza, które zawierają  miedź, cynk i  żelazo. Ponadto bogactwem witamin z grupy B są jeszcze  pieczywo i makaron razowy,  gruboziarniste kasze oraz  niełuskany ryż.

5,1 k

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *