Każdego dnia tracimy nawet 150 włosów. Nie jest to żaden powód do niepokoju, a więc gdy zobaczymy kilka włosów na poduszce czy podłodze, nie musimy robić wielkiego „halo”. Czasami jednak zdarzają się sytuacje, kiedy to włosy zaczynają wypadać w nadmiarze. A ponieważ zwykle przywiązywaliśmy wagę do tego, jak dużo włosów nam ubywało, jesteśmy w stanie stwierdzić, czy problemem, który nas dotknął trzeba zacząć się niepokoić. Jeśli okazuje się, że faktycznie nasza czupryna zaczyna się stopniowo przerzedzać, wówczas warto sięgnąć po sprawdzone środki zaradcze. Jeżeli łysienie wkracza dopiero w stadium rozwojowe, dostępne preparaty pomogą zatrzymać proces wzmożonego wypadania włosów. O ile problem ten nie jest związany z czynnikami genetycznymi czy hormonalnymi.

Domowe środki na łysienie

Jeśli włosy zaczynają wypadać, a jest to spowodowane niewłaściwą pielęgnacją czy złym odżywianiem, poza wyeliminowaniem przyczyn, warto sięgnąć po domowe sposoby na wypadanie włosów.

Na włosy dobrze sprawdzi się domowa odżywka przygotowana z nafty kosmetycznej, soku cytrynowego, olejku rycynowego oraz żółtka. Wszystkie składniki należy ze sobą połączyć, a uzyskaną w ten sposób odżywkę nakładamy na włosy. Regularne stosowanie takiego specyfiku (najlepiej raz na 2-3 tygodnie) przyczynia się do znacznej poprawy kondycji naszej czupryny. Włosy nie tylko są wzmocnione i z czasem przestają wypadać, lecz także są lśniące.

Dobre działanie na włosy mają domowe preparaty przygotowane z czarnej rzepy. Jej działanie polega bowiem na wzmacnianiu włosów i przeciwdziałaniu ich wypadaniu. O tym, że czarna rzepa jest skuteczna, można przekonać się, sprawdzając skład szamponów przeznaczonych do walki z problemem przerzedzania się czupryny. Jest ona bowiem częstym składnikiem takich specyfików. Ale wcale nie musimy sięgać po gotowe kosmetyki, ponieważ taki skuteczny specyfik na włosy można przygotować samodzielnie. Wystarczy rzepę utrzeć na tarce, a sok wycisnąć przez gazę. Uzyskany płyn należy wetrzeć w skórę głowy na 3 godziny przed umyciem włosów. Taką kurację warto zastosować naszej czuprynie kilka razy w tygodniu (najlepiej co drugi dzień).

Wśród domowych sposobów na wypadanie włosów znalazła się słynna płukanka z piwa. Dzięki niej włosy nie tylko przestaną wypadać, ale również będą miękkie i pełne blasku. By przygotować płukankę potrzebne będzie wygazowane piwo bądź piwo podgrzane i ostudzone. Tak przygotowanym preparatem należy polać mokre (uprzednio umyte) włosy. Potem wystarczy już tylko rozczesać czuprynę i poczekać aż włosy wyschną. Śladu po charakterystycznym zapachu piwa nie będzie.

W walce ze wzmożonym wypadaniem włosów nieoceniony jest również skrzyp polny. I on, obok czarnej rzepy, jest podstawowym składnikiem wielu suplementów diety na wypadanie włosów oraz szamponów. Dlatego też warto wykorzystać jego właściwości. Pomocny może okazać się napar ze skrzypu polnego. 1 stołową łyżkę suszu należy zalać szklanką wrzącej wody, a następnie parzyć pod przykryciem przez 20 minut. Po tym czasie należy napar odcedzić i pić nawet 3 razy dziennie między posiłkami. Regularne wypijanie naparu przyczynia się do wzmocnienia włosów oraz zahamowania ich wypadania. Wspomaga porost włosów oraz zapobiega przedwczesnemu siwieniu.

Jeśli chcemy przeciwdziałać wypadaniu włosów, warto sprawdzić skuteczność toniku z bylicy. By go przygotować będziemy potrzebować 50g bylicy (susz), który zalewamy wrzątkiem (1,5 szklanki). Po kilkunastominutowym parzeniu napar należy odcedzić. ½ szklanki naparu mieszamy z taka samą ilością wódki.

Niewielką ilość rozcieńczonego toniku (w proporcji 1:1) należy wcierać w skórę głowy. Kurację można powtarzać kilka razy w tygodniu. W ten sposób przyczynimy się do zahamowania łysienia oraz pobudzenia porostu włosów.

Gotowe preparaty przeciwdziałające wypadaniu włosów

Są jednak osoby, które nie należą do grupy zwolenników domowych sposobów przeciwdziałających wypadaniu włosów. Nie oznacza to jednak, że mogą pozwolić na znaczne przerzedzanie się czupryny. Warto wiedzieć, że drogerie i apteki oferują szampony na wypadanie włosów, które są pomocne w zwalczaniu wczesnego stadium łysienia. Takie specyfiki (np. szampon Revita) zawierają w swoim składzie dobroczynne substancje, które są łagodne i działają stymulująco na komórki włosa, pobudzając je do pracy.

Podsumowanie

Jeśli tylko zauważymy, że włosy zaczynają wypadać w zwiększonej ilości, warto sięgnąć po domowe sposoby bądź gotowe specyfiki przeciwdziałające temu procesowi. Dzięki temu wzmocnimy cebulki włosowe, a problem znacznego przerzedzania się czupryny zostanie zahamowany.

Jeśli jednak problem wypadania włosów we wczesnej fazie zbagatelizujemy, wówczas może dojść do znacznego przerzedzenia się czupryny. Wówczas przydatne będą profesjonalne leki na łysienie, które zawierają między innymi minoxidil.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *