Łysienie plackowate jest chorobą, którą uważa się za jedną z najbardziej poważnych chorób skóry głowy. Okazuje się, że jest to schorzenie, które bardzo często dotyka dzieci. Szacuje się, że z łysieniem plackowatym boryka się nawet 30 % dzieci w różnym wieku. Grupa ta obejmuje nie tylko uczniów czy przedszkolaków. Z łysieniem plackowatym zmagają się również niemowlęta. Niestety statystyki nie są pocieszające – grono osób chorych na łysienie plackowate stale rośnie. Skąd ta choroba bierze się u tak małych dzieci? Czy są sposoby, by jej zapobiec? Jak ją leczyć, by ją wyleczyć?

Przyczyny łysienia plackowatego u dzieci

Łysienie plackowate jest chorobą, która może pojawić się w każdej chwili – nagle. Pierwszymi niepokojącymi objawami tej choroby, którą zauważają rodzice jest wychodzenie kępek włosów. Niekiedy na skórze pojawiają się łyse plamki – okrągłe lub owalne. Bardzo często zlokalizowane są na szczycie głowy bądź w okolicach uszu. Jeżeli łysienie plackowate ma charakter złośliwy może dojść do całkowitego wyłysienia nie tylko skóry głowy, ale także brwi, rzęs.

Niestety nie istnieją dowody, które potwierdzały by wszystkie wysnute hipotezy. Dlatego o przyczynach tego rodzaju łysienia mówi się wyłącznie jako o przyczynach prawdopodobnych. Naukowcy podkreślają, że łysienie plackowate może być chorobą o charakterze autoimmunologicznym. Oznacza to więc, że układ odpornościowy z niewiadomych przyczyn produkuje przeciwciała, które atakują własny organizm, a dokładniej mieszki włosowe. W ten sposób dochodzi do wypadania włosów, co może skutkować stałym występowaniem łysych placków.

Uważa się również, że łysienie plackowate u dzieci może mieć charakter genetyczny. Oznacza to zatem, że dziecko rodzi się z genetycznymi predyspozycjami do łysienia. Jeżeli pojawią się także inne czynniki sprzyjające chorobie, może dojść do pojawienia się placków.

Jednym z czynników, który może mieć wpływ na pojawienie się problemów z wypadającymi włosami, jest stres. Czynnik ten uaktywnia się przede wszystkim u dzieci w wieku szkolnym. Przeżywają one bowiem stres przed ewentualnymi niepowodzeniami w szkole, obawiają się braku akceptacji rodziców w wyniku niespełnienia ich oczekiwań czy ambicji. Sytuacji, które mogą potęgować stres u dzieci jest wiele. Wszystko zależy od indywidualnej osobowości i wrażliwości. Okazuje się jednak, że choć stres dotyczy przede wszystkim dzieci w wieku szkolnym, niemało mają go również młodsze dzieci. Stres może pojawić się u dzieci młodszych (wieku przedszkolnym) na skutek negatywnych emocji związanych z pójściem do żłobka czy przedszkola – jako pierwsza poważna rozłąka z rodzicami.

Warto również wiedzieć, że z łysieniem plackowatym dość często borykają się dzieci z zespołem Downa, a także dzieciom chorującym jednocześnie na reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzycę, bielactwo nabyte, chorobę Addisona, czy toczeń rumieniowaty.

Sposoby leczenia łysienia plackowatego

Ponieważ przyczyny pojawienia się łysienia plackowatego nie zostały do końca poznane, nie ma jednego skutecznego leku. Stosuje się jednak różne metody leczenia, które mogą być mniej lub bardziej skuteczne. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji danego organizmu.

W pierwszej kolejności podaje się dzieciom leki o działaniu immunosupresyjnym oraz przeciwzapalnym. Pomocne mogą okazać się więc cyklosporyny oraz kortykosteroidy. Trzeba jednak liczyć się z tym, że nie pozostają obojętne dla zdrowia – mogą wywoływać dość dotkliwe skutki uboczne. W niektórych przypadkach zaleca się stosowanie cygnoliny oraz tretinoin – preparatów o działaniu drażniącym.

Warto podkreślić, że powyższe leki nie zawsze przynoszą poprawę. Warto wiedzieć, że w trakcie leczenia może dość do remisji (stanu, w którym objawy choroby zanikają). W tym czasie może dojść do ponownego porostu włosów. Co prawda są one na początku bardzo słabe i odbarwione. Jednak z czasem zaczynają nabierać odpowiedniego koloru. Niestety stan ten nie trwa wiecznie. Po pewnym czasie łysienie plackowate znów zaczyna się pojawiać.

Leczenie łysienia jest ważne

Leczenie łysienia plackowatego jest dość istotne. Warto bowiem pamiętać, że choroba ta u dzieci może wiązać się z psychologicznymi skutkami choroby.

Warto pamiętać, że łysienie plackowate jest choroba, która jest dość uciążliwa. A to dlatego, że jej symptomy są widoczne dla otoczenia. Mimo że dziecko nie odczuwa żadnych dolegliwości o charakterze fizycznym (nie boli go głowa, nie ma mdłości czy wymiotów), pojawiają się problemy o podłożu psychologicznym. Tego rodzaju kłopoty zaczynają się pojawiać u dzieci w wieku szkolnym, które mają świadomość swojej choroby. Rówieśnicy zaczynają bowiem dostrzegać jego odmienność.

W łagodzeniu negatywnych, psychologicznych skutków choroby pomocni mogą okazać się rodzice. Muszą otoczyć dziecko szczególną troską, nauczyć go odpowiednio reagować na ewentualne zaczepki, a przede wszystkim zaszczepić w nim wysokie poczucie własnej wartości – uświadomić, że u człowieka nie jest najważniejszy wygląd czy ilość włosów na głowie.

5,0 k

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *