Łysienie czy też wzmożone wypadanie włosów bywa uciążliwe. I choć problem ten dotyczy przede wszystkim mężczyzn, również i kobiety cierpią z powodu nadmiernego przerzedzania włosów. Okazuje się jednak, że łysienie plackowate bywa bardziej dotkliwe. Włosy zaczynają wypadać, w efekcie czego na skórze głowy pojawiają się łyse place. Jest to tak zwane łysienie plackowate – choroba, która dotyka zwykle kobiety oraz młodych ludzi. Co trzeba o wypadaniu włosów tego rodzaju wiedzieć? Skąd się bierze? Jak powstaje? Czy można z tym walczyć? Takie pytania zadają sobie te osoby, które w jakiś sposób zetknęły się z tym schorzeniem.

Skąd się bierze łysienie plackowate?

Okazuje się, że przyczyny łysienia plackowatego nie zostały w pełni poznane. Choroba ta nadal ma przed wszystkim wiele tajemnic. Niemniej przypuszcza się, że łysienie plackowate to wynik predyspozycji genetycznych. Taka hipoteza została bowiem wysnuta na podstawie obserwacji zachorowań w obrębie rodziny.

Przyczyną łysienia plackowatego  może być ciąża, a także hormony. Medycyna odnotowała przypadki, kiedy to kobiety w zaawansowanej ciąży łysiały w sposób plackowaty. Dopiero po połogu choroba zanikała samoistnie. O wpływie hormonów na powstawanie łysienia plackowatego może świadczyć także dość częste zachorowanie u kobiet wchodzących w okres menopauzy, kiedy to poziom estrogenów znacznie spada.

Inną przyczyną łysienia tego rodzaju mogą być silne urazy i przeżycia psychiczne, a także długo utrzymujące się sytuacje stresowe. Warto podkreślić, że łysienie plackowate zostało stwierdzone u wielu osób, które przeżyły nagłą śmierć kogoś bliskiego, były świadkami poważnego wypadku samochodowego, bądź same były jego uczestnikiem.

Przypuszcza się również, że łysienie plackowate może być następstwem infekcji bakteryjnej bądź wirusowej. Na skutek pobudzonego układu odpornościowego wytwarzają się przeciwciała, które skierowane są przeciwko mieszkom włosowym własnego organizmu. Mówi się więc, że łysienie plackowate jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym.

Na powstawanie łysienia plackowatego mogą mieć także wpływ różnego rodzaju urazy mechaniczne. Wszelkie zadrapania czy skaleczenia mogą powodować wypadanie włosów o charakterze „plackowatym”. Trzeba jednak podkreślić, że utrata włosów występuje jedynie u tych osób, które podatne są na występowanie łysienia plackowatego.

Łysienie plackowate – objawy charakterystyczne

Łysienie plackowate to choroba, która daje charakterystyczne objawy. Do kluczowych i najbardziej rozpoznawalnych symptomów zalicza się oczywiście powstawanie okrągłych ognisk łysienia. Mają one najczęściej wielkość średniej monety. W miarę upływu czasu plamy te mogą się powiększać i łączyć ze sobą w większe ogniska. W ten sposób tworzą się charakterystyczne placki.

Chorobę tę można rozpoznać także po wyglądzie skóry głowy. W miejscach gdzie doszło do wyłysienia jest ona blada, gładka i błyszcząca.

Warto wiedzieć, że łysienie plackowate nie ogranicza się wyłącznie do skóry głowy. Bardzo często charakterystyczne placki pojawiają się na brodzie (ale tylko u mężczyzn). Łysienie plackowate może także dotyczyć owłosienia łonowego czy brwi. Niekiedy włosy wypadają także spod pach.

W niewielu przypadkach łysienie plackowate może objawiać się również powstawaniem zmian na paznokciach. Pojawiają się przede wszystkim bruzdy oraz widoczne pocienienie płytek.

Kilka słów na temat leczenia łysienia plackowatego

W związku z tym, że przyczyny łysienia plackowatego nie zostały do końca poznane, nie ma skutecznych sposobów walki z tego rodzaju chorobą. Niemniej istnieje kilka sposobów, zarówno domowych jak i demratoligicznych, które mogą zminimalizować ryzyko choroby oraz zapobiec nadmiernemu rozwijaniu się jej.

Przede wszystkim warto unikać wszystkich czynników, które należą do grupy czynników mogących wpływać na powstawanie łysienia. Należy unikać sytuacji stresowych, zadrapań czy skaleczeń.

W domu można stosować metody, które sprzyjają wzmocnieniu włosów. Niestety nie należy spodziewać się spektakularnych rezultatów. Dlatego też znacznie lepiej sięgnąć po sprawdzone i lecznicze sposoby walki z łysieniem plackowatym. Polecane są przede wszystkim szampony lecznice zawierające minoxidil, kortykosteroidy, cygnolina.

Można stosować także alergeny kontaktowe, stosowane miejscowo. Tego rodzaju substancje są skuteczne w zwalczaniu chorób o podłożu autoimmunologicznym, a jak wiadomo – łysienie plackowate za taką chorobę jest uważane.

4,5 k

One thought on “Łysienie plackowate – co trzeba o nim wiedzieć?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *