Wzmożone wypadanie włosów jest dla wielu osób ogromnym problemem. Nikt bowiem nie chce przedwcześnie wyłysieć. Dlatego też panowie i panie sięgają po różnego rodzaju preparaty przeciwdziałające łysieniu i powodujące porost włosów. Takich specyfików jest wiele, a większość z nich opiera się na bazie minoxidilu. Ale co zrobić, gdy nie możemy takich preparatów stosować, ze względu na nadwrażliwość na ten składnik? Czy to znaczy, że musimy pogodzić się ze wzmożonym wypadaniem włosów?

Działanie minoxidilu

Minoxidil jest substancją, którą cechuje bardzo wysoka skuteczność, jeśli chodzi o miejscowe leczenie łysienia. Jest ona przeznaczona przede wszystkim do zahamowania procesów, prowadzących do najczęstszego problemu, jakim jest łysienie androgenowe – zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Działanie minoxidilu polega przede wszystkim na stymulowaniu komórek włosa do pracy. W ten sposób możliwy jest ponowny odrost włosów.

Kiedy pojawiły się pierwsze preparaty do stosowania miejscowego, zawierały one minoxidil o stężeniu maksymalnie 2%. Dziś dostępne są specyfiki, których zawartość tej substancji jest znacznie wyższa (stężenie wynosi nawet 15%). A to dlatego, że badania kliniczne potwierdziły, że skuteczność preparatów zawierających minoxidil jest większa, im większe jest stężenie czynnej substancji.

Trzeba jednak mieć świadomość, że skuteczność preparatów na łysienie zawierających minoxidil jest zauważalna po 12 miesiącach regularnego stosowania specyfików, szczególnie w przypadku mężczyzn, u których mieszki włosowe mają tendencję do miniaturyzacji. Oznacza to, że przerwanie kuracji za pomocą preparatów zawierających minoxidil przyczynia się do powracania problemu ze wzmożonym wypadaniem włosów.Dlaczego minoxidil nie jest dla wszystkich?Choć minoxidil uważany jest za stosunkowo bezpieczny środek na porost włosów, są osoby, które nie mogą go stosować. Do przeciwwskazań zalicza się przede wszystkim nadwrażliwość na tę substancję, spowodowaną reakcjami alergicznymi. Gdy po zastosowaniu specyfiki pojawia się zaczerwienienie bądź silne swędzenie i pieczenie skóry, wówczas koniecznością jest zrezygnowanie z tego preparatu.

Jeśli nie minoxidil, to co?

Warto pamiętać, że choć minoxidil jest skuteczną substancją przeciwdziałającą łysieniu, nie jest jedyną. Okazuje się, że istnieje wiele preparatów niezawierających tej substancji, a których skuteczność jest równie wysoka.

Jeśli mamy nadwrażliwość na minoxidil, warto sięgnąć po specyfiki, które zawierają w swoim składzie aminexil (np. Spectral. RS). Jest to substancja, która przyczynia się do zablokowania procesu włóknienia otoczki kolagenowej. W ten sposób wypadanie włosów jest ograniczone – włos dłużej utrzymuje się przy skórze. Aminexil działa również w ten sposób, że odżywia i wzmacnia włosy.

Jeśli mamy problem z nadwrażliwością na minoxidil, warto wypróbować takie specyfiki, które zawierają inhibitory DHT. Są to substancje, które blokują reakcję doprowadzającą do przekształcenia testosteronu w szkodliwą dla mieszków włosowych formę – dihydrotestosteron. Do najbardziej popularnych inhibitorów zalicza się: kwas oleinowy, ekstrakt z jagody Saw Palmetto, kwas azelainowy. Ten ostatni przyczynia się ponadto to normalizowania pracy gruczołów łojowych, a więc zmniejsza skłonność włosów do przetłuszczania się.

Jeżeli nie możemy stosować preparatów zawierających minoxidil, warto szukać takich specyfików, które zawierają w swoim składzie wyciąg z zielonej herbaty. Aktywną substancją, która wykazuje działanie skierowane przeciwko łysieniu androgenowemu jest EGCG.

Cynk wraz z witaminą B6 są kolejnymi składnikami preparatów, które przyczyniają się do zahamowania łysienia spowodowanego oddziaływaniem androgenów. Ich działanie polega na inhibitowaniu reakcji enzymatycznej prowadzącej do przekształcenia testosteronu w DHT.

Warto zainteresować się także preparatami, które zawierają w swoim składzie Apple Polyphenol. Jest to substancja, której działanie i skuteczność porównywane jest do minoxidilu. Substancję tę można znaleźć np. w szamponie Revita.

Podsumowanie

Okazuje się, że nadwrażliwość na minoxidil – substancję, której skuteczność w walce z łysieniem jest wysoka – nie jest „końcem świata”. Warto mieć na uwadze fakt, że nie jest to jedyny środek hamujący wzmożone wypadanie włosów, o czym mogą świadczyć wymienione wyżej substancje. Znaleźć je można w wielu preparatach przeciwdziałających łysieniu.

Nadwrażliwość na minoxidil nie powoduje, że jesteśmy skazani na wzmożone wypadanie włosów, które – w przypadku panów – kończy się całkowitym wyłysieniem.

2 thoughts on “Kiedy pojawia się nadwrażliwość na minoxidil

  1. na szczęśćie nie mam nadwrażliwości, ale aż boję się co by było gdyby okazało się, że jednak mam, bo stosuję coraz silniejsze preparaty. Na razie doszło do 5% i tak już od roku. No włosy w każdym razie po tym (http://nr-07.PL) nie wypadają

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *