Włosy skrywane pod czapką przez całą zimę, wraz z nadejściem ocieplenia stają się przesuszone, szybciej się przetłuszczają, a nawet mają tendencję do wypadania. Są słabe i mają tendencje do rozdwajania się końcówek. To zwykle wynik niewłaściwego sposobu odżywiania się – jadłospisu, w której brakuje witamin i składników mineralnych. Zła kondycja włosów po zimie to także rezultat mrozu (wiele osób chodzi bez czapki), a potem gorącego i suchego powietrza w mieszkaniach. Jeżeli chcemy, by włosy po zimie odzyskały dawny wygląd, trzeba się za nie wziąć. Oto kilka podpowiedzi.

Kiedy do fryzjera?

Wizyta w salonie fryzjerskim może okazać się konieczna. Specjalista fachowym okiem oceni faktyczną kondycję włosów i – w razie konieczności – dobierze odpowiednią kurację.  Zależności od potrzeb może wykonać zabieg nawilżający, odbudowujący czy regenerujący strukturę włosa.

Fryzjerskie preparaty zawierają w swoim składzie skoncentrowane składniki, dzięki którym regeneracja czupryny jest jeszcze bardziej efektywna. Rezultat kuracji może być więc widoczny niemalże natychmiast.

Domowa pielęgnacja jest konieczna

By włosy zachowały swój zdrowy wygląd i świeżość, należy zapewnić im także domową pielęgnację. Warto sięgać zarówno po drogeryjne kosmetyki, jak i „babcine sposoby” na włosy. W ten sposób będziemy mieć pewność, że nasza czupryna jest odpowiednio wypielęgnowana.

Po zimie, dość częstym problemem jest przesuszenie włosów. Dzieje się tak, ponieważ czupryna pod wpływem suchego i gorącego powietrza traci swoją wilgoć. Łuski włosów ulegają rozchyleniu, co  odsłania rdzeń włosa. W ten sposób dochodzi do szybkiej utraty wilgoci, a czupryna staje się łamliwa, matowa i szorstka. Pierwszym krokiem jest więc zapewnienie włosom odpowiedniego nawilżenia. Warto sięgać po szampony, które zawierają w swoim składzie dobroczynne substancje: pantenol, proteiny jedwabiu, ceramidy. Substancje te przyczyniają się do wygładzenia oraz nawilżenia czupryny. Nie należy zapominać także o stosowaniu odżywek. Warto sięgać po preparaty, które należą do tej samej serii, co szampony. Oba specyfiki będą lepiej się uzupełniać i potęgować swoje działanie. Kuracja dla włosów przesuszonych będzie wówczas jeszcze bardziej skuteczna.

Włosy po zimie dość często wypadają. By czupryna nie przerzedziła się zbytnio, warto przeciwdziałać temu problemowi. Szampony na porost włosów wcale nie są potrzebne. Na początek wystarczą mniej zaawansowane środki. Warto pamiętać, że utrata włosów może być wynikiem niedoboru witamin i minerałów w diecie. Dlatego też należy włączyć do jadłospisu odpowiednie warzywa oraz owoce. Można również wspomóc się suplementami, które zawierają drożdże, skrzyp polny, żeń-szeń. Pomoc mogą przynieść także specjalne ampułki, które wciera się w skórę głowy i włosy. Zawierają one w swoim składzie wyciągi z ziół (łopian, żeń-szeń, skrzyp polny), witaminy (szczególnie z grupy B) oraz składniki mineralne (cynk, wapń, krzem). By wzmocnić efekty działania kuracji, należy pamiętać o prawidłowej pielęgnacji włosów. Do mycia należy wybierać łagodne kosmetyki. Warto również ograniczyć kosmetyki do stylizacji włosów. Dobrze też jest zmienić fryzurę. Czupryna dobrze ostrzyżona będzie doskonale się układać, a więc nie będzie potrzebować aż tylu silnych kosmetyków do stylizacji.

Kolejnym problemem, który powoduje osłabienie włosów, jest ich nadmierne przetłuszczanie się. Proces ten jest powszechnie spotykany, ponieważ czupryna skryta pod czapką przegrzewa się. W rezultacie gruczoły łojowe zmuszone są do bardziej intensywnej pracy, co zwykle kończy się łojotokiem. Warto wiedzieć, że pod czapką dochodzi także do zachwiania wymiany tlenowej. Efektem jest nie tylko przetłuszczanie się włosów, ale także namnażanie drożdżaków, które odpowiadają za powstawanie łupieżu albo jego nasilenie. Dlatego też koniecznie trzeba postawić na prawidłową pielęgnację. Jeżeli włosy mają tendencję do przetłuszczania, można je myć nawet codziennie – bez żadnej szkody dla czupryny. Warto sięgać po specjalne szampony. Te przeznaczone do włosów przetłuszczających się zawierają w swoim składzie ziołowe ekstrakty (łopian, pokrzywa, czarna rzodkiew), które przyczyniają się do poprawy ukrwienia skóry głowy oraz do hamowania wzmożonego wydzielania łoju. Jeżeli po zimie nasze włosy są pełne łupieżu i swędzą, warto wybrać szampony przeciwłupieżowe, które zawierają w swoim składzie dziegcie czy związku cynku. Dla włosów przetłuszczających się dobrym rozwiązaniem może okazać się „peeling” skóry głowy – zapewnią to szampony zawierające w swoim składzie substancje o działaniu złuszczającym – mocznik, kwas salicylowy.

Odśwież kolor na wiosnę

Większość kobiet farbuje swoje włosy. Na wiosnę warto zadbać o odnowę koloru, co sprawi że czupryna będzie prezentować się dużo lepiej. Choć polecane jest farbowanie w salonie fryzjerskim, większość osób decyduje się na domowe – dużo tańsze zabiegi. Warto więc pamiętać o kilku zasadach, które sprawią, że farbowanie będzie bezpieczne.

Przede wszystkim nie należy myć włosów tuż przed zabiegiem koloryzacji. Włosy „nie świeże” nie są pozbawione płaszcza lipidowego, który chroni włosy przed ewentualnym szkodliwym działaniem substancji chemicznych zawartych w preparacie do koloryzacji.

Nie należy również skracać / wydłużać czasu farbowania włosów. Nie można też przykrywać głowy folią w celu wzmocnienia efektu. Co prawda wyższa temperatura przyspiesza reakcje chemiczne, aczkolwiek w przypadku koloryzacji może mieć to zgubny skutek.

By kolor zachować jak najdłużej, warto sięgać po kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji włosów farbowanych. Efekt koloryzacji utrzyma się bowiem znacznie dłużej.