Każdego dnia tracimy od 100 do 150 włosów. Jest to proces całkowicie naturalny związany z cyklem, przez jaki przechodzi każdy włos. Nie jest to więc żaden powód do zmartwień – tak musi być i tyle. Jeżeli wypadanie włosów jest w normie, nie trzeba obawiać się wyłysienia. W miejsce wypadających włosów pojawiają się nowe, dzięki czemu przerzedzanie czupryny nam nie grozi. Trzeba jednak pamiętać, że zdarzają się sytuacje, które sprawiają że włosy zaczynamy tracić w nadmiarze. Tak jest w przypadku kobiet, które urodziły dziecko. Od razu nasuwa się więc pytanie, czy wypadanie włosów po ciąży jest stanem naturalnym, czy to może powód do niepokoju? Poniżej znajdziecie odpowiedź na wszelkie wątpliwości.

Dlaczego kobiety po ciąży tracą włosy?

Nie da się ukryć, że ciąża to czas, kiedy dochodzi do istnej burzy hormonów. Zawirowania gospodarki hormonalnej związane są z przygotowaniami organizmu do zupełnie nowej funkcji, jaką jest rozwój płodu. Charakterystyczne dla ciąży jest to, iż w czasie 9-miesięcznego okresu jej trwania dochodzi do podwyższenia poziomu estrogenów. Hormony te, poza tym, że są niezbędne między innymi do prawidłowego rozwoju płodu, to dodatkowo wpływają na kondycję i wygląd włosów. Hormony te przyczyniają się do zatrzymywania włosów, które powinny wypaść zgodnie z własnym cyklem. Dochodzi bowiem do naturalnego stymulowania mieszków włosowych i zatrzymania naturalnego procesu wypadania włosów. W efekcie dochodzi do tego, że czupryna kobiet ciężarnych sprawia wrażenie gęstszej i większej objętościowo.

Po porodzie w organizmie kobiety ponownie dochodzi do pewnych zawirowań hormonalnych. W ciągu trzech miesięcy od urodzenia dziecka, poziom estrogenów zaczyna spadać i powraca do naturalnego poziomu. W rezultacie włosy zaczynają wypadać – i to nie tylko te, które powinny właśnie teraz, ale i te, których dawno być nie powinno, ale ze względu na wysoki poziom estrogenów utrzymujący się przez cały okres ciąży blokowały proces wypadania. To właśnie dlatego kobiety mają wrażenie, że łysieją, a ich czupryna przerzedza się w sposób wyraźny i widoczny dla osób postronnych.

Wypadanie włosów po ciąży procesem odwracalnym

Jest jednak dobra wiadomość dla wszystkich kobiet, które martwią się, że po ciąży wyłysieją. Nie należy zamartwiać się pociążową utratą włosów, bowiem jest to proces całkowicie odwracalny. Dzieje się tak, ponieważ zmiany hormonalne wynikające z ciąży i przygotowaniem organizmu do nowej roli, w kilka miesięcy po porodzie zanikają. Wówczas, gdy poziom hormonów zostaje uregulowany, również i włosy zaczynają rosnąć oraz wypadać w normalnym dla siebie tempie.

Wypadanie włosów – inne przyczyny

Wszystkie kobiety, które urodziły dziecko, muszą mieć jednak świadomość, że włosy mogą wypadać także z innych przyczyn. Jeżeli więc w ciągu kilku miesięcy od porodu, wypadanie włosów ma nadal charakter wzmożony, wówczas należy poszukać innych powodów.

Jednym z nich jest stres oraz lęki. Podczas przedłużających się sytuacji stresowych dochodzi bowiem do wydzielania hormonów, które nie mają korzystnego wpływu na czuprynę, prowadząc do wypadania włosów.

Inną przyczyną, z którą może wiązać się wypadanie włosów po ciąży jest anemia. Jest to stan, który bardzo często towarzyszy matkom. Skupiają one bowiem całą swoją uwagę na dziecku, nie dbając o prawidłowe odżywianie samej siebie. W efekcie doprowadza to do niedokrwistości, która ma wpływ na wypadanie włosów. By rozwiązać problem, należy pamiętać o tym, by systematycznie uzupełniać niedobory żelaza. W ten sposób anemia i związane z nią przerzedzanie się czupryny zniknie.

Sposoby zwalczania wypadania włosów po ciąży

Z wypadaniem włosów po ciąży wcale nie musimy walczyć, bowiem jest to stan przejściowy, który powinien szybko minąć. Niemniej jednak, by wzmocnić kondycję czupryny, warto zastosować pewne środki zaradcze.

Przede wszystkim należy pamiętać o zdrowym odżywianiu, nawet wtedy, jeśli dziecko nie jest karmione piersią. Ważne jest, by nie dopuścić do niedoborów witamin i minerałów, z których większość wpływa na kondycję i ogólny stan włosów. Bardzo ważne są witaminy z grupy B, witamina A, witamina E oraz cynk, żelazo, selen, potas, miedź.

Warto również zwrócić szczególną uwagę na to, w jaki sposób dbamy o czuprynę. Właściwa pielęgnacja włosów powinna obejmować stosowanie odpowiednich szamponów (dobrze sprawdzą się szampony przeciwdziałające wypadaniu włosów, np. Revita) czy naturalnych odżywek.

Chcąc pobudzić wzrost włosów warto, przy każdej nadarzającej się okazji, wykonać masaż skóry włosów, dzięki czemu komórki zostaną pobudzone do pracy. Masaż przyczynia się również do zapewnienia lepszego wchłaniania dobroczynnych substancji szamponu, a więc i wzmocnienia skuteczności działania szamponu.

Wszystkie panie, które chcą poprawić kondycję swojej czupryny, a które nie karmią piersią, mogą zdecydować się na kurację, na którą składają się specjalne preparaty wzmacniające włosy. Provillus dla kobiet jest jednym z nich, a jego działanie polega na zatrzymaniu wypadania włosów oraz pobudzaniu komórek włosów do intensywniejszej pracy.

5,0 k

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *