W łysieniu nie ma nic fantastycznego, dlatego też – gdy tylko pojawi się taki problem – należy dążyć do tego, by go wyeliminować. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że zahamowanie procesu wzmożonego wypadania włosów nie jest wcale proste. Okazuje się, że leczenie łysienia wymaga sporego poświęcenia. Należy również przestrzegać kilku najważniejszych zasad, by przeciwdziałanie przerzedzającej się w zastraszającym tempie czuprynie faktycznie było skuteczne.

1. Leczenie łysienia wymaga cierpliwości

Wiele osób borykających się z łysieniem chciałoby, żeby środki przeciwdziałające wypadaniu włosów zaczęły działać natychmiast. Żeby efekty pojawiły się już po pierwszym użyciu. Trzeba jednak pamiętać, że leczenie łysienia wymaga czasu, dlatego też nie należy spodziewać się, że w ciągu jednego czy dwóch dni kuracji włosy przestaną wypadać.

W walce z łysieniem cierpliwość jest pożądana, ponieważ – w przypadku wielu środków na łysienie – efekty widoczne są dopiero po kilku miesiącach systematycznej kuracji. Warto mieć świadomość, że w przypadku preparatów zawierających minoxidil, zadowalające rezultaty pojawiają się zwykle po kilku miesiącach.

Najważniejsze jest to, by się nie poddawać, bowiem nasza cierpliwość naprawdę zostanie nagrodzona.

2. Postępuj zgodnie z informacją na ulotce

Chcąc przyspieszyć leczenie łysienia, wiele osób postanawia zrezygnować z zaleceń przedstawionych na ulotce. Licząc na to, że dany specyfik zadziała lepiej, przetrzymują preparat nie 10-15 minut – jak to zaleca producent – lecz znacznie dłużej.

Trzeba jednak pamiętać, że takie postępowanie zwykle nie wzmaga działania dobroczynnych substancji zawartych w lekach na łysienie, lecz wręcz przeciwnie – może dość poważnie zaszkodzić, wywołując chociażby reakcję alergiczną. Podobnie zresztą jest w przypadku zażywania doustnych środków na łysienie. Nie można samodzielnie zwiększać dawki, licząc na wzmocnienie efektów leczenia.

Warto także zwrócić uwagę czy dany specyfik należy nałożyć na mokre czy suche włosy, na włosy przed myciem, czy już po. Czy dany lek należy zażyć przed, czy po posiłku?

Dlatego też, chcąc uniknąć nieprzyjemności, trzeba stosować się do zaleceń podanych na ulotce bądź opakowaniu. Tylko w ten sposób zachowamy bezpieczeństwo, a jednocześnie sprawimy że leczenie łysienia będzie skuteczne.

3. Nie wszystkie środki można łączyć

By wzmocnić efekty leczenia łysienia, istnieje możliwość łączenia niektórych środków, np. środki farmakologiczne z niektórymi szamponami o działaniu odbudowującym i pobudzającym komórki włosów do pracy. Trzeba jednak do tego typu działań podchodzić z dość dużą rezerwą.

Warto mieć świadomość, że wszystkie preparaty na łysienie zawierają czynne substancje, których celem jest likwidacja łysienia i poprawa kondycji włosów. Jednak nie wszystkie muszą wzmagać swoje działania, lecz przeciwnie – wzajemnie się wykluczać, powodując zmniejszenie efektywności kuracji (i to w najlepszym przypadku). Niekiedy może dość do znacznie poważniejszych skutków ubocznych, gdy dawka danej substancji znacznie przekroczy dawkę zalecaną.

4. Zalecenia lekarza są ważne

W walce z łysieniem warto słuchać przede wszystkim rad lekarza. To przecież on jest specjalistą i jest w stanie stwierdzić, czy dany lek jest skuteczny a zarazem bezpieczny – w naszym przypadku. Odradzi ci, jeśli okaże się że środek, który ty proponujesz nie jest dla ciebie najlepszy. Jeśli specjalista radzi, by danych specyfików nie łączyć, posłuchaj go, a nie stawiaj na swoim.

Nie upieraj się przy swoim, tylko idź za głosem porad lekarza. Na pewno ci nie zaszkodzą, lecz wręcz przeciwnie – pomogą.

5. Skuteczność leków na łysienie to także kwestia indywidualna

Chcąc zlikwidować łysienie, warto cały czas pamiętać o tym, że każdy człowiek jest inny, w inny też sposób łysieje, a co za tym idzie – niektóre środki na łysienie mogą mieć różną skuteczność. Dlatego też nie zawsze warto kierować się opiniami innych osób, które – podobnie jak ty – zmagają się z problemem wzmożonego wypadania włosów.

To, że na kogoś dany środek nie zadziałał, wcale nie musi oznaczać że w naszym przypadku nie będzie skuteczny. A może znajomy nie stosował się do wskazówek z ulotki? Może popełniał błąd podczas aplikowania danego specyfiku, stąd ta niska skuteczność? Jeśli faktycznie chcemy zlikwidować łysienie, warto próbować każdej możliwości. Jednocześnie należy pamiętać, że by przekonać się o skuteczności danego specyfiku, trzeba stosować go regularnie przez co najmniej kilka miesięcy.

6. Prawidłowa pielęgnacja włosów jest niezbędna

Są osoby, które uważają, że jeśli mają już dobry specyfik na łysienie, wcale nie muszą dbać o swoją czuprynę. Nic bardziej mylnego – tym bardziej należy zatroszczyć się o czuprynę, by efekty działań leków na łysienie pojawiły się szybciej i były bardziej widoczne.

Trzeba zrezygnować z drastycznych środków do pielęgnacji, które mogą wpłynąć na osłabienie włosów, zabiegów fryzjerskich o podobnym działaniu (farbowanie, trwała ondulacja).