Wypadanie włosów najczęściej dotyczy mężczyzn w tak zwanym dojrzałym wieku, czyli między 25 a 40 rokiem życia. Jednak nie oznacza to wcale przekwitania. Już pierwsze przerzedzenia włosów powinny skierować nasze kroki do przychodni dermatologicznej, w której lekarz specjalista rozpozna przyczyny i wybierze odpowiedni środek zapobiegający łysieniu. Należy odrzucić w kąt przeświadczenie, że łysienie jest czymś naturalnym  mężczyzn. Niestety wielu mężczyzn ciągle wstydzi się wizyt u lekarza, zwłaszcza jeśli dotyczy to ich aparycji. Jednak łysienie może być skutkiem chorób, więc nie należy unikać lekarzy jak ognia.

Dlaczego moje włosy wypadają?

Przyczyn łysienia może być bardzo dużo. Jednak warto podzielić łysienie na kilka podstawowych rodzajów. Jako pierwszy możemy wymienić łysienie telogenowe. Często przyczyną jest stres lub anemia. Włosy wypadają bardzo szybko, w krótkim okresie czasu, jednakże po ustąpieniu przyczyny włosy powrotem odrastają. Kolejny typ to łysienie anagenowe. Może być spowodowane chemioterapią lub naświetlaniami. Włosy w aktywnej fazie wzrostu łamią się, co prowadzi do łysienia na bardzo dużych obszarach głowy. Łysienie bliznowate powstaje na skutek jakichś urazów mechanicznych, blizn czy oparzeń, a leczenie opiera się na chirurgicznych zabiegach. Najbardziej jednak popularnym wśród mężczyzn jest łysienie androgenowe. Jest spowodowane przekształceniem testosteronu w dihydrotestosteron, który powoduje łysienie. Aby wyleczyć ten rodzaj wypadania włosów, najlepiej poddać się dwóm terapiom. Pierwsza, to ta, w której za pomocą inhibitora, blokowany jest enzym, który powoduję zamianę testosteronu. W ten sposób zatrzymujemy wypadanie włosów. Następna metoda to minoxidil, który powoduje wzrost włosów. Efektów leczenia możemy spodziewać się po 2 – 4 miesięcy, jednak na całkowita kuracja powinna trwać nawet aż do 2 lat.

Czy istnieją inne metody leczenia?

Obecnie jest reklamowanych mnóstwo środków na porost włosów, jednak działają głównie one na zasadzie wzmocnienia struktury czy cebulki włosa. Zwłaszcza, że w ich składzie nie ma środków leczniczych, a jedynie składniki odżywcze. Oczywiście można stosować je jako terapię dodatkową jednak nie możemy się spodziewać, że po użyciu ziołowych odzywek, nasze włosy w cudowny sposób odrosną. Warto także zadbać o swoje włosy dużo wcześniej. Jedną z form zapobiegania może być odpowiednie odżywianie się – witaminy, składniki odżywcze, białka, węglowodany czy tłuszcze na pewno wspomogą prawidłowy wzrost włosów. Wart także poświęcić trochę czasu na masaż skóry głowy, który poprawi ukrwienie skóry głowy, a co za tym idzie przepływ składników odżywczych w rejonie cebulek włosowych będzie na pewno lepszy.

Łysienie a wygląd

Przez wiele kobiet łysi panowie są postrzegani jako dojrzali, mądrzy i bardzo przystojni. Jednak jeśli uważamy, że w łysinie nam do twarzy wystarczy udać się do salonu fryzjerskiego. Naturalne łysienie może powodować nieestetyczne zakola, a może się także pojawić plackami. Zwłaszcza jeżeli łysienie jest objawem choroby, należy jak najszybciej udać się do lekarza, który pomoże uporać się z problemem i zaleci odpowiednią terapię. Nie należy wstydzić się temat wypadania włosów – jest to problem jak każdy inny i należy się z nim uporać. Na szczęści świadomość dbania o zdrowie oraz estetycznego wyglądu wzrasta wśród mężczyzn, więc specjalistyczne poradnie powoli zapełniają się pacjentami. Należy pamiętać, że szybkie rozpoznanie pozwoli na szybką kurację, a nasze włosy pozostaną na swoim miejscu.

3,5 k

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *