Nasze włosy zimą są wystawiane na dość poważną próbę. Niskie temperatury, wiatr czy suche powietrze nie wpływają korzystnie na kondycję czupryny. To zaś powoduje jej osłabienie, co może skutkować wzmożonym wypadaniem włosów. Co w takiej sytuacji zrobić? Odpowiedź jest prosta – zadbać o włosy. Poniżej przedstawiam kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym czupryna po zimie nie będzie się przerzedzać.

Ważna czapka

Chcąc chronić włosy przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, koniecznością jest noszenie czapki. W ten sposób zapewnimy czuprynie odpowiednie ciepło. Trzeba jednak mieć świadomość, że czapka musi być wykonana z naturalnych włókien. Dodatek syntetyków powoduje, że włosy będą szybciej się przetłuszczały, a jednocześnie bardziej elektryzowały.

Ochrona przed przesuszeniem

Włosy zimą narażone są na utratę wilgoci. Dlatego też, chcąc zapobiec ich nadmiernemu przesuszeniu, co skutkuje tym, że czupryna zaczyna przypominać stogi siana, należy zadbać o jej prawidłowe nawilżenie.

W tym celu należy sięgać po odpowiednie preparaty – szampony oraz odżywki przeznaczone do pielęgnacji włosów suchych. Takie specyfiki zawierają w swoim składzie wiele dobroczynnych substancji, dzięki którym czupryna nie jest matowa, a włosy nie mają tendencji do łamania. Jeśli decydujemy się na odżywki, polecane są przede wszystkim te, które działają bez spłukiwania.

Dobre nawilżenie włosów można osiągnąć w salonach fryzjerskich. Czuprynie można zafundować wiele zabiegów, w tym tak zwaną saunę. Jest to zabieg, który wpływa korzystnie na kondycję włosów. Istotą kuracji jest nałożenie specjalnej odżywki-maski. Następnie głowę umieszcza się pod specjalną kopułą, z której zaczyna wydobywać się para wodna. Taki zabieg trwa około 20 minut. Po tym czasie włosy są spłukiwane – raz ciepłą, raz chłodną wodą. Dzięki temu łuski się zamykają, a dobroczynne substancje mogą działać w głębokich warstwach. Kuracja sprawia, że włosy są lśniące, dużo łatwiej się rozczesują. By zatrzymać efekt odpowiedniego nawilżenia i odżywienia czupryny, z sauny warto korzystać kilka razy w miesiącu. Na szczęście nie jest to dość wysoki wydatek. Jednorazowy seans waha się w granicach 15-30 złotych (w zależności od użytych kosmetyków i długości włosów).

Warto mieć świadomość, że suche włosy to często problem z ich elektryzowaniem się. Dlatego też, by wyeliminować ten problem, warto zrezygnować z plastikowych szczotek i grzebieni na rzecz tych, które wykonane są z naturalnego włosia.

Na ratunek przetłuszczającym się włosom

Noszenie czapki, przebywanie z przesuszonych pomieszczeniach sprzyja przetłuszczaniu się włosów. Jest to związane z tym, że skóra głowy ulega przesuszeniu, w efekcie czego dochodzi do zintensyfikowanej pracy gruczołów łojowych. To zaś jest początkiem łojotoku, który odpowiada za częste przetłuszczanie się włosów.

Tak naprawdę nic na to nie poradzimy, bowiem czapkę warto nosić. Można jednak ograniczyć czas przebywania w pomieszczeniach pozbawionych wilgoci. Ponadto koniecznością jest stosowanie odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych. Przede wszystkim należy wiedzieć, że włosy należy myć tak często, jak tylko jest to konieczne. Trzeba jednak stosować właściwe preparaty. Chodzi o takie specyfiki, które będą przeznaczone do włosów przetłuszczających się, ale pozwalających na codzienną pielęgnację. Jest to istotne, bowiem takie specyfiki zawierają mniej skoncentrowane składniki, zapobiegające nadmiernemu przesuszeniu się skóry.

Problemu przetłuszczających się włosów nie należy bagatelizować. A to dlatego, że brak odpowiedniej pielęgnacji sprawi, iż prędzej czy później pojawi się łupież. Ten zaś bardzo trudno wyeliminować, co z kolei może doprowadzić do wzmożonego wypadania włosów (tak zwane łysienie łojotokowe).

Uwaga na łupież

Zimą, znacznie częściej niż w innych porach roku, pojawia się łupież. Jest to problem natury estetycznej, który jednak może stać się powodem poważnych kompleksów. Sypiący się z włosów na ramiona biały proszek nie wygląda ładnie, może krępować. Dlatego też zaleca się sięgnięcie po środki umożliwiające likwidację łupieżu.

Trzeba jednak mieć świadomość, że szampony przeciwłupieżowe, jeśli mają być skuteczne, muszą zawierać odpowiednie substancje. Podstawą są substancje o działaniu przeciwgrzybicznym. Tutaj doskonale sprawdzają się szampony zawierające między innymi: ketokonazol, klimbazol (np. Revita). Warto jednak wiedzieć, że by takie specyfiki przyniosły oczekiwane efekty, nie mogą być natychmiast spłukane. Po wytworzeniu piany powinny pozostać na skórze głowy i włosach przez kilka minut. Tylko w ten sposób dobroczynne substancje mają szansę wniknąć w głębokie warstwy skóry. Jeśli zaś zaraz po nałożeniu i wmasowaniu w skórę szampon zmyjemy, wówczas efekty jego działania właściwie będą żadne. I właśnie stąd potem biorą się negatywne opinie na temat wielu produktów. Tymczasem winę ponosi nie dany specyfik, lecz nasza niewiedza dotycząca sposobu nakładania preparatu.

Zadbane końcówki

Warto zadbać również o końcówki włosów. To one są najbardziej narażone na zniszczenie. Dlatego też regularnie należy je podcinać, a dodatkowo stosować specjalne specyfiki przeznaczone do końcówek. Doskonale sprawdzi się jedwab, dzięki któremu włosy są odpowiednio odżywione i ochronione.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *