Gdy mamy bujną fryzurę, nie zastanawiamy się nad tym, że kiedyś włosy mogłyby ulec przerzedzeniu. Rzadko kiedy sięgamy po sposoby, które miałyby przeciwdziałać temu problemowi. Zwykle wszczynamy alarm, gdy pierwsze włosy zaczną wypadać. Warto jednak wiedzieć, że rezultaty leczenia dają zwykle dużo gorsze efekty aniżeli profilaktyka. Nawet, jeśli w gre wchodzi wyłącznie sezonowe wypadanie włosów.

Sezonowe wypadanie włosów – na czym polega?

Przyjmuje się, że utrata włosów jest procesem naturalnym. Każdy włos się starzeje i po pewnym czasie wypada, a na jego miejscu pojawiają się nowe. Gdy w ciągu dnia wypada około 100-150 włosów, nie ma zwykle powodów do niepokoju. Kłopot pojawia się wówczas, gdy włosów wypada znacznie więcej. Dość często wypadanie włosów ma charakter sezonowy. Czupryna przerzedza się na skutek wielu czynników, które nie są zwiastunem łysienia, lecz przejściowych kłopotów z kondycją włosów. Ich stan poprawia się po odpowiedniej pielęgnacji i zastosowania środków wzmacniających czuprynę.

Wypadanie włosów a pory roku

Sezonowe wypadanie włosów może pojawić się na skutek pór roku. Włosy mają tendencje do wypadania po zimie i po lecie. W pierwszym przypadku przyczyną jest niewłaściwa dieta, uboga w niezbędne minerały i witaminy oraz zbyt suche powietrze w mieszkaniach  i mroźne na dworze. Włosy stają się przesuszone, matowe i łamliwe. Mają też tendencje do przetłuszczania się oraz nasilenia łupieżu, co także może rzutować na kondycję włosów i ich skłonność do wypadania.

Włosy dość często wypadają także po lecie. Dzieje się tak, ponieważ dość często zapominamy, że nasza czupryna, tak jak oczy czy skóra, narażone są na szkodliwe działanie promieniowania ultrafioletowego. Nie chronimy czupryny pod chustką, nie stosujemy specjalnych kosmetyków z filtrami przeznaczone do włosów. W rezultacie łuski włosów rozchylają się, tracą wilgoć, stają się suche i zniszczone. Wypadają, ponieważ potrzebują właściwej regeneracji.

Przerzedzanie włosów a zmiany hormonalne po porodzie

Włosy mają tendencję do przerzedzania się również po porodzie. Ich wypadanie ma również charakter sezonowy, bowiem dotyczy pewnego stanu, który może pojawiać się co jakiś czas.

Wypadnie włosów po porodzie związane są z zawirowaniami hormonalnymi, które następują po ciąży i porodzie. Wiadomą sprawą jest fakt, że podczas ciąży wzrasta w kobiecym organizmie poziom estrogenów, które zatrzymują na głowie włosy, które powinny wypaść. Dopiero po porodzie, gdy hormony zaczynają powracać do stanu równowagi. W rezultacie włosy, które powinny dawno wypaść, wypadają dopiero po urodzeniu dziecka, stąd wrażenie, że czupryna uległa przerzedzeniu.

Jak radzić sobie z sezonowym wypadaniem włosów?

Problem sezonowego wypadania włosów nie jest trudny do wyeliminowania. Wystarczy bowiem zadbać o ich właściwą pielęgnację oraz dostarczyć organizmowi cennych składników mineralnych oraz witamin.

W przypadku wypadania włosów na skutek pór roku, należy pamiętać o odpowiedniej ochronie czupryny przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych. Zimą należy unikać eksponowania czupryny na mrozy i suche powietrze w pomieszczeniach. Latem z kolei należy osłaniać włosy przewiewnym nakryciem głowy oraz stosować specjalne kosmetyki do włosów z filtrem ultrafioletowym.

Cały rok należy dostarczać organizmowi odpowiednich witamin i składników mineralnych. Ich niedobory nie wpływają bowiem korzystnie na kondycję czupryny, osłabiają mieszki włosowe, co w konsekwencji może doprowadzić do wypadania włosów.

Jeżeli problemem jest sezonowe wypadanie włosów, warto na jakiś czas zrezygnować ze stosowania środków przeznaczonych do stylizacji. Warto zmienić fryzurę – podciąć włosy, by dobrze się układały, bez konieczności stosowania lakierów, żeli czy pianek.

2 thoughts on “Wypadanie włosów – co sezon