Niepokoi cię liczba wypadających codziennie włosów? Podczas szczotkowania tracisz włosy garściami? Jeśli tak, to może oznaczać, że masz problem ze wzmożonym przerzedzaniem się czupryny, co u panów może doprowadzić nawet do całkowitego wyłysienia. Dlatego też ważne jest, by zacząć jak najszybciej przeciwdziałać temu problemowi. Sposobów jest naprawdę wiele. Ja postanowiłam zaprezentować tylko kilka – tych najbardziej popularnych.

Masowanie skóry głowy

Jednym ze sposobów przyczyniających się do zmniejszenia liczby wypadających włosów jest masaż skóry głowy. Warto o nim pamiętać za każdym razem, gdy myjemy głowę. Należy bezwzględnie pamiętać, by masaż nie był zbyt intensywny, a to dlatego że może doprowadzić do łojotoku. W rezultacie możemy uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego. Warto pamiętać, że nasilone wydzielanie łoju doprowadza do zatkania porów skóry, a więc i namnażania bakterii, które odpowiadają za osłabienie mieszków włosowych, co w efekcie prowadzi do wypadania włosów.

Masowanie skóry ma dobroczynny wpływ ponieważ korzystnie wpływa na ukrwienie. Pobudza krążenie, przez co dobroczynne substancje – składniki odżywcze trafiają do cebulek wraz z krwią. Włosy dzięki temu są lepiej odżywione, a co za tym idzie – mocniejsze i nie mają skłonności do wypadania.

Jak masować skórę głowy? Podstawą są koliste ruchy. Najpierw rozpoczynamy od przodu głowy, potem przechodzimy na boki. Na samym końcu zajmujemy się czubkiem głowy oraz skórą nad karkiem. Masowanie skóry w poszczególnych miejscach powinno zająć nie mniej niż trzydzieści sekund. Nie jest to dużo, a może przynieść wymierne efekty.

Właściwy sposób odżywiania się

Wielu z nas nie zdaje sobie w ogóle sprawy z tego, że to co jemy ma niebagatelny wpływ także na kondycję włosów. Jeżeli nie odżywiamy się w sposób racjonalny – zgodny z zasadami zdrowej diety, wówczas odbija się to niekorzystnie na wyglądzie czupryny. Wszelkie niedobory witamin i składników mineralnych powodują, że włosy nie wyglądają tak, jak powinny. Dochodzi bowiem do osłabienia organizmu, a więc i do wypadania włosów.

W pierwszej kolejności należy porzucić wszelkie diety-cud, które gwarantują szybką utratę masy ciała kosztem kilkutygodniowej głodówki. Dostarczanie 700-1000 kcal w ciągu dnia nie jest wystarczającą porcją, szczególnie że najczęściej brakuje w takiej diecie witamin i składników mineralnych.

Jeżeli chcemy przeciwdziałać wypadaniu włosów, wówczas należy dostarczać w codziennym menu takich składników jak: żelazo, selen, siarka, miedź, cynk, aminokwasy, witamina B5. Najlepszym źródłem tychże składników są oczywiście produkty spożywcze (witaminy i minerały są dużo lepiej wchłaniane), aczkolwiek można wspomóc się suplementami diety.

Dobroczynne działanie mezoterapii

Sposoby na łysienie czy wzmożone wypadanie włosów obejmują również zabiegi przeprowadzane w gabinetach dermatologii. Na uwagę zasługuje mezoterapia – zabieg, który od lat stosowany jest do leczenia chorób skóry oraz kosmetycznych jej defektów.

Najlepsze efekty można uzyskać, decydując się na zabieg mezoterapii igłowej. Jak sama nazwa wskazuje – zabieg polega na wykonywaniu iniekcji za pomocą specjalnego pistoletu bądź ręcznie – za pomocą igły. Wstrzykiwany jest specjalny koktajl odżywczy, którego składniki dobierane są zależności od indywidualnych potrzeb  – różne są bowiem przyczyny wzmożonego wypadania włosów.

Zabieg jest właściwie niemalże bezbolesny, bowiem wykorzystuje się bardzo cienkie igły. Niemniej jednak można odczuwać lekkie pieczenie czy ukłucie, ale dyskomfort nie trwa długo.

Mezoterapia na łysienie jest dobrym rozwiązaniem. Trzeba jednak mieć świadomość, że wiąże się ona z dość wysokimi kosztami. Cena jednorazowego zabiegu wynosi około 200 złotych. Biorąc pod uwagę fakt, iż najlepsze rezultaty przynosi wykonanie serii zabiegów – najlepiej czterech wykonywanych co 10 dni, całkowity koszt kuracji może okazać się spory.

Odpowiednia pielęgnacja włosów

Nadmierne wypadanie włosów może być spowodowane po części nieprawidłową pielęgnacją czupryny. Na co dzień nie przykładamy bowiem do tego większej wagi. Tymczasem codziennie popełniamy mnóstwo błędów, za które przychodzi nam płacić wypadającymi w nadmiarze włosami i tym samym – przerzedzającą się fryzurą.

Nadużywanie środków do stylizacji włosów to jedna z najczęstszych przyczyn przerzedzania się czupryny. A to dlatego, że takie specyfiki zawierają wiele substancji chemicznych, które osłabiają włosy, szczególnie wtedy gdy są używane codziennie, a głowa nie jest codziennie myta.

Kolejnym, często popełnianym błędem jest często używanie prostownic i lokówek, czyli urządzeń, które traktują nasze włosy bardzo wysoką temperaturą. Prowadzi to bowiem do znacznego wysuszenia włosów i ich osłabienia, w efekcie czego wypadają. Podobnie jest zresztą w przypadku suszenia włosów gorącym strumieniem suszarki. To powoduje rozchylanie się łusek, co powoduje wyparowanie wody. Czupryna traci więc swoje nawilżenie i staje się sucha – nierzadko przypominając „siano”.

Jeżeli, mimo zastosowania powyższych sposobów, czupryna nie przestaje się przerzedzać, wówczas warto zgłosić się do lekarza. Wzmożone wypadanie włosów może być bowiem spowodowane wieloma schorzeniami, także tymi, które związane są z zaburzeniami hormonalnymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *