To głównie panowie zmagają się z łysieniem androgenowym i to przede wszystkim u nich może dojść do przedwczesnego całkowitego wyłysienia. Nie jest to przyjemna wizja, dlatego też mężczyźni poszukują środków przeciwdziałających wzmożonemu wypadaniu włosów. W poszukiwaniach tych bardzo często zatracają się niczego nieświadomi, że niektóre środki na porost włosów, przeciwdziałające łysieniu, mogą jednocześnie zaburzać potencję. A potem dziwią się, skąd u nich problemy z osiągnięciem erekcji. Tymczasem okazuje się, że problem ten swój początek bierze z głowy…

Jak działają środki przeciwdziałające łysieniu?

By móc wytłumaczyć zależność między stosowaniem środków na łysienie a pojawieniem się problemów z potencją, warto wiedzieć, na jakiej zasadzie takie specyfiki działają.

Trzeba pamiętać, że łysienie androgenowe spowodowane jest szkodliwym wpływem dihydrotestsoteronu na mieszki włosowe. DHT jest pochodną męskiego hormonu – testosteronu. Ulega on przekształceniu w dihydrotestosteron pod wpływem działania enzymy 5-alfa reduktazy. W ten sposób dochodzi do postępującej degradacji mieszków włosowych.

Działanie środków na porost włosów polega zatem na blokowaniu reakcji enzymatycznej prowadzącej do powstawania szkodliwego dihydrotestosteronu.

Stosowanie finasterydu a jego wpływ na męskie libido

Okazuje się, że jednym z najbardziej popularnych inhibitorów DHT jest finasteryd. To substancja pochodzenia organicznego, należąca do grupy steroidów. Stanowi ona główny składnik leków podawanych w przypadkach łagodnego przerostu prostaty, aczkolwiek wśród mężczyzn borykających się ze wzmożonym wypadaniem włosów – finasteryd znany jest jako skuteczne lek przeciwdziałający łysieniu androgenowemu.

Choć od dawna wiadomo, że leku tego nie mogą zażywać kobiety (przede wszystkim ciężarne ze względu na poważne zagrożenie dla rozwijającego się płodu), dopiero jakiś czas temu pojawiła się informacja, że podawanie finasterydu nie pozostaje bez wpływu na męski organizm. Co więcej – oddziaływanie tej substancji dotyka dość istotnego z punktu widzenia panów problemu, jakim jest sprawność seksualna. Najprościej rzecz ujmując – finasteryd wpływa niekorzystnie na potencję, zaburzając erekcję i znacznie obniżając libido.

Uboczne działanie finasterydu związane jest z niczym innym, jak reakcją przekształcania testosteronu – hormonu, który jak wiadomo, jest niejako wyznacznikiem męskości.

Jak walczyć z łysieniem?

Jestem pewna, że większość panów borykających się ze wzmożonym wypadaniem włosów, właśnie w tej chwili dokładnie „studiuje” ulotkę preparatu na łysienie, z którego do tej pory korzystał. Co zrobić, jeśli okaże się że faktycznie dany specyfik zawiera fina steryd? Czy to oznacza, że z bujną fryzurą można pożegnać się już na zawsze?

Na szczęście nie ma takiej potrzeby, bowiem nie tylko jeden finasteryd przyczynia się do likwidacji łysienia. Na rynku dostępne są specyfiki (aczkolwiek nie ma ich zbyt wiele),które przeciwdziałają wzmożonemu wypadaniu włosów, a jednocześnie nie wpływając w żaden sposób na potencję.

Na łysienie – bezpieczny Procerin

Procerin jest zupełnie bezpieczną alternatywą popularnego środka przeciwdziałającego łysieniu – Propecia. Bezpieczną, ponieważ nie zawiera finasterydu, który – jak wyżej wspomniałam – przyczynia się do powstawania problemów z potencją. Procerin co prawda zawiera w swoim składzie inhibitory DHT, aczkolwiek są to substancje pochodzenia naturalnego. Bezpieczeństwo działania Procerinu wynika z tego, że substancje czynne powodują przechwytywanie szkodliwych cząsteczek dihydrotestosteronu, nie walcząc z testosteronem.

W składzie tego specyfiku znajdziemy między innymi: ekstrakt z Saw Palmetto, witaminę B6 i cynk, wyciąg z pokrzywy, kwas oleinowy, ekstrakt z winogron, kwas azelainowy. Są to substancje, które przyczyniają się do zahamowania procesów prowadzących do wypadania włosów, a jednocześnie przyczyniają się do aktywizowania komórek do pracy.

Na łysienie – preparaty z minoxidilem

Jeśli mamy do czynienia z łysieniem androgenowym, wówczas dobre efekty przynieść może stosowanie preparatów zawierających minoxidil. Jest to substancja, której działanie polega nie na blokowaniu reakcji enzymatycznej prowadzącej do powstawania DHT, lecz na aktywizowaniu komórek włosa do pracy.

Minoxidil znajdziemy w wielu preparatach do stosowania miejscowego. Są to przede wszystkim szampony (np. NR-07), aczkolwiek zdarzają się i także specjalne pianki. Warto mieć świadomość, że niektóre preparaty, poza minoxidilem zawierają dodatkowe substancje, które przyczyniają się do przechwytywania szkodliwego dla mieszków włosowych dihydrotestosteronu.

Podsumowanie

Choć niektóre środki na porost włosów faktycznie mogą przyczynić się do zaburzeń potencji (co zostało potwierdzone badaniami klinicznymi), nie należy się zbytnio martwić. Dostępnych jest bowiem wiele innych – skutecznych, a zarazem całkowicie bezpiecznych dla sprawności seksualnej preparatów wspomagających walkę z łysieniem o charakterze androgenowym.

One thought on “Środki na porost włosów a początki impotencji