Łysienie jest skutkiem nadmiernego wypadania włosów. Następuje znaczne przerzedzenie włosów, powstają większe czy mniejsze bezwłose powierzchnie, może też dojść  do całkowitej utraty włosów. Występuje u mężczyzn i kobiet. Jest to poważny problem, wymagający interwencji lekarza i odpowiedniej terapii. Leczenie łysienia jest koniecznością dla kobiet, mężczyźni korzystają z tego dobrodziejstwa, jeśli mają odpowiednią motywację i odczuwają taką potrzebę. Nie jest to na pewno fanaberia.

Łysienie mężczyzn

Przyzwyczajeni jesteśmy do widoku łysiejących czy łysych mężczyzn. Jest to widok tak naturalny, a dolegliwość tak powszechna, że nawet rzadko mężczyźni starają się walczyć z łysieniem, uważając, że to nieodłączna cecha ich płci. Tak jednak wcale być nie musi.

Na łysienie cierpi ponad 90%mężczyzn w różnym wieku. Niektórzy zaczynają tracić włosy tuż po dwudziestce. Najpierw pojawiają się zatoki na skroniach i nad czołem, potem następuje przerzedzenie włosów na czubku głowy. Ten najczęstszy typ łysienia nazywamy androgenowym. Wypadanie włosów następuje na skutek oddziaływania dihydrotestosteronu – męskiego hormonu płciowego na mieszki włosowe. Ta odmiana testosteronu powoduje miniaturyzację mieszków włosowych, z których nie mogą wyrastać nowe włosy. Jest to uwarunkowane genetycznie.

U panów może tez pojawiać się łysienie plackowate. Jest to najprawdopodobniej choroba immunologiczna. Rozpoczyna się od niewielkich ognisk, o wielkości monety, pozbawionych włosów. Z czasem plamki powiększają się i łączą, tworząc spore „placki”. W złośliwym przebiegu choroby może dojść do utraty wszystkich włosów na całym ciele.

Łysienie kobiet

 

Łysienie plackowate dotyczy też kobiet, a choroba przebiega podobnie. Inaczej natomiast wygląda łysienie typu męskiego (androgenowego) u kobiet. Na skutek zaburzeń równowagi między poziomem hormonów żeńskich i męskich, najczęściej w okresie pomenopauzalnym, włosy wypadają równomiernie na całej powierzchni głowy. Dochodzi do sporego przerzedzenia, a w skrajnych przypadkach niemal do całkowitego wyłysienia.

U niektórych kobiet w ciąży i po porodzie dochodzi do zwiększonego wypadania włosów. Ale jest to sytuacja przejściowa na skutek zaburzeń gospodarki hormonalnej organizmu , po kilku miesiącach włosy powracają do dobrej kondycji.

Szampony, maści i kremy na pomoc łysinie

Jeśli wypadanie włosów jest nadmierne, ale jeszcze nie powoduje łysienia, można próbować je ratować, używając do mycia głowy odpowiednich szamponów. Dobre skutki daje stosowanie szamponu siarkowego  czy dziegciowego , zawierającego selen, oraz kortyzolu. Siarka i selen przeciwdziałają łojotokowi i łupieżowi, które często towarzysza łysieniu. W ten sposób wzmacniają włosy i nie dopuszczają do ich wypadania.

Skuteczne są takie preparaty jak Procerin (tylko dla mężczyzn), szampon rewitalizujący Revita, zwłaszcza w połączeniu z preparatem Spectral RS, który zawiera aminexil. Innym środkiem na powstrzymanie łysienia jest Advecia oraz Profilles.

Jeśli wypadanie włosów jest skutkiem łojotoku czy łupieżu należy używać szamponów antyłupieżowych i antygrzybiczych, np.Nizoral.

Metody farmakologiczne

Jeśli łysienie nadal postępuje, należy przeprowadzić leczenie pod kierunkiem dermatologa. Zaleci on do stosowania miejscowego preparat z zawartością minaxidolu, np. Loxon, Regaine, Piroxidil. Substancja czynna rozszerza naczynia krwionośne, dzięki czemu włos jest lepiej odżywiony, a cebulka – pobudzona do wzrostu.

Dla kobiet jest przeznaczony Epicort E, zawierający m,in. estrogeny. Te leki należy stosować  co najmniej przez kilka miesięcy, systematycznie 2 razy dziennie wcierając je w skórę głowy.

Wysoką skutecznością odznacza się lek Propecia, zawierający finasteryd (tylko dla panów), który ogranicza ilość szkodliwego dla mieszków włosowych dihydrotesteronu. Natomiast paniom pomagają tabletki hormonalne działające antyandrogenowo oraz Hormonalna Terapia Zastępcza, w okresie przekwitania.

Pozytywne skutki przynosi mezoterapia, czyli wstrzykiwanie w skórę głowy  takich substancji jak: dekspantelon, minoxidil, oligoelementy, krzemionka organiczna, witaminy, leki przeciwzapalne.

W leczeniu łysienia stosuje się też fototerapię – naświetlanie promieniami UVA oraz metodę PUVA – naświetlanie jest poprzedzone zażyciem środka światłouczulającego.

Skutki leczenia

Wszystkie wymienione preparaty i metody leczenia przynoszą skutek: włosy się wzmacniają, stają się grubsze i bardziej gęste, następuje nawet porost nowych włosów, ale często wraz z zaprzestaniem leczenia objawy choroby się pojawiają, włosy ponownie nadmiernie wypadają. Tak jest w przypadku mężczyzn. U kobiet uregulowana lekami gospodarka hormonalna powoduje poprawę stanu włosów.

Inaczej jest w przypadku łysienia plackowatego kobiet i mężczyzn. Mimo że stosuje się wiele metod i leków do walki z tą chorobą, tak naprawdę nie wiadomo, co jest skutecznym sposobem. Często zdarza się, że choroba przechodzi samoistnie, więc nie może być pewności, czy to poskutkował lek, czy jest to wyleczenie samoistne.

Najbardziej skuteczna jest transplantacja włosów, gdyż raz przeszczepione włosy nigdy nie wypadają.

5,0 k

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *