Czy wiesz że włosy są bardzo czułym barometrem zdrowia? Jeżeli włosy wypadają albo też stają się łamliwe, mogą dawać ci znak, że coś z twoim organizmem nie tak. Na początek wystarczy samodzielna diagnoza. Dopiero potem można udać się do specjalisty.

Gdy włosy wypadają…

Twoim problemem są wypadające włosy? Choć utrata włosów uważana jest za proces naturalny, zgodny z cyklem wzrostu włosa, niepokojące może być to, że włosy wypadają w nadmiarze.

Niedawno chorowałaś? Jeżeli nie tak dawno dopadła cię zakaźna choroba, która przebiegała z gorączką albo też zażywałaś antybiotyki, nie musisz się martwić. Sytuacja w ciągu kilku tygodniu powinna się unormować. Jedyne co możesz zrobić, to łykać tabletki o działaniu wzmacniającym włosy, na przykład Evelle, Humavit, Skrzypovita.

Urodziłaś dziecko? W ciąży zazwyczaj wypada znacznie mniej włosów niż powinno. A to dlatego, że przed utratą włosów chronią cię żeńskie hormony płciowe – estrogeny. Po porodzie natomiast poziom tych hormonów obniża się, a więc przez kilka najbliższych tygodni możesz odnosić wrażenie, że łysiejesz. Jedynym rozwiązaniem jest przeczekanie problemu. Gdy po kilku tygodniach wypadanie włosów nie wróci do normy, udaj się do dermatologa.

Stosujesz dietę odchudzającą? Jeżeli stosujesz dość drastyczną dietę odchudzającą na własną rękę, wypadanie włosów może być oznaką, że wraz z pożywieniem nie dostarczasz organizmowi odpowiedniej ilości witamin i składników mineralnych. Wykonaj badanie krwi, a następnie sprawdź czy nie masz za mało cynku, magnezu, żelaza oraz wapnia. Jeżeli tak jest, wówczas staraj się zjadać większe ilości warzyw oraz owoców. Możesz także łykać suplementy diety. Pamiętaj jednak, by nie przedawkować witamin i minerałów, bowiem nadmiar niektórych może powodować wypadanie włosów.

Cierpisz na zaburzenia hormonalne. Musisz zapamiętać, że na kondycję oraz stan włosów wpływa poziom żeńskich hormonów płciowych: estrogenów, prolaktyny, progesteronu. Zaburzenia w ich pracy mogą towarzyszyć chorobom tarczycy, chorobom nadnerczy, chorobom przysadki mózgowej, a także jajników. Włosy mogą także wypadać na skutek odstawienia tabletek antykoncepcyjnych. Jedynym rozwiązaniem jest wizyta u endokrynologa. Lekarz zaleci zbadanie poziomu hormonów. Dopiero mając wyniki badań zaleci odpowiednią kurację.

Skończyłaś pięćdziesiąty rok życia? Wypadanie włosów w nadmiernej ilości może być spowodowane zawirowaniami hormonalnymi, które wiążą się z menopauzą. Jedyne co możesz zrobić, to porozmawiać z lekarzem o hormonalnej terapii zastępczej.

Problem: od cebulek po końcówki

Włosy przerzedzają się na czubku głowy, po bokach i nad czołem? To znak, że cierpisz na łysienie androgenowe, charakterystyczne dla mężczyzn. Łysienie tego typu, choć wywołane jest przez testosteron, może pojawić się również u kobiet. Jeżeli twoje włosy na czubku głowy dość wyraźnie się przerzedziły może oznaczać, że masz problem z nadmierną ilością męskich hormonów płciowych. Taki problem może być oznaką nieprawidłowości w funkcjonowaniu pracy Janików oraz nadnerczy. Jeżeli wzmożonemu wypadaniu włosów towarzyszy dodatkowo trądzik, zaburzenia miesiączkowania, owłosienie na brzuchu oraz klatce piersiowej – w miejscach charakterystycznych dla mężczyzn, może oznaczać to że cierpisz na zespół policystycznych jajników. W takiej sytuacji musisz udać się do endokrynologa. Koniecznością będzie zbadanie nadnerczy, jajników oraz poziomu hormonów.

Na głowie pojawiają się łyse miejsca? To znak, że dotknęło cię łysienie plackowate. Około dwadzieścia procent przypadków tego łysienia ma charakter dziedziczny. Istnieje podejrzenie, że powstawanie łysienia plackowatego związane jest ze stresem albo też z zaburzeniami pracy tarczycy. Jeżeli nie wiesz co zrobić w takiej sytuacji, idź do dermatologa. Ten rodzaj łysienia wymaga bowiem leczenia specjalnymi środkami wydawanymi na receptę. W walce z łysieniem plackowatym pomoc niosą specyfiki zawierające sterydy. Można także dostarczać organizmowi odpowiednie ilości cynku. Raz na jakiś czas myj głowę szamponem, który zawiera minoxidil.

Końcówki rozdwajają się? To dość częsty problem, z którym borykają się kobiety. Za taki stan najczęściej odpowiada mocno chlorowana woda albo też naużywanie lokówki lub suszarki (gorącego powietrza). Możesz jednak sobie poradzić  z tym problemem. Wystarczy, że obetniesz końcówki. Ponadto możesz stosować specjalne odżywki do włosów przeznaczone do rozdwajających się końcówek.

Na skórze głowy pojawiły się krostki. Jeżeli są to ropne krostki, wówczas mogą wiązać się z infekcja skóry głowy albo też łojotokowym zapaleniem skóry. Myj głowę, masując skórę po to, by pozbyć się martwych komórek. Ropne krostki natomiast dezynfekuj spirytusem albo też smaruj maścią zawierającą antybiotyk.

Włosy łamią się. Jeżeli poza tym znacznie wolniej rosną oraz jaśnieją, może to oznaczać, że w twojej diecie brakuje białka. Łamliwe włosy mogą również towarzyszyć objawom chorób tarczycy, związanej z niedoczynnością gruczołu. Jadaj zatem więcej mięsa, warzyw strączkowych oraz nabiału. Stanowią ono doskonałą porcję białka. Na wszelki wypadek zbadaj też tarczycę.

5,1 k

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *