Czy wiecie, że minoxidil – lek stosowany głównie w leczeniu łysienia męskiego jest też doskonałym odsiwiaczem? Co prawda nie u wszystkich stosujących go osób doprowadza do odzyskania koloru, ale za to bardzo dobrze chroni włosy przed siwizną. Dlaczego tak się dzieje? Nie wiadomo, bo w zasadzie nie wiadomo też dlaczego tak naprawdę w pewnych sytuacjach siwiejemy (jedni z nas siwieją bardziej inni mniej). Ważne, że się dzieje toteż jeśli chcecie powstrzymać łysienie i postępujący proces siwienia włosów wystarczy sięgnąć po minoxidil. Ale uwaga! Nie każdy preparat zawierający ten środek jest równie skuteczny, a osiągnięcie maksymalnej skuteczności możliwe jest jedynie pod pewnymi warunkami.

Jakie to warunki?

Stosowanie minoxidilu powinno stać się stałym nawykiem pielęgnacyjnym. Jeśli o to nie zadbamy, preparat będziemy stosować nieregularnie, albo zadowoleni z jego działania (bądź też zniechęceni jego działaniem) odstawimy go po pewnym czasie minoxidil nie zadziała – włosy wypadną, bo niestety jak dotąd nikt jeszcze nie wynalazł środka, który powstrzyma łysienie na stałe. Minoxidil powstrzymuje je wtedy, gdy go używamy, gdy przestaniemy to robić łysienie powróci i czupryna zacznie przerzedzać się tak jak dawniej (zgodnie z naszym genetycznym programem). Kolejnym warunkiem jest zastosowanie preparatu o możliwie najwyższym stężeniu minoxidilu. To jeden z tych leków, który osiąga większą skuteczność w wyższych stężeniach. Toteż jeśli preparat zawierający 2% minoxidilu u nas nie zadziała należy wymienić go na inny, z większym stężeniem leku.

Jak działa minoxidil?

W przypadku łysienia męskiego (siwienia również) twierdzi się, że stosowanie odżywek na niewiele się zdaje, ale de facto minoxidil działa trochę jak odżywka choć sam nią nie jest. Minoxidil poprawia funkcjonowanie tzw. kanałów potasowych, które odpowiadają za dostarczanie mieszkom składników odżywczych. Poprawia więc poziom ich odżywienia. Co ciekawe to właśnie chroni mieszki przed miniaturyzacją czyli szkodliwym i obciążającym wpływem DHT.

Skuteczność uzależniona od preparatu

Dostępne na rynku preparaty z minoxidilem różnią się nie tylko stężeniem zawartego w nich leku, ale też składem (jedne zawierają więcej składników sprzyjających porostowi włosów, inne mniej) i technologią, w jakiej zostały wykonane.
Zacznijmy od wyjaśnienia o czym decyduje ten ostatni czynnik. Mianowicie formuła preparatu ma wpływ na jego przyswajalność. Niektóre związki (cząsteczki) łatwiej przenikają głęboko w skórę inne trudniej. Technologia nanosomowa bądź też technologia liposphere gwarantują najskuteczniejsze działanie preparatu tj. odpowiednią łatwość przenikania w tkanki czyli do źródła problemu.
Jeśli zaś chodzi o pozostałe składniki, to warto wiedzieć, że niektóre preparaty na łysienie choć bazują na minoxidilu zawierają też dodatki powstrzymujące aktywność enzymu katalizującego przemianę testosteronu w DHT. Inhibitory (blokery) 5alfa reduktazy, bo o nich mowa, dodatkowo zwiększają ochronę naszej czupryny.
Inne składniki na jakie należy zwrócić uwagę, to: retinol, peptydy miedzi i polifenol jabłkowy. Substancje te ułatwiają walkę z łysieniem, kondycjonując jednocześnie skórę głowy i włosy.