Patrząc na statystyki dotyczące łysienia u mężczyzn, można się przerazić. Wskazują one, że znaczna większość męskiej populacji w różnym wieku boryka się z tym problemem. Są panowie, dla których łysienie męskie jest czymś naturalnym, bowiem łysina od zawsze kojarzona była z mężczyzną. Ale na szczęście grono przeciwników łysienia stale się powiększa. Należący do niego panowie poszukują wszelkich sposobów na to, by zapobiec temu problemowi jak najwcześniej. Ale czy jest to możliwe?

Gdzie tkwi przyczyna męskiego łysienia?

U mężczyzn można spotkać się z kilkoma typami łysienia. Jednym z nich, a zarazem najczęściej występującym jest łysienie androgenowe. Jak sama nazwa wskazuje, jego powstawanie wiąże się z nadaktywnością męskich hormonów płciowych – androgenów (do których zaliczany jest między innymi testosteron). Hormon ten oddziałuje na mieszki włosowe, przyczyniając się do ich osłabienia i w efekcie do degradacji. Taki stan ma miejsce wtedy, gdy do głosu dochodzą enzymy – 5 alfa reduktaza. Jego negatywne działanie polega na przekształcaniu testosteronu w szkodliwy dihydrotestosteron, na drodze reakcji enzymatycznej. Dihydrotestosteron jest hormonem, który działa bardzo aktywnie, w efekcie czego bardzo chętnie i szybko dokonuje połączeń z androgenowymi receptorami zlokalizowanymi w mieszkach włosowych. W rezultacie dochodzi do ich obciążenia, co wpływa na ich funkcjonowanie, co z kolei rzutuje na to, iż mieszki tracą swoją witalność i są osłabione. Przejawia się to produkowanie coraz cieńszych i coraz słabszych włosów, które w końcu zaczynają wypadać. U mężczyzn miejscami, które zaatakowane są przez łysinę jest czubek głowy, przez co tworzą się zakola.

Czy łysieniu można zapobiec?

W wielu przypadkach, łysienie – szczególnie androgenowe męskie – ma charakter dziedziczny. Oznacza to więc, że skłonność do wzmożonego wypadania włosów spowodowanego działaniem androgenów zapisana jest w genach. W takiej sytuacji rzadko kiedy możliwe jest całkowite zapobieganie łysieniu. Aczkolwiek w innych warunkach, jest to jak najbardziej możliwe.

Chcąc zapobiec łysieniu, warto zdać sobie sprawę z faktu, że na kondycję mieszków włosowych wpływają również czynniki, którymi możemy kierować, a tym samym wpływać na to, czy dojdzie do wzmożonego wypadania włosów, czy też nie.

Wzmożonemu wypadaniu włosów u mężczyzn może sprzyjać niewłaściwa pielęgnacja czupryny. Panowie nie przykładają bowiem wagi do tego, w jaki sposób, i za pomocą jakich środków pielęgnacyjnych trzeba myć włosy. Warto sięgać po szampony przeciwdziałające łysieniu (np. Revita), których składniki przyczyniają się do pobudzania pracy komórek włosa oraz wzmacniają mieszki włosowe.

Łysieniu może zapobiec także odpowiednia dieta. Choć na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z tego, że to co jemy wpływa na kondycję czupryny, dostarczanie witamin i minerałów wraz z pożywieniem może mieć niebagatelne znaczenie w zapobieganiu wypadaniu włosów. Jeżeli panowie chcą się ustrzec przed łysieniem, powinni zadbać o to, by w diecie znalazły się witaminy z grupy B (szczególnie witamina B1) oraz cynk, żelazo, miedź czy siarka.

Akcję profilaktyczną może wspomóc także regularne masowanie skóry głowy. Poprawa ukrwienia korzystnie wpływa na kondycję mieszków włosowych, do których dostaje się znacznie więcej tlenu oraz składników odżywczych.

Kiedy łysienie już zaatakuje

Niestety nie zawsze uda się ustrzec  przed łysieniem, stosując domowe sposoby. Wówczas koniecznością jest szybkie działanie. Nie można bowiem dopuścić, by doszło do całkowitej degradacji mieszków włosowych. Wówczas rzadko kiedy udaje się to, by pobudzić komórki włosowe do pracy.

Jeżeli chcemy przeciwdziałać łysieniu męskiemu, warto sięgać po odpowiednie szampony. Muszą one zawierać składniki pobudzające odrost włosów (np. NR-07). Można także wspomóc się suplementami, które pobudzają komórki włosowe do pracy i powstrzymują przed postępowaniem łysienia.

Podsumowanie

Choć łysienie mężczyzn uwarunkowane jest przede wszystkim genetycznie, warto postarać się, by zapobiec wypadaniu włosów. Co prawda na geny oraz podatność testosteronu do przekształcania go w dihydrotestosteron nie mamy większego wpływy, aczkolwiek możemy zawczasu zadbać o to, by korzystać z zabiegów pielęgnacyjnych. Warto pamiętać także o właściwiej diecie oraz ogólnej higienie życia. Jeżeli nasz organizm będzie w dobrej kondycji ogólnej, wówczas i mieszki włosowe będą „silniejsze” i nie będą tak łatwo poddawać się szkodliwemu działaniu dihydrotestosteronu.

One thought on “Łysienie męskie a sposoby zapobiegania

1. Mnie się nie udało zapobiec łysieniu, niestety. Na szczęście teraz jest tyle różnych preapratów, że na pewno można poradzić sobie z tym problemem. Marzy mi się grzebień laserowy, bo słyszałem że daje super efekty. Ale swoje też kosztuje. Dlatego na razie na łysienie i porost włosów stosuję właśnie Procerin. Po 3 miesiącach widzę delikatne rezultaty. Mam nadzieję, że jeszcze kolejne 3 i będzie super.