Wypadanie włosów jest dość częstym problemem. Nic więc dziwnego, że na temat tego stanu powstało wiele mitów, które nie mają nic wspólnego z prawdą. Chcesz się dowiedzieć, w co należy wierzyć, a co nie powinno zaprzątać twojej głowy? Poniżej znajdziesz najbardziej popularne fakty i mity na temat wypadania włosów. Poznaj je i raz na zawsze rozwiej swoje wątpliwości.

Łysieją tylko mężczyźni

Fałsz, choć wiele osób uważa, że to prawda. Mit ten może brać się z tego, że łysienie u mężczyzn jest zjawiskiem dużo częstszym niż wypadanie włosów u kobiet. Co więcej – u panów proces ten jest dużo bardziej widoczny poprzez powstawanie łysiny -miejsc faktycznie pozbawionych włosów. U kobiet natomiast nie dochodzi z reguły do całkowitego wyłysienia, lecz przerzedzenia się czupryny. To właśnie stąd może brać się przekonanie, że łysieją wyłącznie panowie.

Częste mycie włosów przyczynia się do łysienia

Fałsz. Warto wiedzieć, że częste mycie włosów – nawet codziennie – nie ma żadnego związku z wypadaniem włosów. Trzeba jednak wybierać odpowiednie szampony, które przeznaczone są do codziennej pielęgnacji. Tego rodzaju specyfiki zawierają mniej skoncentrowane substancje, które nie przyczyniają się do osłabienia włosów. Niemniej, prawidłowe mycie włosów oraz stosowanie odpowiednich kosmetyków do ich pielęgnacji nawet codziennie nie ma żadnego wpływu na wypadanie włosów czy przerzedzanie czupryny.

Łupież ma związek z wypadaniem włosów

Prawda. Choć może wydawać się to mało prawdopodobne, warto wiedzieć że występowanie łupieżu może przyczynić się do utraty włosów. Czupryna jest bowiem osłabiona, a włosy mają tendencję do wypadania. Warto wiedzieć, że łupież może pojawić się w każdym wieku pod różnymi postaciami. Najczęściej pojawia się łupież suchy, jednak on w niewielkim stopniu przyczynia się do przerzedzania czupryny. Z kolei łupież tłusty może przyczynić się do tak zwanego łysienia łojotokowego.

By zapobiec wypadaniu włosów związanemu z występowaniem łupieżu, warto sięgnąć po odpowiednie szampony przeciwłupieżowe. Powinny zawierać w swoim składzie nie tylko substancje pielęgnujące, ale przede wszystkim substancje lecznicze – przeciwgrzybiczne, które zwalczają przyczynę problemu – drożdżaki, a nie objawy.

Wypadanie włosów ma związek z odchudzaniem

Prawda. Wypadanie włosów może wiązać się z odchudzaniem, szczególnie wtedy gdy praktykowana jest dość drastyczna dieta odchudzająca. Niewłaściwie skomponowana i rygorystyczna dieta znacznie ograniczająca ilość dostarczanych kalorii, witamin i składników mineralnych nie wpływa korzystnie na kondycję czupryny. Włosy stają się coraz słabsze (nie są dostatecznie dobrze odżywione) i wypadają.

Jeżeli chcemy zapobiec wypadaniu włosów, warto wprowadzić do swojego menu produkty, które będą bogatym źródłem, między innymi: żelaza, cynku, aminokwasów, witamin (szczególnie witamin z grupy B).

Włosy wypadają od noszenia czapki

I tak, i nie. Włosy pod czapką, jeżeli ta nie jest wykonana ze sztucznych tkanin i nie jest zbyt obcisła nie przyczynia się do zaburzeń krążenia. W ten sposób nie dochodzi do zmniejszenia ukrwienia skóry głowy i osłabienia cebulek. Włosy nie będą wypadać w ogromnych ilościach.

Trzeba jednak mieć świadomość, że włosy po zimie mają jednak skłonność do wypadania. Aczkolwiek jest to raczej wina naszego niewłaściwego odżywiania oraz nadmiernego przesuszania włosów w mocno ogrzewanych pomieszczeniach.

Stres może przyczyniać się do wypadania włosów

Prawda. Długotrwały stres oraz pojawienie się silnych urazów psychicznych może przyczyniać się do wypadania włosów. Jest to związane ze wzmożonym wydzielaniem prolaktyny. Nadmiar tego hormonu sprawia, że czupryna przerzedza się. Mechanizm jego działania nie został do końca poznany. Przypuszcza się jednak, że długo utrzymujący się stres staje się przyczyną zmniejszonego wchłaniania dobroczynnych minerałów i witamin, które konieczne są włosom. Gdy cebulki nie otrzymują odpowiedniej ilości składników odżywczych ulegają osłabieniu. Włosy w rezultacie stają się słabe, kruche i bardziej podatne na wypadanie.

Domowe sposoby działają na porost włosów

I tak, i nie. Domowe maseczki, płukanki czy odżywki mogą korzystnie wpłynąć na kondycję czupryny, powodując wzmocnienie włosów. Nie należy łudzić się, że są w stanie przyspieszyć porost włosów. Jeżeli chcemy, by włosy faktycznie odrosły w miejscu pustych placów, wówczas należy sięgnąć po odpowiednie środki na porost włosów, dostępne w aptekach bądź dobrych internetowych drogeriach. Takie specyfiki zawierają w swoim składzie dobroczynne substancje lecznicze, które aktywizują komórki włosa do pracy oraz przyczyniają się do poprawy ukrwienia skóry głowy.

4,7 k

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *