Wypadanie włosów, jak wielokrotnie podkreślałam, jest procesem naturalnym. A to dlatego, że włosy przechodzą przez cykl rozwojowy, który kończy się właśnie wypadaniem „starych” włosów. Jednakże w ich miejsce pojawiają się nowe. Jednakże bywa tak, że włosy wypadają nadmiernie, a w ich miejsce nie pojawiają się kolejne pasma. Wówczas może dojść do przerzedzenia, a w rezultacie do łysienia. Trzeba jednak wiedzieć, że łysienie nie jest łysieniu równe. Przyczyn łysienia jest wiele. Inaczej łysieją panowie, a inaczej tracą włosy panie. Przyjrzyjmy się więc łysieniu kobiecemu i łysieniu męskiemu.

Dlaczego mężczyźni łysieją?

Prawda jest taka, że przyczyn wzmożonego wypadania włosów u mężczyzn jest wiele. Panowie mogą tracić włosy z różnych powodów, począwszy od niewłaściwego sposobu odżywiania się, chorób zakaźnych, a skończywszy na genach i hormonach.

Mężczyźni mogą tracić włosy na skutek niedoborów pewnych witamin i składników mineralnych. Łysienie z tego powodu zdarza się wśród mężczyzn bardzo często. Zapracowanie i brak czasu na „normalne” posiłki, skutkują niedoborami składników odżywczych. W rezultacie, nasz organizm domaga się tychże substancji, manifestując to wypadaniem włosów. Warto więc zadbać o właściwą dietę – do codziennego jadłospisu należy włączyć takie produkty, które będą zawierały witaminy z grupy B, selen czy cynk. Trzeba jednak pamiętać, by tych witamin i minerałów nie przedawkować, bowiem ich nadmiar może także skutkować wypadaniem włosów. Na szczęście takie łysienie ma charakter miejscowy, a więc znika, gdy w organizmie wyrównane zostaną braki.

Wypadanie włosów u mężczyzn może być związane również z zatruciami. Ale chodzi o zatrucia spowodowane chemikaliami. Całkowite wyłysienie może nastąpić na skutek zatruć rtęcią, talem czy arsenem. Może nie zabrzmi to zbyt optymistycznie, ale napisać to trzeba: jeżeli uda się uratować życie osoby, która zatruła się takimi substancjami, wówczas włosy odrosną samoistnie. Najczęściej ma to miejsce po kilku tygodniach.

Wypadanie włosów może być ponadto związane z wszelkiego rodzaju chorobami zakaźnymi, które przebiegają z wysoką gorączką lub po podaniu antybiotyków. Na szczęście tego rodzaju łysienie ma charakter odwracalny. A to oznacza, że po zakończeniu choroby i powrocie do formy, włosy ponownie odrastają i przestają wypadać.

Jednakże najbardziej charakterystyczne dla mężczyzn jest łysienie androgenowe, a więc wypadanie włosów spowodowane męskimi hormonami płciowymi – androgenami. Łysienie to ma przebieg bardzo typowy. Na początku pojawiają się zakola, potem łysina pogłębia się. Jeżeli w porę proces łysienia nie zostanie zahamowany, wówczas może dojść niemal do całkowitego wyłysienia. Za wypadanie włosów spowodowane androgenami odpowiada dihydrotestosteron. Jest to hormon, który powstaje na skutek przekształcenia testosteronu pod wpływem enzymu 5-alfa reduktazy. DHT negatywnie oddziałuje na mieszki włosowe, co z kolei powoduje osłabienie cebulek. Włosy stają się więc coraz słabsze, aż w końcu wypadają.

Dlaczego kobiety łysieją?

Podobnie jak w przypadku mężczyzn, również i kobiety łysieją z różnych powodów. Warto jednak podkreślić, że rzadko kiedy u pań dochodzi do całkowitego wyłysienia. Najczęściej u kobiet czupryny zostają przerzedzone w wyraźny sposób.

Wzmożone wypadanie włosów u pań może być spowodowane – podobnie jak u mężczyzn – niedoborami składników mineralnych oraz witamin, zatruciami chemikaliami, chorobami zakaźnymi. Ale w przypadku łysienia kobiecego, może być ono spowodowane niskim poziomem estrogenów (łysienie poporodowe, łysienie podczas menopauzy).

Łysienie poporodowe pojawia się bardzo często. A to dlatego, że podczas ciąży poziom estrogenów jest dość wysoki. To powoduje, że włosy, które powinny wypaść w swoim naturalnym cyklu zostają niejako przytrzymane przez estrogeny. Dopiero wtedy, gdy po porodzie poziom hormonów normalizuje się, zaczynają włosy wypadać. W efekcie tracimy  włosy, które dawno powinny wypaść i te, które wypadają „w normalnym czasie”. Na szczęście jest to wypadanie włosów o charakterze przejściowym. Włosy szybko odrastają.

Wypadanie włosów związane z menopauzą spowodowane jest zbyt niskim poziomem estrogenów. W rezultacie poziom androgenów jest wyższy niż poziom żeńskich hormonów płciowych. Jeżeli do głosu dojdzie jeszcze enzym 5-alfa reduktaza, wówczas może nastąpić reakcja prowadząca do powstania dihydrotestosteronu. W efekcie dochodzi do powstania łysienia androgenowego. Ma ono jednak zupełnie inny przebieg niż w przypadku łysienia androgenowego u mężczyzn. Dla przypomnienia – łysienie u panów może skutkować pojawieniem się zakoli i całkowitym wyłysieniem. Natomiast w przypadku kobiet dochodzi jedynie do przerzedzenia włosów, najczęściej na czubku głowy. Dlatego też łysienie androgenowe w przypadku kobiet nie jest tak dotkliwe, jak w przypadku panów.

Podsumowanie

Przyglądając się przyczynom wypadania włosów zarówno u kobiet, jak i mężczyzn można dojść do wniosku, że właściwie są one dość zbliżone. Różnica polega jedynie na sposobie przebiegu łysienia, bowiem i leczenie jest zbliżone.

5,0 k

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *