Wzmożone wypadanie włosów jest problemem wielu osób. Proces ten może być spowodowany wieloma czynnikami, nierzadko zależnymi wyłącznie od nas. Jeśli więc pojawia się problem z łysieniem, warto przyjrzeć się potencjalnym przyczynom, które mogłyby mieć wpływ na przerzedzanie się włosów. Poza niewłaściwą pielęgnacją, złym odżywianiem czy czynnikami genetycznymi, na pojawienie się łysienia może mieć wpływ stosowanie niektórych leków. Okazuje się bowiem, że w przypadku wielu farmaceutyków, wypadanie włosów jest skutkiem ubocznym. Warto więc wiedzieć, jak w takich sytuacjach sobie radzić.

Czynniki wpływające na kondycję włosów

Jak już wyżej wspomniałam – wypadanie włosów może mieć wiele źródeł. Najczęstszą przyczyną jest zwykle niewłaściwy sposób odżywiania się. Warto mieć świadomość, że to co jemy znacząco wpływa na kondycję czupryny. Jeśli nie dostarczamy wszystkich niezbędnych witamin i minerałów, doprowadzamy do ich niedoborów, wówczas jako pierwsze reagują na to nasze włosy.

Warto mieć świadomość, że przerzedzanie się czupryny może być spowodowane niewłaściwą jej pielęgnacją. Jeśli nadużywamy środków do stylizacji, a pod koniec dnia ich nie usuwamy, prostujemy włosy, suszymy je gorącym strumieniem powietrza, wówczas przyczyniamy się do znacznego osłabienia czupryny. A jak wiadomo – słabe włosy są bardziej podatne na wypadanie.

Jakie leki mogą powodować łysienie?

Wspomniałam również, że łysienie może mieć związek z przyjmowaniem niektórych leków. Jeśli więc do tej pory nie mieliśmy problemów ze wzmożonym wypadanie włosów, a w miarę zdrowo odżywiamy się i we właściwy sposób pielęgnujemy czuprynę, wówczas należy zastanowić się, czy przypadkiem nie zażywamy leków, które mogłyby doprowadzić do łysienia.

Cytostatyki i ich wpływ na wypadanie włosów

Leki cytostatyczne podaje się najczęściej w przypadku chorób nowotworowych. Nie da się ukryć, że w walce z komórkami rakowymi bywają bardzo skuteczne, aczkolwiek przyczyniają się do sporego spustoszenia w organizmie. Jednym z efektów jest właśnie wypadanie włosów.

Łysienie związane z podawaniem leków o działaniu cytostatycznym jest spowodowane zahamowaniem podziału komórek – nie tylko nowotworowych, ale również tych zdrowych. Oddziaływanie to jest tak silne, że dochodzi do zatrzymania wzrostu włosów.

Działanie antymetabolitów a utrata włosów

Również przyjmowanie antymetabolitów przyczynia się do wzmożonej utraty włosów. Są to leki, które podawane są w leczeniu chorób nowotworowych (przede wszystkim w leczeniu ostrych białaczek u dzieci) czy ciężkich przypadków łuszczycy.

Podobnie jak cytostatyki, tak i antymetabolity przyczyniają się do zablokowania podziałów komórek, w efekcie czego także i włosy wypadają.

Leki tyreostatyczne a wypadanie włosów

Tyreostatyki to leki, które podaje się w przypadku leczenia choroby tarczycy związanej z nadmierną produkcją hormonów tarczycowych. Ich mechanizm działania jest różny, jednak cechą wspólną wszystkich leków należących do tej grupy jest wywoływanie niepożądanych objawów, w tym między innymi łysienia.

Antykoagulanty – związek z przerzedzaniem czupryny

Antykoagulanty są to leki, które podawane są podczas występowania zakrzepicy żył głębokich, zatorowości płucnej czy migotania przedsionków. Warto także wiedzieć, że leki te podaje się w przypadku leczenia niektórych nowotworów.

Działanie antykoagulantów wywołuje skutki uboczne w postaci niekorzystnego oddziaływania na mieszki włosowe. W rezultacie osłabienia włosów, dochodzi do ich wzmożonego wypadania.

Statyny a wypadanie włosów

Okazuje się, że tak często stosowane statyny (leki przyczyniające się do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi) mogą być przyczyną wzmożonego wypadania włosów.

Jak radzić sobie z wypadaniem włosów?

Skoro zażywanie leków przyczynia się do wzmożonego wypadania włosów, najprościej byłoby zrezygnować z leczenia. W większości przypadków (chociażby w sytuacji chorób nowotworowych) nie jest to jednak możliwe. Jak zatem radzić sobie z postępującym łysieniem, by nie doprowadzić do znacznego przerzedzenia się czupryny bądź nawet całkowitej utraty włosów?

Przede wszystkim należy zadbać o właściwą ich pielęgnację. Trzeba zrezygnować ze wszystkich środków do stylizacji włosów. Warto zafundować sobie odpowiednie preparaty: szampony, odżywki i maski, które odpowiadają za wzmocnienie włosów.

Jeśli wypadanie włosów jest dość poważnym problemem, wówczas warto skonsultować się z lekarzem i zapytać o możliwość stosowania preparatów na porost włosów. Szczególnie warto wziąć pod uwagę wszystkie specyfiki, które zawierają w swoim składzie minoxidil. Jest to substancja, która przyczynia się do aktywizowania komórek włosa do pracy.

4687

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *