Osoby, które zmagają się z problemem łysienia telogenowego zazwyczaj są uspokajane przez lekarzy. Choroba ta rzadko ma gwałtowny przebieg, chory nie musi więc obawiać się tego, że będzie ona stanowiła dla niego poważne zagrożenie. Wypadanie włosów to jednak problem o znaczeniu o wiele większym niż tylko kosmetycznym, nie powinniśmy dziwić się więc słysząc, że chorzy nie zamierzają czekać z założonymi rękoma i interesują się wszelkimi informacjami na temat tego, jak leczyć łysienie telogenowe.

A może nie leczyć?

Chorzy, którzy borykają się z problemem łysienia telogenowego często narzekają na to, że nie są traktowani przez lekarzy z należytą powagą. Łysienie telogenowe to schorzenie dość kłopotliwe, prowadzi bowiem do znaczącego obniżenia się ilości włosów na głowie, tymczasem lekarze rzadko oferują środki zaradcze inne niż słowa pocieszenia. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że schorzenie to nigdy nie przyczynia się do całkowitej utraty włosów na głowie, a więc jest zdecydowanie mniej groźne niż łysienie androgenowe albo plackowate. Rzeczywiście, czas trwania choroby to maksymalnie pół roku, po okresie tym włosy zaczynają zaś normalnie rosnąć, a ubytki w owłosieniu są stopniowo eliminowane. Wielu pacjentom rzeczywiście pomaga już sama świadomość tego, że choroba ma przejściowy charakter, nie brakuje jednak i takich, którzy oczekują od lekarzy bardziej konkretnych działań. Co ciekawe ci ostatni coraz rzadziej stronią od nich, znane są im bowiem przypadki, w których łysienie telogenowe jest tylko wstępem do znacznie poważniejszych chorób. Każdy przypadek łysienia telogenowego powinien być zatem rozpatrywany indywidualnie, a lekarz ma obowiązek podjąć decyzję o dalszym leczeniu lub jego braku dopiero po analizie wyników dodatkowych badań.

Zmiana diety jako sposób leczenia

Łysienie telogenowe może być konsekwencją przewlekłej choroby objawiającej się między innymi poprzez utrzymującą się przez kilka dni wysoką gorączką albo zmian hormonalnych charakterystycznych między innymi dla czasu ciąży i porodu. Bywa jednak, że jest konsekwencją złej diety, a co za tym idzie może okazać się wstępem do znacznie poważniejszych problemów ze zdrowiem. Obowiązkiem każdego lekarza jest rozpatrzenie i takiej możliwości, kluczem do tego jest zaś przede wszystkim wywiad z pacjentem uzupełniony o dodatkowe badania. Zmiana diety powinna polegać przede wszystkim na jej urozmaiceniu, ważne jest zaś również systematyczne podawanie choremu produktów zawierających witaminę A, C oraz E. Najlepiej, aby witaminy te były dostarczane choremu w swojej naturalnej postaci, jeżeli jednak lekarz uzna, że czasu nie ma już zbyt wiele możliwe jest również odwoływanie się do leków oferowanych nam przez koncerny farmaceutyczne. Niekiedy niewłaściwe żywienie prowadzi do zmian, które objawiają się nie tylko poprzez postępujące łysienie telogenowe, w takim wypadku dermatolog nie powinien być jedynym specjalistą odpowiedzialnym za leczenie pacjenta.

Metody naturalne

Nawet świadomość tego, że łysienie telogenowe nie prowadzi do całkowitej utraty włosów nie brzmi szczególnie optymistycznie, gdy chory uświadomi sobie, że choroba może dawać o sobie znać nawet przez pół roku. Lekarze zazwyczaj nie zapisują chorym specyfików przyspieszających odrastanie włosów, nigdy jednak nie zniechęcają ich do poszukiwania wsparcia udzielanego przez medycynę naturalną. Okazuje się zresztą, że ta ostatnia może nieść za sobą niebywałe korzyści, w przyrodzie istnieją bowiem środki, które skutecznie wspierają walkę z wypadaniem włosów na skutek stresu fizjologicznego. Wyjątkowo korzystne okazują się w tym kontekście niektóre algi, w sklepach z kosmetykami naturalnymi możemy więc spotkać dziś specjalne żele z ich udziałem pomagające w szybkim odzyskaniu właściwej objętości włosów. W skład alg wchodzą nie tylko duże ilości witamin i mikroelementów, ale również proteiny i węglowodany, wszystkie te składniki przyczyniają się zaś do tego, że włosy rosną szybciej i stają się zdecydowanie bardziej gęste Osoby, które chcą odzyskać piękne włosy powinny sięgać również po biotynę, która już od lat wykorzystywana jest nie tylko w medycynie, ale również w kosmetologii. Jednym z najlepszych źródeł biotyny jest wątróbka, jeżeli jednak nie przepadamy za nią nie oznacza to wcale, że nie możemy liczyć na piękne włosy – wątróbkę możemy bowiem z powodzeniem zastąpić orzechami ziemnymi i włoskimi oraz migdałami.

Znajdź przyczynę problemu

Łysienie telogenowe samo w sobie nie jest poważnym problemem, chory ma bowiem pewność, że za jakiś czas problem z wypadającymi włosami będzie już tylko wspomnieniem. Jeżeli jednak choroba powraca co jakiś czas, a czas niezbędny do odzyskania pełni zdrowia się wydłuża warto uważniej przeanalizować jej przyczyny. Lekarze uważają, że zawsze należy walczyć o to, aby wyeliminować przyczynę problemów z wypadającymi włosami, nie powinniśmy dziwić się więc, gdy wyślą nas nie do apteki lub sklepu z szamponami na porost włosów, ale do dietetyczki lub psychologa. Często dopiero taka wizyta uświadamia nam, z czego wynika stres fizjologiczny będący przyczyną łysienia telogenowego.

5,1 k

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *