Choć większość z nas dba o swoją czuprynę, nie każdy zdaje sobie sprawę, że czynniki atmosferyczne (mróz, ostre słońce, zanieczyszczenia) nie wpływają korzystnie na kondycję włosów. Niszczyć włosy mogą także kosmetyki do stylizacji, które są nadużywane oraz lokówki, suszarki czy prostownice. W ten sposób bardzo łatwo zniszczyć nawet najbardziej wypielęgnowane włosy. Niestety o ich regenerację będzie znacznie trudniej. Zawsze bowiem jest tak, że bez trudu przychodzi nam niszczenie, dużo gorzej – odbudowa.

Regeneracja włosów krok po kroku

Jak zregenerować zniszczone włosy, by znów były lśniące, zdrowe i co ważne, by nie wypadały? Wszystkie czynności należy rozpocząć od wizyty w salonie fryzjerskim. W pierwszej kolejności należy podciąć zniszczone i rozdwojone końcówki włosów.  Dopiero potem można przystąpić do walki ze zniszczonymi włosami i doprowadzić je do porządku.

Szampon i  odżywka przede wszystkim

Po wizycie w salonie fryzjerskim należy przystąpić do pielęgnacji włosów za pomocą odpowiednich kosmetyków. Najbardziej przydatne mogą okazać się szampony i odżywki z tej samej serii. Jest to dość ważne, bowiem takie specyfiki zawierają w swoim składzie substancje, które wzajemnie się uzupełniają oraz potęgują swoje działanie. Dzięki temu regeneracja zniszczonych włosów będzie jeszcze skuteczniejsza.

Zanim jednak przystąpimy do stosowania kosmetyków, trzeba pamiętać, by specyfiki dokładnie odzwierciedlały potrzeby naszej czupryny. Jeżeli włosy są suche oraz zniszczone, należy wybierać kosmetyki, które będą wykazywały działanie nawilżające oraz będą zapewniały pełną regenerację. Warto mieć świadomość, że skutki działania takich specyfików będą pojawiać się stopniowo. Nie należy więc liczyć, że efekty pojawią się już następnego dnia od rozpoczęcia kuracji.

Warto sprawdzić, czy w składzie kosmetyków znajdują się polimery – substancje, które przyczyniają się do utworzenia ochronnego filtru osłaniającego delikatną i wrażliwą na działanie czynników zewnętrznych strukturę włosa.

Maski o działaniu regenerującym – krok drugi

Nie należy zapominać, że stosowanie odpowiednich szamponów oraz odżywek nie wystarczy. Warto raz w tygodniu nałożyć na czuprynę maskę regenerującą włosy. Zawiera ona składniki o skoncentrowanym działaniu, które nie tylko wygładzają czuprynę, ale przede wszystkim odbudowują strukturę włosa. Ważne jest więc, by maska zawierała w swoim składzie między innymi keratynę.

Jeżeli maski będą stosowane regularnie (najlepsze efekty uzyska się, aplikując preparat 2-3 razy w tygodniu), wówczas widoczne rezultaty ich działania pojawią się po 3-4 miesiącach.

Domowe kosmetyki regenerujące włosy – krok trzeci

Warto pamiętać, że choć drogerie obfitują w skuteczne kosmetyki do pielęgnacji włosów zniszczonych, można skorzystać z dawnych i sprawdzonych domowych sposobów regeneracji.

Niezastąpiona może okazać się oliwa z oliwek, która wykazuje działanie odbudowujące. Dwie łyżki oliwy należy wymieszać z żółtkiem, a następnie nałożyć na włosy. By wzmocnić jej działanie należy owinąć włosy ręcznikiem. Po upływie trzydziestu minut, maskę należy zmyć ciepłą wodą z dodatkiem soku z cytryny. W ten sposób nie tylko przyczynimy się do regeneracji czupryny, ale także zapobiegniemy wypadaniu włosów.

Warto pamiętać o dobroczynnych właściwościach rycynowego oleju. Przyczynia się on do odbudowy uszkodzonej struktury włosów. Dwie łyżki oleju rycynowego należy połączyć z sokiem z wyciśniętej cytryny (połówki). Taki specyfik należy wetrzeć we włosy i owinąć ręcznikiem. Po upływie trzydziestu minut maskę należy spłukać, a włosy umyć szamponem.

Masz zniszczone włosy? Strzeż się koloryzacji

Jeżeli włosy są bardzo zniszczone, podczas trwania kuracji regenerującej, lepiej wstrzymać się od wykonywania zabiegów koloryzujących. Nie jest wskazane farbowanie włosów. Warto pamiętać, że kosmetyki przeznaczone do koloryzacji zawierają w swoim składzie związki chemiczne (bardzo często jest to szkodliwy dla włosów amoniak), które mogą je „spalić”.

Jeżeli więc mimo wszystko zdecydujemy się na farbowanie włosów, nie możemy spodziewać się, że kuracja regenerująca czuprynę się powiedzie.

Chcąc pozbyć się nieestetycznych odrostów, nie musimy nakładać od razu całej farby. Wystarczy, że specyfik nałożymy na włosy u nasady. Pamiętajmy jednak, że koniecznością jest zastosowanie tego samego odcienia. W innym wypadku nasza czupryna będzie dwukolorowa.

Podsumowanie

Jeżeli już uda nam się przywrócić włosy do pożądanego stanu, należy zrobić wszystko, by czupryna zawsze była w nienagannym stanie. Włosy należy chronić przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, stosować odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji. Raz na jakiś czas warto skorzystać z dobroczynnych zabiegów oferowanych przez salony fryzjerskie.