Wypadanie włosów jest czymś normalnym, pod warunkiem że tracimy ich około 150-200. Tymczasem wielu panów jest zdania, że postępująca łysina także jest stanem naturalnym. Ale czy faktycznie? Okazuje się, że niekoniecznie. Żaden mężczyzna, jeżeli nie chce, wcale nie musi być skazany na wzmożone wypadanie włosów i postępujące tworzenie się zakoli.

Kiedy szukać pomocy?

Warto mieć świadomość, że przyczyn wzmożonego wypadania włosów jest wiele. Nie wszystkie jednak wymagają natychmiastowej pomocy specjalisty – dermatologa bądź trychologa. Warto mieć świadomość, że w wielu przypadkach wzmożona utrata włosów jest procesem odwracalnym, spowodowanym wieloma czynnikami.

Trzeba wiedzieć, że włosy mogą wypadać na skutek niewłaściwego odżywiania, gdy w codziennej diecie brakuje wielu witamin i składników mineralnych. Włosy mogą wypadać podczas drastycznego odchudzania (stosowania restrykcyjnych diet niskoenergetycznych). Czupryna zacznie powracać do pierwotnego stanu, gdy wzbogacimy jadłospis w brakujące składniki odżywcze.

Z wypadaniem włosów spowodowanym chorobami (przebiegającymi z wysoką gorączką) także nie należy zgłaszać się do dermatologa czy trychologa. Utrata włosów ma proces odwracalny – gdy organizm odzyska siły, włosy przestają wreszcie wypadać, a w miejsce tych utraconych pojawią się nowe.

Kiedy więc wybrać się do specjalisty? By poznać odpowiedź na to pytanie, można przeprowadzić krótki test. Obie dłonie należy umieścić pod włosami, a następnie delikatnie jest przeczesać palcami. Taką czynność należy powtórzyć kilka razy. Jeżeli po przeciągnięciu włosów, kilka pozostanie na dłoniach, wówczas to znak że wizyta u specjalisty może okazać się koniecznością. No chyba że nie zależy nam na tym, by nie doprowadzić do całkowitego wyłysienia (mowa tu oczywiście przede wszystkim o panach).

Możliwości zwalczania łysienia

Jak już pisałam na samym początku, nikt nie jest skazany na łysienie. Jeżeli zastosujemy odpowiednie środki zaradcze, wówczas zatrzymamy proces wzmożonego wypadania włosów. W wielu przypadkach pojawi się również możliwość odwrócenia procesu, czyli porostu włosów. Jakie są zatem możliwości?

Jedną z możliwości są oczywiście specjalne tabletki zwalczające łysienie. Stosuje się je najczęściej w przypadku łysienia o charakterze androgenowym. Substancje zawarte w takich tabletkach przyczyniają się do zahamowania działania enzymu odpowiadającego za przekształcanie się testosteronu w dihydrotestosteron niekorzystnie wpływający na mieszki włosowe.

Na rynku dostępne są różne tabletki przeciwdziałające łysieniu, które różnią się między sobą składem i tym samym skutecznością działania. Najbardziej polecane są te, które zawierają w swoim składzie minoxidil. Jest to substancja, która przyczynia się również do aktywizowania komórek włosa do pracy, dzięki czemu możliwy jest ponowny porost włosów. Warto wiedzieć, że efekty nie pojawiają się natychmiast. Koniecznością jest kuracja systematyczna. Wówczas pierwsze rezultaty ukażą się po około trzech miesiącach nieprzerwanej terapii.

Innym sposobem na zatrzymanie postępującego wypadania włosów są specjalne odżywki. W ich składzie znajdują się dobroczynne substancje, a wśród nich: keratyna, cynk, miedź, witaminy z grupy B. W niektórych odżywkach znajdują się również: wyciąg z palmy sabałowej, minoxidil, kwas oleinowy, kwas azelainowy, retinol.

Skuteczną walkę z łysieniem może wspomóc mezoterapia. Najlepsze efekty przynosi mezoterapia igłowa, którą wykonuje się w gabinetach dermatologii estetycznej. Zabieg polega na nakłuwaniu skóry głowy cieniutkimi igłami. Dzięki iniekcjom dobroczynne substancje pochodzące z odżywczej ampułki trafią głęboko do mieszków włosowych. W ten sposób dochodzi do ich stymulacji, w rezultacie czego dochodzi do ponownego wzrostu włosów.

Dobre rezultaty przynosi także terapia światłem laserowym. Takie zabiegi warto rozważyć przede wszystkim wtedy, gdy po kilku miesiącach kuracji innymi sposobami, nie jest widoczna poprawa. Laserowa terapia przyczynia się do znacznej poprawy ukrwienia skóry i poprawy krążenia. W ten sposób możliwe jest pobudzenie włosów do wzrostu. Jeżeli jednak chcemy osiągnąć zadowalające efekty, koniecznością jest trwanie w kuracji nawet 12 miesięcy.

Gdy metody zawodzą

Możliwości przeciwdziałania łysieniu jest wiele. Istnieje zatem bardzo duże prawdopodobieństwo, że któraś z nich pomoże (przecież istnieje możliwość stosowania innych tabletek czy maseczek i odżywek). Ale jest też niewielki odsetek osób, którym absolutnie żadne sposoby walki z łysieniem nie pomagają, a wypadanie włosów postępuje w zastraszającym tempie.

Ostatecznością może okazać się przeszczep włosów. Zabieg polega na pobieraniu pasm włosów (wykorzystuje się pasma z boków i tyłu głowy), a następnie wszczepieniu ich w „łyse” miejsca. Jeden zabieg to możliwość przeszczepienia nawet do dwóch tysięcy fragmentów skóry – każdy z czterema mieszkami włosowymi. Fragmenty skóry umieszczane są w nacięciach mikroskopijnej wielkości. Zabieg wymaga podania znieczulenia miejscowego. Niestety wadą takiego przeszczepu jest jego koszt, który oscyluje między kilkoma a kilkunastoma tysiącami złotych.

5,1 k

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *