Zaskoczeni? Pewnie tak, bowiem wielu z nas  pewnością sądzi, że łysienie to tylko problem starszych mężczyzn. Ale uwaga! Kobiety też odczuwają nadmierną stratę owłosienia na głowie. Bardzo często są to młode kobiety, ale i starszym paniom wypadają włosy. Ale warto zaznaczyć, że kobiety łysieją znacznie inaczej niż mężczyźni. Łysienie androgenowe u kobiet jest powodowane innymi czynnikami niż u mężczyzn, a także ma inny przebieg i charakter.

Kilka zdań o łysieniu typu androgenowego

Najbardziej rozpowszechnionym typem łysienia jest właśnie łysienie androgenowe. Ten typ wypadania włosów dotyczy obecnie mężczyzn w różnym wieku, jak również licznej rzeszy kobiet. U każdej z tych płci łysienie typu androgenowego całkiem odmiennie przebiega i ma odmienny charakter. W przypadku kobiet łysienie tego typu pojawia się mniej więcej w dwóch okresach. Są to lata między 20 i 24 rokiem życia,  a także –  35 i 39 r. ż. Wówczas obserwuje się łysienie o charakterze rozlanym.  Dlaczego kobiecie wypadają włosy? Otóż  utrata włosów typu androgenowego wynika przede wszystkim z uwarunkowań genetycznych.

włosy

Wysoki poziom androgenów w organizmie kobiecym może spowodować  nadmierne wypadanie włosów, ale także wystąpienie innych objawów. Są nimi między innymi  trądzik, hirsutyzm ( nadmierny wzrost owłosienia na przykład w okolicy piersi) oraz łojotok.

Jednakże  łysienie androgenowe u  kobiet czasem może wynikać z zaburzeń hormonalnych. Ponadto ten typ wypadania włosów może być spowodowany innymi schorzeniami – zespół Cushinga,  czy pęcherzykowate zwyrodnienie jajników.

Jak przebiega łysienie u kobiety?

Łysienie u kobiet można powiedzieć występuje w dwóch odmianach. Pierwszym rodzajem tego typu łysienia jest czołowe  łysienie czołowe, którego pierwszym objawem jest pogłębienie się kątów czołowych.  Ponadto można rozróżnić także szczytowe łysienie, które  znajduje swą lokalizację na samym czubku głowy. Do pojawienia się łysienia typu androgenowego przyczyniają się wewnątrzwydzielnicze czynniki – przewaga androgenów nad kobiecymi estrogenami. Ale jednak, jak już wspomniano łysienie androgenowe znaczny wpływ mają czynniki genetyczne.

Cały proces tworzenia łysienia androgenowego u kobiet  jest całkiem inny niż ten obserwowany u mężczyzny. Bowiem u nich proces wytwarzania testosteronu będzie polegał na zamianie  androsteronu na dehydroepiandrosteron.

Ponadto wiele kobiet może przeżywać tak zwane przerzedzanie się włosów, które zwykle umiejscawia się na środku głowy. I nie jest to zmartwienie wyłącznie starszych pań! Z nim mają do czynienia coraz częściej młodsze kobiety – te mające po trzydzieści lat. Nadmierna strata włosów da się zauważyć już w okresie kilku tygodni. Wówczas można obserwować zanik owłosienia na głowie w określonych miejscach . Ne wrzuca się to zbytnio w oko. Ponadto w takich przypadkach kobiety  przeżywają także bóle głowy i  uderzenia gorąca; czasem mogą pojawić się stany depresyjne. Wówczas poleca się zastosowanie ogólnodostępnych środków  zawierających  estrogeny – żeńskie hormony  płciowe.  One mogą powstrzymać nadmierną utratę włosów.

Ale warto nadmienić, że wzmożone wypadanie włosów obserwowane u kobiety może również towarzyszyć określonym  schorzeniom. Zazwyczaj wynika ono z  ogólnego niedostarczania odpowiednich  ilości pożywienia  niedożywienia. I  w takim przypadku to tylko niezbyt groźna oznaka pojawienia się schorzenia. Łysienie wynikające z anemii pojawia się u kobiet młodych – dwudziesto – , trzydziestoletnich. Może jednak występować także u pań w nieco starszym wieku. I koniecznie trzeba mu przeciwdziałać!

To trzeba wiedzieć!

Charakterystyczny proces kobiecego łysienia androgenowego ma głównie podłoże genetyczne. Ale istnieją też przypadki łysienia o podłożu hormonalnym, które ściśle powiązane jest z biologicznymi procesami zachodzącymi w ciele kobiety. Jeżeli któraś z nas zauważy już pierwsze i niepokojące objawy łysienia, to wówczas  powinna się natychmiastowo zgłosić do lekarza specjalisty. Dzięki doświadczeniu lekarza będzie możliwe postawienie diagnozy. Zatem będziemy posiadać informacje o  typie łysienia jak również o jego leczeniu.  Ponadto w wielu przypadkach lekarz specjalista może zaproponować nawet przeszczep włosów.

Łysienie androgenowe u kobiet – sposoby leczenia

Jednym ze sposobów leczenia łysienia androgenowego u kobiet jest zastosowanie minoksidylu, który jest najnowocześniejszym z dostępnych na rynku środkiem na łysienie. Stosowany jest on w miejscowych kuracjach. Stosując ten środek nie tylko blokujemy rozwój łysienia, ale też mamy pewność, ze włosy nam zaczną odrastać. Minoksidyl stosuje się zazwyczaj albo w stężeniu dwuprocentowym, albo w pięcioprocentowym, w formie roztworów.  Aplikując  go systematycznie przez rok czasu można spodziewać się zadowalających efektów. I to tak samo wśród grupy mężczyzn, jak i kobiet.  Warto wspomnieć, że minoksidyl trzeba stosować bez przerwy, bowiem jeśli przerwiemy stosowanie tego środka, to włosy znów nam wypadną. W bardziej poważnych formach łysienia androgenowego u kobiet może być zastosowany Spironolakton.

5,1 k

One thought on “Łysienie androgenowe u kobiet?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *