Każda kobieta marzy o tym, by mieć bujne i lśniące włosy. Wiele pań robi wszystko, by cieszyć się lwią czupryną. Decydują się więc na przeróżne zabiegi, których celem przedłużanie, a nawet zwiększanie gęstości włosów. Tymczasem czas i tak dla kobiet jest nieubłagany. Wszystkie zabiegi mogą okazać się mało skuteczne, ponieważ walki z naturą raczej nie wygramy. Prędzej czy później włosy będą się przerzedzały. A wszystko to z powodu menopauzy.

Wypadanie włosów a hormony

Nie raz już wspominałam o tym, że w wielu przypadkach łysienie spowodowane jest hormonami. Dzieje się tak, ponieważ hormony regulują działanie całego naszego organizmu. Można więc powiedzieć, że w pewnym stopniu odpowiedzialne są i za włosy. Jeżeli wszystko funkcjonuje prawidłowo, wówczas włos nam z głowy nie spadnie. Jeżeli jednak dojdzie do zachwiania równowagi w gospodarce hormonalnej, wówczas i włosy wypadają.

Za wypadanie włosów w okresie menopauzy mogą odpowiadać żeńskie hormony płciowe oraz hormony gruczołu tarczowego.

Wypadanie włosów a estrogeny

Łysienie, z którym mają do czynienia kobiety wchodzące w okres menopauzy, spowodowane są spadkiem poziomu estrogenów.

Gdy organizm kobiecy przekwita, wówczas dochodzi do spadku hormonów płciowych. Wówczas kobieta przestaje miesiączkować, pojawiają się dodatkowo uderzenia gorąca. To znak, że klimakterium zbliża się wielkimi krokami.

W związku ze spadkiem poziomu estrogenów, może dojść również do wypadania włosów. Jeżeli ilość męskich hormonów płciowych zaczyna przeważać nad ilością estrogenów, wówczas kobiety mogą mieć do czynienia z łysieniem androgenowym kobiecym. Choć łysienie tego typu charakterystyczne jest przede wszystkim dla panów, może pojawić się i u pań. Wiele kobiet obawia się jednak tego łysienia, bowiem przeraża je myśl o całkowitym wyłysieniu. Pocieszam więc wszystkie te panie, które lękają się. Łysienie androgenowe u kobiet ma zupełnie inny przebieg. Najczęściej dochodzi do równomiernego przerzedzania się włosów, czasami włosy wyraźnie przerzedzają się na czubku głowy. Powstawanie zakoli, czy silne wyłysienie charakterystyczne jest przede wszystkim dla mężczyzn. U kobiet pojawia się bardzo rzadko. Dlatego nie należy się tym martwić.

Wypadanie włosów a hormony tarczycy

Wypadanie włosów może być spowodowane również niedoczynnością tarczycy. Obrzęk śluzowaty – jedna z najczęstszych postaci tej choroby – spotkany jest przede wszystkim u kobiet, które wchodzą w okres przekwitania. Poza typowymi dla niedoczynności objawami: przybywaniem masy ciała mimo normalnego łaknienia, zmianami rysów twarzy, u kobiety z niedoczynnością gruczołu tarczowego może dojść do wypadania włosów. Czupryna staje się sucha, osłabiona, w efekcie czego włosy zaczynają wypadać.

Jak poradzić sobie z łysieniem podczas klimakterium?

Łysienie jest problemem, z którym można walczyć. Nie zawsze jednak jest to walka udana. Aczkolwiek warto spróbować. A nuż zadziała w naszym przypadku?

Kobiety wchodzące w okres menopauzy coraz chętniej sięgają po hormonalną terapię zastępczą (HTZ). Warto wiedzieć, że taka stosowanie hormonów przyczynia się nie tylko do zatrzymania procesu wypadania włosów, ale likwiduje przykre dolegliwości związane z menopauzą. Kobiety stosujące HTZ nie miewają uderzeń gorąca, zauważają poprawę zdolności intelektualnych, przeciwdziałają osteoporozie.

W przypadku stwierdzenia niedoczynności tarczycy, warto poddać się kuracji, która zwalczy chorobę. W ramach leczenia kobieta musi zażywać leki, które będą zastępowały hormony tarczycy.

Na porost włosów?

Jeżeli chcemy wyeliminować problem wypadania włosów, można zastosować kurację wspomagającą. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym mamy do wyboru wiele preparatów, które będą wspomagały walkę z łysieniem. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że nie wszystkie specyfiki będą przeznaczone dla kobiet.

W walce z łysieniem spowodowanym androgenami (a więc i spadkiem poziomu estrogenów) skuteczne mogą okazać się specyfiki zawierające w swoim składzie minoxidil. Jest to substancja, która przyczynia się do pobudzenia komórek włosa do pracy. Dzięki temu stymulowany jest porost włosów. Trzeba jednak pamiętać, że z preparatami zawierającymi minoxidil jest tak, że jeśli już zaczniemy je stosować, kurację należy kontynuować przez całe życie. Odstawienie specyfiku może poskutkować nawrotem łysienia.

Walkę z łysieniem może wspomóc również witamina B6 w towarzystwie cynku. Taki specyfik można samodzielnie przygotować w domu. Będziemy potrzebować 60 mililitrów wody destylowanej oraz 100 gramów siarczanu cynku. Cynk należy rozkruszyć w drobny mak – jak najdrobniej się tylko da – a następnie zalać wodą. Całość należy dokładnie wymieszać, a następnie odstawić na dwa dni. Preparat można stosować do dwóch razy dziennie. Specyfik ma działanie miejscowe – jednorazowo nakładać do trzech mililitrów roztworu.

Leczenie łysienia, również spowodowanego hormonami można przeprowadzić, stosując wszelkiego rodzaju specyfiki, zawierające w swoim składzie wyciąg z palmy sabałowej. Substancja ta należy do grupy inhibitorów enzymu 5-alfa reduktazy, odpowiadającego za przekształcanie testosteronu w szkodliwy dla mieszków włosowych dihydrotestosteron.

5,2 k

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *