Osoby poddające się chemioterapii ze względów zdrowotnych, bardzo często obawiają się ubocznego skutku tego leczenia. Chodzi oczywiście o wypadanie włosów. O ile panowie w większości przypadków nie przeżywają tego oddziaływania tak bardzo, o tyle kobiety bywają przerażone. Zwykle nie mogą pogodzić się z tym, że ich czupryna zacznie się przerzedzać aż w końcu dojdzie do całkowitego wyłysienia.

Chemioterapii – w trosce o własne zdrowie i życie – trzeba się poddać. Można jednak zrobić wiele, by wypadające włosy szybko odrosły. A te nowe były pełne blasku.

Dlaczego wypadają włosy po chemioterapii?

Chemioterapia jest metodą leczenia, która polega na podawaniu bardzo silnych środków leczniczych. Ich celem jest zaatakowanie szybko dzielących się komórek nowotworowych. Skutkiem ubocznym ich działania jest również atak na zdrowe komórki, także znajdujące się w cebulkach włosa. W efekcie doprowadza to do utraty owłosienia.

Trzeba jednak mieć świadomość, że po chemioterapii wypadają nie tylko włosy z głowy. Bardzo często okazuje się, że skutkiem ubocznym tego rodzaju leczenia jest utrata włosków spod pach czy włosów łonowych. Nierzadko wypadają również brwi i rzęsy.

Bez względu na to, jakie leki do chemioterapii są podawane, utrata owłosienia jest chwilowa. Nowe włosy w pełni odrosną po 6-12 miesiącach po zakończeniu terapii. Trzeba jednak liczyć się z tym, że odrastające włosy mogą się nieco różnić od tych sprzed kuracji. Dlatego też bardzo ważne jest, by w odpowiedni sposób je pielęgnować.

Ogranicz łysienie po chemioterapii

Wiele osób zastanawia się, czy istnieją metody, dzięki którym możliwe byłoby całkowite zapobiegnięcie wzmożonemu wypadaniu włosów po chemioterapii. Trzeba mieć jednak świadomość, że nie zostały jeszcze wynalezione takie leki cytostatyczne, które nie powodowałyby skutków ubocznych, w tym łysienia.

Niemniej jednak istnieją sposoby, które pozwalają na ograniczenie widoczności łysienia. Jednak nie są one w 100 procentach skuteczne. Nie dają zatem gwarancji, że uda się wyeliminować problem.

Jeśli chcemy ograniczyć negatywne skutki chemioterapii, warto wziąć pod uwagę krioterapię. Jest to kuracja polegająca na leczeniu zimnem. Najogólniej rzecz ujmując – na głowie pacjenta poddanego chemioterapii umieszcza się woreczki z lodem. W ten sposób dochodzi do spowolnienia krążenia, w efekcie czego leki cytostatyczne wywierają znacznie słabszy wpływ na komórki włosa. W ten sposób proces przerzedzania się czupryny może w znaczny sposób zostać ograniczony. Trzeba mieć jednak świadomość istnienia tzw. drugiej strony medalu. Jako że cytostatyki na rejon głowy działają znacznie słabiej, istnieje duże ryzyko, że właśnie tam nowotwór się pojawi.

Poza krioterapią, warto wziąć pod uwagę opcję, jaką jest minoxidil. Jest to lek stosowany bardzo często w leczeniu łysienia androgenowego u kobiet i mężczyzn. Jego działanie polega na pobudzaniu aktywności komórek włosa do pracy. W ten sposób dochodzi do stymulowania porostu włosów. Substancja ta może być stosowana zarówno przed chemioterapią, jak i po kuracji jako środek przyspieszający ponowny odrost czupryny. Nie należy jednak liczyć na to, że minoxidil zatrzyma łysienie spowodowane podawaniem leków cytostatycznych.

Ważna odpowiednia pielęgnacja

Co prawda nie jesteśmy w stanie przewidzieć, w jakim stopniu włosy zaczną wypadać po chemioterapii. Jeśli jednak chcemy nieco ograniczyć ten proces, a jednocześnie sprawić, że odrastające włosy nie będą słabe, trzeba odpowiednio wcześnie wykazać się inicjatywą. Chodzi o właściwą pielęgnację czupryny. Jeśli zawczasu podejmiemy działanie, będziemy je kontynuować w trakcie kuracji oraz po terapii, wówczas wypadające włosy wcale nie będą powodem do zmartwień.

Zanim poddasz się chemioterapii

Jeśli chcesz, by po chemioterapii Twoje włosy z Tobą pozostały, zadbaj o nie. Nie doprowadzaj do ich nadmiernego osłabienia. Unikaj farbowania, prostowania czy kręcenia na lokówce. Pozwól im swobodnie wyschnąć „bez wspomagania” suszarką.

Jeśli jesteś kobietą, weź pod uwagę ich ścięcie, bowiem krótszych włosów wydaje się być dużo więcej. Jeżeli zaś jesteś mężczyzną, rozważ całkowite ogolenie głowy. W ten sposób unikniesz nieprzyjemności związanych z wypadanie włosów – straty nie będą tak dotkliwe.

Zamień także swój dotychczasowy jadłospis, który będzie bogaty w składniki odżywcze wpływające korzystnie na kondycję włosów. Ważne są witaminy z grupy B, witamina E, witamina A oraz cynk.

W trakcie leczenia

Odpowiednia pielęgnacja włosów ważna jest również podczas leczenia. Jeśli zauważyłeś / zauważyłaś, że Twoje włosy już zaczynają się przerzedzać, musisz działać ze zdwojoną siłą.

Przede wszystkim należy zacząć używać szczotki, która będzie delikatna dla włosów. Pamiętaj o tym, by czuprynę myć tak często, jak tego potrzebuje. Wybieraj jednak bardzo łagodne preparaty, które nie osłabią dodatkowo włosów.

Jeśli czupryna wyraźnie się przerzedziła, należy pamiętać o tym, by chronić także skórę głowy. Noś czapkę / chustkę, by ochronić głowę przed negatywnym oddziaływaniem wiatru czy niskich temperatur. Jeśli zaś świeci słońce, smaruj skórę głowy kremem zawierającym filtr UV.

Po kuracji

Również po zakończeniu terapii nie możesz odpuścić. Pamiętaj, że odrastające włosy nadal będą wrażliwe. Dlatego też trzeba zapewnić im odpowiednią ochronę przed środkami stylizacyjnymi, czynnikami atmosferycznymi czy zabiegami fryzjerskimi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *