Łysienie to męski problem, chociaż nie omija też kobiet, a nawet dzieci. Jednak to mężczyźni w przeszło 90% cierpią na utratę włosów, całkowitą lub częściową. Jest kilka typów łysienia, z których łysienie łojotokowe należy do najczęstszych. Jak wskazuje nazwa, jego przyczyną jest łojotok. Należy więc leczyć tę przypadłość, aby nie dopuścić do całkowitej utraty włosów.

Skąd się bierze łojotok?

Łojotok to skutek nadprodukcji łoju przez gruczoły łojowe. Dzieje się tak na pod wpływem męskich hormonów płciowych – androgenów. Jest to uwarunkowane genetycznie, tak więc w rodzinie, gdzie zdarzają się przypadki łysienia na skutek łojotoku, prawdopodobieństwo wystąpienia tej dolegliwości u innych mężczyzn jest bardzo duże. Skutki łojotoku to: przetłuszczanie się włosów, łupież suchy i tłusty oraz zapalenie łojotokowe skóry. Wszystko to prowadzi do nadmiernego wypadania włosów.

Obserwuje się zmniejszanie łojotoku w miesiącach letnich, a nasilenie objawów w porze jesienno – zimowej.

Jak leczyć łojotok?

Przede wszystkim, starając się o zahamowanie wypadania włosów, należy zadbać o zmniejszenie łojotoku. Do tego służą odpowiednie szampony lecznicze, np. dziegciowe, które zawierają oczyszczoną smołę pogazową. Należy myć nimi włosy co 3 dni, przetrzymując wytworzoną pianę przez 5 minut, po czym dokładnie spłukać.

Działanie wysuszające ma siarka, dlatego szampony siarkowe z zawartością tego pierwiastka skutecznie zwalczają przetłuszczanie się włosów, a w konsekwencji ich wypadanie.   Siarka działa też bakterio- i grzybobójczo, co likwiduje łupież, często towarzyszący łojotokowi.

Do płukania włosów zaleca się używanie rozcieńczonego (1 – 2%) kwasu salicylowego. Taki zabieg usuwa łój i łupież, działa łagodząco i bakteriobójczo.

Skuteczne działanie mają szampony z zawartością ketokonazolu oraz oktopiroksu. Mają one działanie przeciwgrzybicze, a na skórze głowy, gdy jest nadmiar łoju, namnażają się grzyby, powodując uszkadzanie włosów.

Gdy u kobiet na skutek zaburzeń hormonalnych pojawia się łysienie łojotokowe, można je leczyć hormonami działającymi antyandrogenowo.

W zapobieganiu przetłuszczaniu się włosów i łysieniu pomaga odpowiednia dieta. Pożywienie powinno zawierać duże ilości białka, witamin, soli mineralnych, należy ograniczyć spożycie tłuszczów i cukrów oraz unikać ostrych przypraw, używek i słodyczy.

Jak pielęgnować przetłuszczające się włosy?

Przetłuszczone włosy wyglądają nieestetycznie i po prostu nieporządnie. Dlatego należy myć je tak często, jak tego potrzebują, ale należy stosować łagodne szampony, najlepiej specjalnie przeznaczonych do tego typu włosów, lub z podaną informacją, że nadają się do częstego stosowania. Powinny zawierać kwaśne pH.

Łagodzące i antybakteryjne działanie mają szampony: rumiankowy, chmielowy, łopianowy i z czarnej rzepy.

Nie należy używać do mycia i płukania włosów gorącej wody, gdyż wysoka temperatura pobudza gruczoły łojowe do wydzielania tłuszczu. Do ostatniego płukania warto dodać sok z cytryny.

3,0 k

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *