Siwe włosy budzą wiele kontrowersji, szczególnie wśród kobiet. Dla jednych bowiem jest to symbol upływającego czasu i starzenia się. Dla innych pań, siwe włosy stanowią oznakę  mądrości i dojrzałości. Nieważne jednak jakie jest nasze podejście. Najważniejsze jest to, że zarówno pierwszą, jak i  drugą grupę kobiet można w pełni zadowolić. Wystarczy w odpowiedni sposób zatroszczyć się o czuprynę.

Skąd się biorą siwe włosy?

Melanina jest substancją, która nadaje włosom odpowiednie zabarwienie. Kolor czupryny uzależniony jest od stężenia tego barwnika. Melanina jest produktem melanocytów – komórek znajdujących się w mieszkach włosowych. Można wyróżnić dwa rodzaje tego barwnika: melaninę czarno-brązową (eumelanina), oraz melaninę żółto-czerwoną (feomelanina). Kolor włosów uzależniony jest właściwie od kombinacji obu barwników i ich proporcji.

Siwe włosy są skutkiem zaburzenia funkcjonowania melanocytów. Wówczas dochodzi do zaprzestania wytwarzania barwnika. Najczęściej dochodzi do tego po czterdziestym roku życia, jednakże może zdarzyć się i znacznie wcześniej. Osiwieć można nawet w wieku dwudziestu lat. Na powstawanie pierwszych siwych włosów mają wpływ nie tylko czynniki genetyczne, ale także dieta, czy podatność na choroby przewlekłe. Osiwieć można nawet na skutek długotrwałego stresu (wystarczy przypomnieć sobie chociażby kultowy serial „Miasteczko Twin Peaks”, w który ojciec zamordowanej Laury Palmer w ciągu nocy kompletnie osiwiał). Takie przypadki odnotowuje się jednak nie tylko w telewizji czy na planie serialu.

Siwe włosy są… siwe?

Okazuje się, że siwe włosy wcale nie są siwe, lecz… bezbarwne. To, co widzimy na głowie to nic innego, jak złudzenie optyczne. Powstaje ono w wyniku „połączenia” z włosami, które jeszcze posiadają barwnik.

Jak pielęgnować siwe włosy?

Siwizna jest obecnie w modzie. I wcale nie musi być oznaką upływu czasu. Jakiś czas temu pojawił się dość obszerny artykuł na temat trendów fryzjerskich. Mowa była właśnie o siwych włosach, które na potęgę i życzenie klientek będą „powstawać” w salonach fryzjerskich.

Włosy siwe potrafią być piękne, szczególnie w połączeniu z cerą porcelanową. Wystarczy tylko w odpowiedni sposób je pielęgnować. Pamiętajmy, że siwe włosy są bardzo podatne na żółknięcie i przeuszanie. Jeżeli więc decydujemy się na pozostawienie siwych włosów, trzeba przeciwdziałać szkodliwym dla nich czynnikom.

Warto do siwych włosów stosować wszelkie kosmetyki, które zawierają w swoim składzie odżywcze proteiny. Warto, by wykazywały także właściwości nawilżające. W drogeriach bardzo łatwo dostać nie tylko pojedyncze kosmetyki, ale i całe linie pochodzące z tej samej serii, do pielęgnacji siwych włosów. W ofercie można znaleźć nie tylko szampony czy odżywki, ale także płukanki, które nadają włosom żywego koloru i blasku.

Jak ukryć siwe włosy?

Przeciwniczki siwizny i panie, które chcą zawsze wyglądać młodo, mogą zdecydować się na zamaskowanie siwizny. Najprostszym sposobem jest oczywiście koloryzacja włosów. Większość farb bez większych trudność pokrywa siwe włosy, mimo że są one pozbawione melaniny. Warto pamiętać, że kosmetyki do koloryzacji wysuszają czuprynę, a siwe włosy mają jeszcze większą tendencję do wysuszania. Dlatego też warto wspomóc się kosmetykami, które nie tylko zapewnią odpowiednie nawilżenie, ale i przedłużą trwałość koloru.

Wcale nie musisz się od razu decydować na pełną koloryzację. Gdy siwizna dopiero zaczyna się ujawniać, wówczas możesz zdecydować się na pasemka w kolorze naturalnym. Trzeba jednak pamiętać, żeby pasemka odświeżać co kilka miesięcy.

Gdy siwych włosów zaczyna pojawiać się coraz więcej, możesz zdecydować się na pełną koloryzację albo… zastosować tak zwane odsiwiacze. Są to specjalne specyfiki, które przyczyniają się do odbudowania melaniny we włosach. Preparaty służące do odsiwiania zawierają w swoim składzie specjalne prekursory melaniny, które dostają się w głąb włosa, a pod wpływem tlenu przekształca się w pigment identyczny z naturalną melaniną.

4,0 k

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *