Statystki są nieubłagane. Okazuje się, że co trzeci mężczyzna między dwudziestym piątym a czterdziestym rokiem życia zaczyna łysieć. Jeżeli zawczasu podejmiemy działania, wówczas znacznie mniej włosów nam wypadnie. Oto pięć najpopularniejszych sposobów, które przeciwdziałają łysieniu.

Kilka słów o przyczynach łysienia

Na pewno niejednokrotnie słyszeliśmy, że wypadanie włosów jest procesem naturalnym. Każdego dnia bowiem tracimy nawet 150 włosów. Tym nie należy się martwić. Dopiero gdy nasza czupryna wyraźnie się przerzedza, jest to powód do niepokoju. Warto także wiedzieć, że po ukończeniu pięćdziesiątego roku życia zaczyna wypadać około dwudziestu procent włosów. Łysienie może jednak zostać zapoczątkowane znacznie wcześniej. Przyczyną mogą być różnego rodzaju zaburzenia hormonalne, stres, niektóre choroby, niektóre leki, niewłaściwy sposób odżywiania się, palenie.

Jeżeli problem z łysieniem zaczyna nam doskwierać, wówczas należy zgłosić się do dermatologa. Są także trycholodzy, czyli specjaliści zajmujący się typowo schorzeniami skóry głowy oraz włosów.

Kiedy łykać tabletki?

Tabletki na łysienie pomocne mogą okazać się w przypadku łysienia androgenowego. Celem takich preparatów jest zahamowanie przekształcanie testosteronu w dihydrotestosteron, czyli hormon który sprzyja wypadaniu włosów. Niektóre tabletki są na receptę. Najczęściej zawierają w swoim składzie minoxidil bądź finasteryd. Są to substancje, które mogą przynieść zadowalające rezultaty. Trzeba jednak liczyć się z tym, że mogą mieć skutki niepożądane. Jednym z nich może być zaburzenie funkcji seksualnych.

Niemniej jednak warto z nich skorzystać, bowiem naprawdę działają. Kuracja powinna jednak trwać nie krócej niż trzy miesiące.

A może preparaty do smarowania?

Innym sposobem walki z łysieniem są specjalne preparaty. Najlepsze efekty można osiągnąć wtedy, gdy włosy zaczynają się przerzedzać. Warto stosować specjalne odżywki do włosów, które zawierają w swoim składzie wiele cennych substancji. Zalicza się do nich między innymi: keratynę, proteiny, cynk, miedź oraz kilka witamin: E, B6 oraz A.

Cynk jest niezwykle ważnym składnikiem, bowiem odpowiada za kondycję mieszków włosowych. Jest on także potrzebny w przypadku problemów z łupieżem, ponieważ przyczynia się do utrzymywania na właściwym poziomie tłuszczu w skórze głowy.

Jeżeli preparaty do smarowania, przeznaczone do walki z łysieniem będą dodatkowo zawierały placenty oraz cystynę, wówczas będzie to ich dodatkowym plusem.

By ujrzeć pierwsze efekty działania kuracji za pomocą tej metody, należy wykazać się cierpliwością. Muszą bowiem minąć nawet trzy miesiące.

Skorzystaj z mezoterapii

Innym sposobem, który staje się ostatnimi czasy coraz bardziej popularna jest mezoterapia igłowa. Jest to kuracja, która polega na nastrzykiwaniu skóry głowy odpowiednio dobranymi substancjami – w zależności od złożoności problemu. Doboru dokonuje się na podstawie wyników z trychogramu. Jest to mikroskopowa ocena włosów, które pobierane są z pięciu obszarów głowy.

Mezoterapia wykonywana jest bardzo cienkimi igiełkami. Substancje wprowadza się do mieszków włosowych. W taki sposób mieszki są aktywizowane do pracy, czego efektem jest porost włosów.

Pomoc w naświetlaniach

Jeżeli po kilku miesiącach systematycznej kuracji odżywkami i tabletkami, efektów nie będzie widać, można skorzystać z naświetlań. Zabiegi laserowe przyczyniają się do poprawy krążenia krwi, a to z kolei powoduje zwiększony porost włosów. Niestety wadą takiej kuracji jest długie oczekiwanie na rezultaty. Terapia naświetleniami powinna trwać co najmniej rok. Następie, co miesiąc należy wykonywać zabiegi, których celem jest podtrzymanie efektu. Zaletą jest natomiast to, że tego typu leczenie jest całkowicie bezbolesne.

Kiedy przeszczep?

Jeżeli twoje włosy nadal wypadają, doprowadzając cię do poważnego łysienia, warto pomyśleć na temat transplantacji włosów. Istotą zabiegu jest pobranie pasemek włosów, a następnie wszczepieniu ich w inne miejsca, dotknięte łysiną. Pasemka pobierane są najczęściej z tyłu oraz boków głowy. Pasma dzieli się na mikroskopijnej wielkości fragmenty, a następnie przeszczepia tam, gdzie czupryna jest przerzedzona.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Całość trwa do pięciu godzin. Na szczęście rezultat przeszczepu włosów jest trwały. Gdy włosy zaczną odrastać, nie będą niczym odróżniały się od pozostałych. Efekt będzie jak najbardziej naturalny.

4,4 k

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *