Wzmożone wypadanie włosów bywa problemem wielu osób. Nie oznacza to jednak, że wszyscy są skazani na przerzedzającą się czuprynę, która niekiedy – szczególnie w przypadku mężczyzn – doprowadza do całkowitego wyłysienia. By do tego nie dopuścić, trzeba zatrzymać proces wypadania włosów jak najszybciej. Czy domowe sposoby na łysienie okażą się skuteczne? Czy koniecznością będzie sięgnięcie po gotowe specyfiki – środki na porost włosów oraz leczenie farmaceutyczne?

Dlaczego łysiejemy?

By móc odpowiedzieć na wyżej postawione pytania, warto sprawdzić skąd się bierze wzmożone wypadanie włosów. A okazuje się, że przyczyn jest co najmniej kilka. Jeśli będziemy wiedzieć, jaki jest początek przerzedzania się czupryny, będzie można wybrać najbardziej odpowiednie sposoby na łysienie, nawet te domowe.

Najczęściej mamy do czynienia z łysieniem o charakterze hormonalnym. Chodzi o łysienie androgenowe, które dużo bardziej dotkliwsze jest dla mężczyzn. Może bowiem doprowadzić do całkowitego wyłysienia. Jest ono spowodowane szkodliwym oddziaływaniem dihydrotestosteronu (DHT). Jest to pochodna testosteronu powstająca w wyniku reakcji enzymatycznej. W efekcie dochodzi do osłabienia mieszków włosowych, co doprowadza do wzmożonego wypadania włosów.

Łysieć możemy również na skutek niewłaściwego sposobu odżywiania się. Drastyczne odchudzanie, które zwykle pozbawia nasz organizm niezbędnych witamin i składników mineralnych, ma „szczególne zasługi” w tym zakresie. Zdarzają się przypadki, że niedobory spowodowane niewłaściwym sposobem odżywiania się – a właściwie głodzeniem – mogą doprowadzić do całkowitego wyłysienia. I w tym przypadku nie ma wyjątków – może zdarzyć się to również kobietom.

Przyczyn łysienia można doszukać się również w nieodpowiedniej pielęgnacji włosów. Okazuje się, że urządzenia do stylizacji, środki do stylizacji, niewłaściwy sposób uczesania należą do czynników, które mogą odpowiadać za przerzedzanie się czupryny.

Niekiedy zatrucia substancjami chemicznymi, czy choroby przebiegające z wysoką gorączką mogą skutkować znacznym przerzedzeniem się włosów.

Jak walczyć z łysieniem w domu?

Domowe sposoby na łysienie należą do najczęściej wykorzystywanych. A to dlatego, że ich stosowanie nie wiąże się z wysokimi kosztami. Przygotowanie odpowiednich specyfików nie zajmuje też wiele czasu. Dlatego też wiele osób decyduje się na to, by łysienie zwalczać domowymi sposobami.

Maseczki na łysienie

Jedną z popularnych metod na łysienie są maseczki domowe. Są to specyfiki, które – dzięki zawartości dobroczynnych substancji – są w stanie zatrzymać proces wypadania włosów, wspomagając wzmacnianie czupryny. Ważne jest, by takie maseczki stosować zgodnie z przeznaczeniem. Istotne jest również ich systematyczne aplikowanie. W ten sposób walka z łysieniem będzie skuteczniejsza.

Wśród najbardziej popularnych maseczek przeciwdziałających wypadaniu włosów wyróżnić warto maseczkę miodowo-cytrynową. Połączenie dobroczynnych witamin i substancji zawartych w soku z cytryny i miodzie można skutecznie wzmocnić cebulki włosa, nie dopuszczając do przerzedzenia się czupryny. By przygotować odpowiedni specyfik, należy zmieszać niewielką ilość miodu z sokiem ze świeżo wyciśniętej cytryny. Tak przygotowany preparat należy nałożyć na skórę głowy, a następnie delikatnie wmasować. Regularne stosowanie takiej kuracji gwarantuje widoczną poprawę. Efektów jednak nie należy spodziewać się po kilku dniach.

Walkę z łysieniem wspomóc może również maseczka przygotowana na bazie rozmarynu, pokrzywy i szałwii. Są to zioła, które – dzięki zawartości dobroczynnych substancji – wspomagają proces zwalczania przerzedzania włosów. Przygotowanie takiego specyfiku wymaga jednak większego „zachodu”. Wszystkie zioła należy moczyć najpierw w szklance alkoholu etylowego (spirytus, wódka). Po 7 dniach należy wywar odcedzić i dodać do niego olej rycynowy i wodę (w proporcji 1:1 – 1 łyżka). Tak przygotowaną maseczkę należy wmasować w skórę głowy i pozostawić na całą noc. Rano należy włosy umyć szamponem.

Masaż sposobem na łysienie

Warto mieć świadomość, że masaż wykonany samodzielnie może mieć nieoceniony wpływ w walce z łysieniem. A to dlatego, że regularne masowanie skóry głowy korzystnie wpływa na poprawę krążenia. Zaś lepsze ukrwienie skóry, zwiększa skuteczność dobroczynnych substancji zawartych w aplikowanych na skórę głowy specyfikach. Masowanie skóry zwiększa więc wchłanialność składników przeciwdziałających wzmożonemu wypadaniu włosów.

Skuteczność domowych sposobów na łysienie

Domowe sposoby na łysienie mogą okazać się skuteczne. Nie da się jednak ukryć, że większe znaczenie mają jednak w zapobieganiu wzmożonego wypadania włosów. Niemniej jednak nie warto z nich rezygnować, nawet wtedy, gdy sięgamy po gotowe środki (szampony na łysienie, odżywki do wypadających włosów, lotiony) czy tabletki na łysienie.  Wielokierunkowe działanie może przynieść bowiem zaskakujące efekty. Warto więc nie ograniczać się wyłącznie do jednej metody.

Trzeba także pamiętać, że domowe sposoby na łysienie będą skuteczne wtedy, gdy poznamy przyczyny problemu. Wówczas można wybrać takie metody, które będą celowały nie w objawy, ale właśnie w czynniki sprzyjające wzmożonemu wypadaniu włosów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *