Statystki wskazują, że ponad 90% mężczyzn białej rasy boryka się ze wzmożonym wypadaniem włosów. Jest to zjawisko tak częste, iż łysienie u mężczyzn uznaje się za coś naturalnego. Tymczasem coraz większe grono panów nie chce pogodzić się z łysiną, dlatego też decyduje się na zapobiegnięcie temu procesowi. Za początek łysienia uważa się okres, w którym włosy zaczynają wypadać we wzmożonej ilości przez kolejnych kilka miesięcy. Wówczas, by zatrzymać ten proces, koniecznością jest zgłoszenie się do dermatologa bądź trychologa. Najlepiej jednak nie czekać aż czupryna w wyraźny sposób zacznie się przerzedzać. Istniej wiele sposobów, by zapobiec nadmiernemu wypadaniu włosów.

Poznaj przyczyny łysienia męskiego

Warto wiedzieć, że przyczyn wypadania włosów u mężczyzn jest wiele. Najczęściej jednak jest to proces związany z zaburzeniami hormonalnymi dotyczącymi przekształceń testosteronu w dihydrotestosteron (DHT). Jest to pochodna testosteronu, która wywiera negatywny wpływ na mieszki włosowe. W rezultacie dochodzi do ich osłabienia oraz zmniejszania. Jeżeli proces łysienia nie zostanie zahamowany w porę, wówczas dojdzie do całkowitej ich degradacji.

Warto również mieć świadomość, że mężczyźni najczęściej łysieją wraz z wiekiem. Najczęściej już po ukończeniu pięćdziesiątego roku życia „aktywuje się” tak zwane łysienie starcze. W miarę upływu lat dochodzi bowiem do osłabienia mieszków i cebulek włosowych. Czupryna staje się coraz cieńsza i przerzedzona, a ponowny wzrost włosów zanika.

Jak zapobiec wypadaniu włosów?

W niektórych przypadkach nie da się zapobiec wypadaniu włosów, aczkolwiek można opóźnić ten proces.

W pierwszej kolejności należy zadbać o właściwą dietę. Warto mieć świadomość, że na kondycję nie tylko całego organizmu, w tym włosów, wpływa prawidłowe odżywianie. W diecie nie powinno zabraknąć selenu, cynku, żelaza oraz witaminy E, witaminy C i witamin z grupy B. Warto, by w codziennym jadłospisie znalazły się więc czerwone, ciemnozielone i pomarańczowe warzywa, owoce, ryby morskie, mleko i jego przetwory, mąka żytnia, otręby pszenne, fasola, kakao.

Niezwykle ważna jest również odpowiednia pielęgnacja włosów. O czuprynę trzeba dbać w należyty sposób, jeżeli nie chcemy wyłysieć już w młodym wieku. Przede wszystkim warto pamiętać o właściwym myciu włosów. Pomocne mogą okazać się szampony, które zawierają pokrzywę, brzozę, czarną rzepę, łopian czy aloes. Jeśli chcemy zapobiec wzmożonemu wypadaniu włosów, koniecznością jest również tak częste mycie czupryny, jak tylko tego potrzebuje. Nie należy dopuszczać do ich przetłuszczania, ponieważ grozi to łysieniem łojotokowym.

Jeżeli wypadanie włosów typu męskiego jest uwarunkowane genetycznie (bardzo często tak się zdarza), wówczas warto sięgnąć po specyfiki, które zapobiegają przerzedzaniu się czupryny. Takie preparaty zawierają w swoim składzie substancje, które przyczyniają się do aktywizowania komórek do pracy.

Gdy nie mamy wpływu na łysienie

Niestety nie zawsze uda się zapobiec wzmożonemu wypadaniu włosów u mężczyzn. Wówczas koniecznością jest jak najszybsze zgłoszenie się do specjalisty, gdy tylko zauważymy, że włosów zaczyna brakować w nadmiarze.

W aptekach i drogeriach znajdziemy wiele specyfików, które przeciwdziałają łysieniu. Część z preparatów przyczynia się do stymulowania ponownego wzrostu włosów (działają zatem jako środki na porost włosów). Zawierają one w swoim składzie odpowiednie substancje, których działanie polega na zahamowaniu procesów prowadzących do przekształcania testosteronu w dihydrotestosteron (tak działa między innymi minoxidil).

3,6 k

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *