Włosy to oczywisty atrybut kobiecości. Ale wielu mężczyzn również ubolewa nad utratą owłosienia skóry głowy. Liczne przerzedzania włosów, czy też nadmierne ich wypadanie jest niejednokrotnie problemem, dosyć frustrującym. Dlatego warto czasem skorzystać z transplantacji włosów. Na czym polega ten zabieg?, jak przebiega i jakie są efekty? Co jeszcze trzeba wiedzieć o transplantacji włosów? Kto pyta, nie błądzi, bo ja odpowiadam 🙂

Dlaczego większość z nas traci włosy?

Otóż przyczyn wypadania włosów jest wiele. Jedną z nich jest wiek. To wraz z wiekiem tracimy swe owłosienia na głowie. Ponadto wielu specjalistów jest zdania, że to czy włosy nam wypadną jest „zapisane” w genach. Oprócz tego wzmożona strata włosów jest powodowana niewłaściwą dietązaburzeniami hormonalnymi, jak też nadmiernym stresem. Ponadto włosy wypadają przez różnorodne schorzenia, jak również przez urazy.

Transplantacja włosów – na czym polega?

Transplantacja włosów polegać będzie na uzupełnianiu nowymi włosami – wyłysiałych, bądź pokrytych rzadkim porostem miejsc na głowie. Zazwyczaj stosowane są przeszczepy włosów konkretnej osoby, bądź też całkiem nowe mikroszczepy. Bardzo dobrze zabiegi takie sprawdzają się w przypadku mężczyzn, którzy posiadają problemy z klasycznym nadmiernym wypadaniem włosów.

Jeśli po koniecznych konsultacjach z chirurgiem będzie podjęta decyzja, że transplantacja włosów( ich przeszczep) jest w takim przypadku najlepszym rozwiązaniem, to warto z niej skorzystać. Zabiegi przeszczepu włosów przeprowadzane są z powodzeniem już od blisko trzydziestu lat. Jeżeli zastanawiamy się nad tym podjęciem decyzji o przeprowadzeniu transplantacji włosów, to trzeba wiedzieć, ze to metoda, która daje duże szanse na odzyskanie bujnej fryzury. z

Przebieg operacji transplantacji włosów

Po pierwsze trzeba wiedzieć, że transplantacja włosów odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Jest on troszkę czasochłonny. Średnio – odbywa się w ciągu kilku godzin, jednakże jest to uzależnione od rozmiaru przeszczepu.

Zabieg transplantacji zaczynany jest od pobrania z tylnej części głowy niewielkiego obszaru skórnego zawierającego włosowy porost ( wysokiej jakości). Rozmiar przeszczepu, który następnie będzie osadzony jest bardzo różny. Zależy on między innymi od rozmiaru wyłysiałego miejsca. Ale średnio jest to wielkość – 1,5 na 10 cm. Zawsze przed dokonaniem zabiegu, włosy , które będą pobierane trzeba krótko przystrzyc (powinny mieć długość ok. 2mm). Pozostałe włosy nie wymagają podcięcia. Następnym krokiem brzegi miejsca – „pobraniowego” są zszywane, a po tym szwie pozostaje niewielka blizna.

Następny etap transplantacji włosów to podzielenie pobranego pasemka skóry z włosami ( przy użyciu skalpela) na pojedyncze części, które mniej więcej posiadają 1-3 cebulek (mikroszczepy), bądź też 3-6 cebulki włosowe – czyli miniszczepy. Mikroszczepy wykorzystywane są częściej do tworzenia dalszej granicy włosów, w celu osiągnięcia jak najbardziej naturalnego wyglądu.

W czasie klasycznej transplantacji włosów, która była dotychczas stosowana, przeszczepy włosowe oraz cebulki włosowe wkładane były za pomocą mikropincety do nacięć na łysiejącej powierzchni poddanej zabiegowi. Nacięcia zazwyczaj wykonywane są przy użyciu specjalistycznego skalpela o niedużej wielkości ( takiej mniej więcej jak sam przeszczep). Przeniesione włosy transplantowane spełniają w zupełnie nowym takie funkcje, jakie „wykonywały” w poprzednim miejscu. Zatem rosną w sposób naturalny, a ponadto można jet obcinać czy też farbować. Trzeba jednakże wiedzieć, że pełnowartościowe wzrastanie włosów rozpocznie się dopiero po upływie nieco dłuższego czasu od przeprowadzonego zabiegu transplantacji. Z kolei efekty końcowe przeszczepu włosów można będzie oceniać już po upływie pięciu – sześciu miesięcy po operacji.

Transplantacja włosów przy pomocy lasera

Laser jest obecnie wykorzystywany w różnych zabiegach – także przy transplantacji włosów. Jest on wykorzystany w czasie wykonywania niewielkich otworów, w które następnie wkłada się pobrane przeszczepy. Promień laserowy wykorzystuje się do wykonania wymienionych wyżej nacięć w powierzchni poddanej transplantacji.

Zaletą laserowej transplantacji włosów jest to, że sterowane przy pomocą komputera laserowe urządzenie umożliwia tworzenie niezwykle precyzyjnych otworów – gęściejszych – na właściwej głębokości, a także o właściwej średnicy, ale też pod właściwym kątem ( naturalnym do dalszego wzrastania transplantowanych włosów). Laser jest tak wyposażony, by umożliwić ustawienie objętości otworu w taki sposób, by odpowiadała ona rozmiarowi wkładanych niewielkich przeszczepów. Ale jest jeszcze jedna zaleta laserowej transplantacji – otóż skraca się nieco czas zabiegu o około 2/3 – porównując z czasem zabiegu wykonywanego klasyczną metodą.

A co po transplantacji włosów?

Po zakończeniu transplantacji na głowie umieszczany jest wysterylizowany elastyczny opatrunek , który doskonale chroni, ale też zapobiega powstawaniu nowych obrzęków pooperacyjnych.

W miejscach dokonywania przeszczepów, oczywiste jest, że tworzą się strupki, które same odpadną – po około 14 dniach. Pacjent jest niestety wyłączony z codziennego życia.

5,2 k

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *