Współcześnie mężczyźni wcale nie godzą się z łysiną. Dlatego też, gdy tylko zauważają, że włosy zaczynają wypadać we wzmożonym tempie i zwiększonej ilości (nie zawsze u nich, czynnikiem motywującym może być postępujące łysienie u znajomych), zaczynają poszukiwać sposobów, które pozwolą na to, by zapobiec łysieniu. Warto wiedzieć, że nikt nie jest skazany na całkowite wyłysienie. Należy poznać metody przeciwdziałania wypadaniu włosów.

Dlaczego włosy wypadają?

By zastosować skuteczne metody przeciwdziałające wypadaniu włosów, trzeba wiedzieć, z jakich powodów właściwie dochodzi do łysienia. Znając czynniki wpływające na przerzedzanie się czupryny, można przedsięwziąć odpowiednie kroki, a przeciwdziałanie łysieniu zakończy się pełnym sukcesem.

Na łysienie typu męskiego, tzw. łysienie androgenowe wpływają dwa główne czynniki. Jednym z nich jest wzmożone wydzielanie męskich hormonów płciowych – androgenów (a w szczególności testosteronu). Drugim czynnikiem są genetyczne predyspozycje. A to oznaczać może tylko jedno – gdy w twojej rodzinie mężczyźni łysieją, prawdopodobieństwo że i tobie się to przytrafi jest spore. Dlatego też będziesz miał dużo trudniejszą drogę do przebycia, jeśli faktycznie zależy ci na tym, by zapobiec łysieniu.

W największym uogólnieniu – włosy zaczynają wypadać w zwiększonych ilościach na skutek stopniowej miniaturyzacji mieszków włosowych, które z czasem ulegają zanikowi. Nowe włosy zatem nie będą mogły już powstać.

By nie dopuścić do wyłysienia

Żeby zapobiec łysieniu, metod jest kilka. Można oczywiście wybrać jeden ze sposobów, ale równie dobrze można skorzystać ze wszystkich trzech. W ten sposób będziemy mieć większą pewność, że problem łysienia zostanie – jeśli nie całkowicie wyeliminowany – to przynajmniej odłożony w czasie.

Jeśli chcemy zapobiec wypadaniu włosów, warto sięgnąć po stare, ale sprawdzone sposoby naszych babć. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie było żadnych gotowych preparatów na łysienie, a ludzie radzili sobie jak mogli, stosując domowe metody. Spośród domowych metod na łysienie, należy wybierać te, które przyczyniają się do poprawy ukrwienia skóry. Niezastąpiony jest w tym względzie masaż skóry głowy. Natomiast korzystając z dobrodziejstw dzisiejszej kosmetyki, warto sięgnąć po specjalne szampony do włosów przeciwdziałające łysieniu. Warto również wcierać specjalne lotiony, przygotowane na bazie mentolu, wyciągu z chmielu, soku z czarnej rzepy czy pieprzu cayenne.

Stosując działania zapobiegające łysieniu, warto sięgnąć po gotowe preparaty zawierające szereg dobroczynnych substancji, które stymulują podziały komórkowe w mieszku włosowym, aktywizujące komórki włosa do pracy. Do tego celu doskonale nadają się preparaty z minoxidilem. Jeśli jednak pojawia się nadwrażliwość na minoxidil warto sięgnąć po preparaty zawierające aminexil. Trzeba wiedzieć, że tego rodzaju specyfiki nie tylko zapobiegają łysieniu, ale również skutecznie hamują jego postępowanie, gdy wypadanie włosów nabierze tempa.

Działania dodatkowe

Jeśli chcemy zapobiec łysieniu, nie warto ograniczać się wyłącznie do stosowania odpowiednich kosmetyków. Trzeba pamiętać, że na kondycję naszej czupryny ma również to, co jemy. Dlatego też, jeżeli marzą nam się bujne i zdrowe włosy, odpowiednia dieta będzie nieodzowna. W codziennym jadłospisie nie powinno zabraknąć witamin z grupy B, witaminy A, witaminy E, cynku, selenu, siarki.

Istotna jest również prawidłowa pielęgnacja włosów. Trzeba pamiętać, by nie dopuszczać do łupieżu, bowiem zbagatelizowanie problemu może zapoczątkować łysienie łojotokowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *