Masz wrażenie, że każdego dnia na twojej głowie znajduje się coraz mniej włosów? Jeżeli faktycznie nie panikujesz (włosy wypadają codziennie każdemu z nas), wówczas musisz poznać przyczynę problemu, a następnie podjąć walkę ze wzmożonym wypadaniem włosów. Tak naprawdę sposób przeciwdziałających przerzedzaniu się czupryny jest wiele. Oto kilka prostych sposobów, dzięki którym wzmocnisz włosy i przywrócić do formy.

Kilka słów o najczęstszych przyczynach wypadania włosów

Codzienne wypada nam około 150 włosów. Jest to proces całkowicie naturalny, bowiem związany jest z cyklem włosów (każdy pojedynczy włos przechodzi od fazy wzrostu poprzez fazę zahamowania wzrostu do spoczynku i w efekcie do wypadania). Jeśli jednak ilość wypadających włosów zwiększa się, warto zastanowić się nad przyczynami. Jest ich wiele, począwszy od tych najbardziej błahych, a skończywszy na bardziej poważnych.

Najczęściej wypadanie włosów związane jest z niewłaściwymi nawykami żywieniowymi. Warto pamiętać, że niedobory pewnych witamin i składników mineralnych niekorzystnie wpływają na kondycję włosów. Kiedy brakuje witamin z grupy B, witaminy A czy E, a także kwasu foliowego, nienasyconych kwasów tłuszczowych czy biotyny, żelaza, potasu, cynku czy magnezu dochodzi do osłabienia włosów, a w efekcie do ich wypadnięcia. Bardzo często włosy zaczynają wypadać zatem na skutek stosowania drastycznych diet odchudzających.

Włosy mogą wypadać również na skutek działania androgenów. Hormony te przyczyniają się do osłabienia mieszków włosowych, a więc i pośrednio do osłabienia włosów i ich wypadania. Tego rodzaju łysienie jest dotkliwe szczególnie dla mężczyzn, bowiem może doprowadzać nawet do całkowitego wyłysienia.

Okazuje się również, że wzmożone wypadanie włosów może być następstwem długotrwałego stresu. Istnieją przypuszczenia, że taki stan może mieć związek z nadmiernym wydzielaniem prolaktyny bądź też gorszym odżywieniem włosów na skutek zaburzeń krążenia wywołanych długo utrzymującymi się sytuacjami stresowymi.

Metody przeciwdziałające łysieniu

Poza próbą wyeliminowania czynników mogących wpływać na powstawanie problemu wzmożonego wypadania włosów, warto wprowadzić w życie dodatkowe działania.

Jednym z pomysłów jest masaż skóry głowy. Ponieważ z powodzeniem można go wykonać podczas czynności mycia włosów, nie musimy specjalnie poświęcać na niego czas. Skora głowy powinna być masowana kolistymi ruchami. Zaczynamy od przodu głowy, potem przechodzimy na boki i czubek. Masowanie kończymy na skórze karku. Taki masaż, jeśli będzie trwał nawet 1 minutę, przyczyni się do lepszego ukrwienia skóry, dzięki czemu cebulki będą dużo lepiej odżywione.

Choć wielu osobom może się to wydać dość nieprawdopodobne, przeciwdziałać łysieniu można za pomocą odpowiedniego jadłospisu. Jak już wyżej wspomniałam – niewłaściwe nawyki żywieniowe mogą doprowadzić do osłabienia organizmu, co także prowadzi do osłabienia włosów i w efekcie ich wypadania. Można wspomóc się witaminowymi suplementami diety, które mimo wszystko nie powinny zastąpić witamin i minerałów pochodzenia naturalnego, a to dlatego że właśnie w takiej postaci są najlepiej wchłaniane.

Pomoc można znaleźć w mezoterapii bezigłowej i igłowej. Oba zabiegi są bardzo skuteczne, bowiem polegają na bezpośrednim dostarczeniu dobroczynnych substancji w głąb skóry. W efekcie dochodzi do stymulowania regeneracji włosów. Szczególnie polecana jest mezoterapia igłowa na łysienie. Lekarz za pomocą igły (w sposób manualny) bądź za pomocą specjalnego pistoletu (metoda mechaniczna) wstrzykuje koktajl odżywczy (jego skład uzależniony jest od indywidualnych potrzeb pacjentów). Choć jest to zabieg skuteczny, to niestety nie jest bezpłatny. Cena jednego seansu to koszt około 200 złotych. By ujrzeć zadowalające rezultaty, koniecznością jest poddanie się około 4 zabiegom.

„Złote zasady” przeciwdziałania wypadaniu włosów

Warto także pamiętać o kilku „złotych” zasadach, dzięki którym walka z łysieniem będzie jeszcze skuteczniejsza.

W przeciwdziałaniu wypadaniu włosów bardzo ważne jest zadbanie o właściwą pielęgnację włosów. Nie należy nadmiernie osłabiać czupryny poprzez stosowanie lokówek, prostownic czy suszarek, szczególnie tych, które emitują gorące powietrze. Jeśli już koniecznie chcemy to zrobić, lepiej używać chłodnego strumienia. Co prawda suszenie będzie trwać nieco dłużej, aczkolwiek takie postępowanie będzie dla włosów bezpieczniejsze.

Jeśli nie chcemy osłabiać włosów, warto zrezygnować z częstego farbowania. Jeżeli jest już to konieczne, najlepiej zgłosić się do salonu fryzjerskiego. Warto też wstrzymać się z wykonywaniem trwałej ondulacji, która może w znaczny sposób osłabiać włosy.

Warto również unikać sytuacji, w których włosy są uciskane. Dochodzi bowiem do mechanicznego osłabienia czupryny, a w konsekwencji do ich wypadania.

Kiedy do lekarza?

Warto pamiętać, że w wielu przypadkach wzmożone wypadanie włosów, które nasila się, może stanowić objaw chorób. Dlatego też, jeśli stosowanie powyższych metod nie pomaga, wówczas warto udać się do specjalisty. Miejmy świadomość, że wypadanie włosów może zwiastować problemy hormonalne oraz choroby tarczycy czy toczeń rumieniowaty.

5,0 k

One thought on “Proste sposoby przeciwdziałające wypadaniu włosów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *