Wzmożone wypadanie włosów u kobiet zwykle skutkuje znacznym przerzedzeniem się czupryny. Nie jest to dla pań komfortowa sytuacja, ponieważ zdrowe i ładne włosy to jeden z symboli kobiecości. Gdy więc włosy zaczynają wypadać ze zdwojoną siłą, zaczyna się koszmar. Okazuje się jednak, że przerzedzaniu się czupryny można zapobiec. Trzeba tylko sięgnąć po odpowiednie środki, które są adekwatne do problemu, który ma szansę się pojawić.

Przyczyny wypadania włosów u kobiet

Zanim jednak zdecydujemy się na działania profilaktyczne, warto wiedzieć, jakie są najczęstsze przyczyny wzmożonego wypadania włosów. Wiedza ta jest niezbędna do tego, by znaleźć odpowiedni środek zapobiegający problemowi.

Bardzo często wzmożone wypadanie włosów związane jest po prostu z niewłaściwą ich pielęgnacją. To, że stosujemy zbyt dużą ilość środków do stylizacji osłabiających cebulki, przesuszamy czuprynę stosowaniem prostownic i lokówek – to jedna kwestia. Drugą jest nieodpowiednie dobieranie specyfików do pielęgnacji włosów. Bardzo często bagatelizujemy problem łupieżu i przetłuszczających się włosów. Tymczasem trzeba mieć świadomość, że dość często wypadanie włosów jest następstwem właśnie tych przypadłości.

Wzmożone wypadanie włosów może być rezultatem niewłaściwego sposobu odżywiania się. Chodzi przede wszystkim o stosowanie drastycznych kuracji odchudzających. Powodują one niedobory witamin i minerałów, co niekorzystnie odbija się na organizmie i kondycji włosów. Znam przypadki, kiedy to kobiety stosujące drastyczne diety na odchudzanie traciły włosy w tak szybkim tempie, że dochodziło niemalże do całkowitego wyłysienia.

Kolejna przyczyna to zawirowania hormonalne w ciąży. Podczas 9 miesięcy, gdy wydziela się spora ilość estrogenów naturalne wypadanie włosów jest zatrzymane. Dopiero po porodzie obserwujemy znaczne wypadanie włosów, a jest to związane z tym, że  poziom estrogenów wyrównuje się, a z głowy tracimy te włosy, które dawno wypaść powinny i te, na które właśnie przyszła pora.

Niekiedy wzmożone wypadanie włosów może być spowodowane czynnikami stresowymi. Długo utrzymujący się stres prowadzi nie tylko do siwienia, ale również przerzedzania się czupryny. Niekiedy przedłużające się sytuacje stresowe mogą stać się jednym z czynników „aktywujących” łysienie plackowate.

Jak zapobiec łysieniu – najpopularniejsze metody

Jeśli nie chcemy dopuścić do wzmożonego wypadania włosów, koniecznością jest poznanie przyczyn łysienia. Dopiero potem można zacząć stosować te metody, które będą w stanie wyeliminować przyczyny problemu. Najlepiej, jeśli zastosujemy kilka sposobów jednocześnie, dzięki czemu ryzyko przerzedzenia się czupryny będzie znacznie wyeliminowane.

Odpowiednia dieta

Przede wszystkim należy podkreślić, że wzmożonemu wypadaniu włosów można zapobiec, stosując odpowiedni sposób odżywiania się. Chodzi o to, by wraz z codziennym jadłospisem dostarczać potrzebne składniki odżywcze. Największe znaczenie mają białka i aminokwasy. Trzeba bowiem pamiętać, że to właśnie keratyna – białko stanowi element budulcowy każdego włosa. Niemałe znaczenie ma obecność w diecie witaminy A, witaminy E oraz witamin z grupy B. Są to witaminy, które korzystnie wpływają na kondycję czupryny, poprawiając jej wygląd, odżywiając ją, pobudzając włosy do wzrostu. W codziennym jadłospisie nie powinno zabraknąć także minerałów, w tym cynku, selenu, siarki. Są to składniki, które aktywizują komórki włosowe do pracy, eliminują przyczyny wypadania włosów.

Jeśli chcemy zapobiec łysieniu, należy mieć świadomość, że tylko dobrze zbilansowana i zróżnicowana dieta jest nam w stanie w tym pomóc. Jeżeli się odchudzamy, wówczas warto sięgnąć po dostępne na rynku witaminowe suplementy diety.

Właściwa pielęgnacja

Jeżeli zależy nam na tym, by zapobiec łysieniu, należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji włosów. Przede wszystkim chodzi o to, by nie narażać ich na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych (czynników atmosferycznych, zabiegów fryzjerskich takich jak: farbowanie, trwała ondulacja).

Istotne jest również to, by dobierać kosmetyki odpowiednie do kondycji włosów. Nie można też pozwolić sobie na bagatelizowanie problemów, takich jak: łupież czy przetłuszczanie się czupryny. Warto bowiem mieć świadomość, że są to przypadłości, które mogą wpływać na kondycję włosów. Wzmożone przetłuszczanie się czupryny może skutkować łysieniem łojotokowym. Dlatego też nie należy trwać w micie, że włosy z tendencją do przetłuszczania należy myć jak najrzadziej. Czuprynę trzeba myć tak często, jak tylko tego potrzebuje, stosując jednocześnie szampony do codziennej pielęgnacji.

Domowe odżywki i maseczki

Jeśli włosy są osłabione i mają tendencję do łamania, warto sięgnąć po domowe specyfiki. Są to maseczki, odżywki, płukanki, które przygotowywane są na bazie naparów i wywarów ziołowych (z szałwii, pokrzywy, skrzypu polnego). Dobrze działa olej rycynowy na włosy. Także płukanki z piwa czy drożdżowe koktajle do picia przynoszą oczekiwane efekty.

Trzeba jednak pamiętać, by metody te stosować systematycznie. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że przygotowana przez nas mikstura jest skuteczna.

One thought on “Wypadanie włosów u kobiet – jak temu zapobiec?

  1. Niestety każda z nas może mieć z tym problem. Pomocna może okazać się keratyna lub zabieg keratynowy. Plus takiego rozwiązania jest taki, że można ją stosować do każego rodzaju włosów.

    Pozdrawiam,
    Hanna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *