Faza wzrostu włosa trwa zazwyczaj kilka lat, w czasie których zyskuje on na długości, a my swobodnie modyfikujemy jego kształt i wygląd układając oryginalne fryzury i regularnie odwiedzając salon fryzjerski. W pewnym momencie włos przechodzi jednak w trwający kilka miesięcy „stan spoczynku”, jego żywot kończy się zaś w tej samej chwili, w której nowy włos „wypycha” go i doprowadza do jego wypadania. Włosy na naszej głowie znajdują się w różnych fazach swojego rozwoju, gdy zatem codziennie odnotowujemy utratę pewnej ich liczby nie jest to dla nas wcale zaskoczeniem. Niepokój pojawia się dopiero wtedy, gdy wypadanie włosów staje się widoczne dla otoczenia, prawdziwym dramatem może być zaś sytuacja, w której nagle zaczynają wypadać niemal wszystkie włosy znajdujące się w fazie wzrostu. Zjawisko to w literaturze medycznej opisane jest jako łysienie anangenowe i choć jest to proces odwracalny nie zaskakuje nas to, że chorzy mogą być zaniepokojeni jego gwałtownym przebiegiem.

Kto powinien obawiać się łysienia anangenowego

Łysienie anangenowe znane jest nam przede wszystkim ze względu na to, że dość często dotyka osoby poddawane leczeniu z wykorzystaniem silnych leków antynowotworowych. Leki te mają kolosalne znaczenie dla ludzkiego zdrowia, pozwalają bowiem na skuteczną walkę z zawsze groźnym rakiem, nie pozostają jednak bez wpływu na włosy i ich stan. Łysienie anangenowe jest równie często konsekwencją napromieniowania chorego, mamy zatem do czynienia w jego przypadku z jednym z wielu następstw chemioterapii. W przypadku tej grupy chorych łysienie anangenowe zazwyczaj pojawia się już po siedmiu dniach od chwili wykonania pierwszego zabiegu, gdy zaś mija miesiąc staje się już widoczne dla otoczenia. Choć jednak wypadanie włosów znajdujących się w fazie wzrostu kojarzone jest przede wszystkim z chorobami nowotworowymi zmagają się nim i inne grupy chorych. Łysienie anangenowe bywa konsekwencją zatrucia metalami ciężkimi takimi jak arsen, bor lub złoto, u dzieci pojawia się zaś przede wszystkim wówczas, gdy włosy są zbyt luźno osadzone w mieszkach włosowych, a tym samym nie mogą swobodnie przejść przez całą fazę wzrostu. Niekiedy za ten typ łysienia odpowiadają również antybiotyki przyjmowane przez chorego

Przebieg choroby

Łysienie anangenowe zazwyczaj jest wywołane przez czynnik chemiczny, organizm może więc zareagować bardzo spektakularnie na jego odstawienie. Liczba włosów znajdujących się w fazie wzrostu zawsze jest znacząca, gdy więc wszystkie one nagle zaczynają wypadać chory ma prawo odczuwać przerażenie i niepokój. Łysienia anangenowego w większości przypadków nie jesteśmy w stanie ukryć przed otoczeniem, jako osoby dotknięte tą przypadłością musimy zaś pogodzić się i z tym, że odbije się ono na naszym wyglądzie. Choć jednak przebieg choroby jest bardzo gwałtowny prawie nigdy nie wiąże się ona z konsekwencjami tak poważnymi, aby zaciążyły na życiu pacjenta. Chory po pewnym czasie odzyskuje utracone włosy, a samo łysienie anangenowe nie musi wiązać się z ryzykiem problemów z włosami, które miałyby ujawnić się w niedalekiej przyszłości. Dzieje się tak dlatego, że w czasie trwania choroby mieszki włosowe pozostają nienaruszone.

Leczenie łysienia anangenowego

Lekarze przyjmujący pacjentów zmagających się  problemem łysienia anangenowego zazwyczaj już na samym początku zwracają im uwagę na to, że nie można mówić o jednym skutecznym sposobie radzenia sobie z tym problemem. Leczenie łysienia tego typu w dużej mierze jest uzależnione od jego przyczyn, chorzy nie powinni być więc zaskoczeni słysząc, że w pewnych okolicznościach jedynym skutecznym rozwiązaniem zalecanym przez lekarzy jest cierpliwie oczekiwanie na zahamowanie postępu choroby. Lekarze udzielający pomocy chorym już na samym początku terapii uświadamiają im, że problem, z jakim się zgłaszają ma jedynie przejściowy charakter, niekiedy zaś już taka informacja działa na pacjenta kojąco. Niezwykle przydatna może okazać się zresztą nie tylko wizyta u dermatologa, ale i ta, którą składamy w gabinecie kosmetycznym gwałtowny przebieg łysienia anangenowego trudno jest bowiem ukryć przed otoczeniem. Osoba, która zawodowo zajmuje się tuszowaniem niedociągnięć ludzkiej urody może podpowiedzieć, jakie fryzury należy wybierać, aby utrata włosów nie była widoczna, niekiedy zaś pomaga również w doborze peruki, którą można nosić w momencie, w którym utrata włosów jest widoczna na całej powierzchni głowy. Gdy choroba ustępuje nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby sięgnąć po jeden ze środków na porost włosów oferowanych nam przez najbardziej znane koncerny farmaceutyczne, korzystne wydaje się zaś również wzbogacenie codziennej diety i uzupełnienie jej o witaminy i mikroelementy wspomagające prawidłowy rozwój włosów. Leczenie łysienia anangenowego będzie charakteryzowało się dużą skutecznością również wówczas, gdy pacjent będzie mógł liczyć na wsparcie ze strony otoczenia. Wsparcie to z pewnością pomoże mu w skutecznej walce ze stresem i sprawi, że przebieg choroby będzie nieco łagodniejszy niż w innym przypadku.