Pacjenci odwiedzający gabinety dermatologiczne i zmagający się z problemem nadmiernie wypadających włosów stanowią w dzisiejszych czasach dość pokaźną grupę. Choć jednak problem łysienia dotyka znaczący odsetek społeczeństwa wcale nie oznacza to, że istnieje jeden skuteczny sposób jego leczenia. Niemal każdy przypadek należy rozpatrywać w odrębny sposób, często zdarza się zaś i tak, że podobne problemy z wypadaniem włosów leczy się na co najmniej kilka sposobów. Skuteczność leczenia w dużej mierze jest uzależniona od trafności diagnozy, warto zatem, aby niezbędną wiedzą o łysieniu telogenowym dysponował nie tylko lekarz, ale i sam chory, który obawia się, że może być ono przyczyną jego problemów z utratą włosów na głowie.

Jaki charakter ma łysienie telogenowe?

Osoby, które znają się na kolejnych fazach rozwoju włosa znakomicie zdają sobie sprawę z tego, że każdy z nich musi przez pewien okres znajdować się w fazie spoczynku. Faza ta, określana też często mianem fazy telogenu, następuje wówczas, gdy włos przestanie już rosnąć, a jednak ciągle jeszcze pozostaje w mieszku włosowym. Faza odpoczynku zazwyczaj trwa około trzech miesięcy, a jej efektem finalnym jest „wypchnięcie” starego włosa przez nowy, który rozpoczyna dopiero swój wzrost. U zdrowego człowieka w fazie telogenu znajduje się przeciętnie od pięciu do piętnastu procent włosów, nawet więc jeśli mamy do czynienia z ich wypadaniem z reguły tego nie zauważamy. Problem zaczyna się wtedy, gdy znacząca liczba włosów wchodzi w fazę telogenu w tym samym czasie, wtedy bowiem może okazać się, że utrata włosów jest na tyle znacząca, iż nie można obejść się bez konsultacji ze specjalistą.

Przyczyny choroby

Lekarze, którzy zajmują się opieką nad chorymi zmagającymi się z problemem łysienia telogenowego przypominają, że nie istnieje jedna tylko przyczyna tej choroby. Najczęściej mówi się w tym kontekście o zmianach hormonalnych, które mogą mieć niewłaściwy wpływ na strukturę włosa, często jednak łysienie telogenowe jest efektem przyjmowania lekarstw pomagających w leczeniu innych schorzeń, z którymi zmaga się pacjent. Wielu chorych, którzy zgłaszają się do dermatologa wspomina o tym, że łysienie zostało poprzedzone przez chorobę o gwałtownym przebiegu. Grypa lub poważne przeziębienie oznaczające się wysoką gorączką, która nie ustępuje przez co najmniej kilka dni prowadzi do stresu fizjologicznego, ten zaś jest najważniejszą przyczyną łysienia telogenowego. Z problemem wypadania włosów przechodzących zbyt szybko w fazę spoczynku muszą zmagać się również kobiety, które znajdują się w fazie życia charakteryzującej się dużymi zmianami w gospodarce hormonalnej. Ciąża lub poród to czas, w którym kobiecy organizm musi stawiać czoła wielu nowym wyzwaniom, trudno zatem dziwić się, że o stres fizjologiczny nie jest wtedy trudno. Łysienie telogenowe, które może okazać się problemem bardzo młodych kobiet to również jedna z reakcji organizmu na zmianę diety. Niewłaściwe odżywianie i odcinanie organizmu od dostępu do witamin i minerałów prowadzi do wielu nieprzyjemnych konsekwencji, dziewczęta, którym marzy się figura modelki muszą więc liczyć się z tym, że zaczną łysieć.

Kto powinien mieć się na baczności?

Lekarze, którzy interesują się zawodowo łysieniem telogenowym zwracają naszą uwagę na to, że jest to dość powszechna przyczyna utraty włosów. Najprawdopodobniej każda osoba dorosła miała z nim do czynienia przynajmniej raz w życiu, ponieważ jednak przebieg choroby zazwyczaj bywa łagodny część chorych nie zdaje sobie sprawy z tego, że problem wypadania włosów, które nagle przechodzą w fazę spoczynku dotyczy również ich. Choroba bardzo rzadko charakteryzuje się gwałtownym przebiegiem, pocieszające dla pacjentów jest zaś i to, że jej konsekwencje relatywnie szybko przestają być widoczne. Po okresie nasilenia się choroby włosy odrastają, niewielkie zmiany mają zatem jedynie charakter kosmetyczny. Lekarze zwracają uwagę również na to, że nie da się określić, czy łysienie telogenowe w większym stopniu dotyka kobiet, czy też mężczyzn. Choroba ta może pojawić się u przedstawicieli tak jednej, jak i drugiej płci, dość charakterystyczne jest zaś dla niej i to, że może objąć swoim działaniem osoby w bardzo różnym wieku.

Czy mamy się czego bać?

Łysienie telogenowe to jedna z najczęstszych przyczyn utraty włosów, ku zadowoleniu chorych nie mamy jednak do czynienia ze schorzeniem szczególnie poważnym. Przebieg choroby jest zazwyczaj łagodny, a opieka ze strony dermatologa do minimum ogranicza jej negatywny wpływ na ludzki organizm. Nie powinniśmy jej jednak ignorować, gdy zatem zaobserwujemy u siebie objawy, które są charakterystyczne dla łysienia telogenowego (takie jak choćby postępująca utrata włosów w wielu różnych punktach głowy) warto, abyśmy udali się po wsparcie do specjalistycznego gabinetu. Lekarz podpowie nam w nim, jak walczyć ze skutkami choroby, a zlecone przez niego badania pozwalają nam na określenie, czy łysienie telogenowe nie sugeruje nam poważniejszych problemów ze zdrowiem.

5,0 k

3 thoughts on “Wszystko o łysieniu telogenowym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *