Wzmożone wypadanie włosów prowadzące nierzadko do całkowitego wyłysienia zwykle jest domeną panów po pięćdziesiątym czy nawet sześćdziesiątym roku życia. Warto jednak mieć świadomość, że coraz częściej zdarzają się przypadki, kiedy to łysienie dotyka nawet dwudziestolatków. O ile w przypadku kobiet znaczne przerzedzanie się czupryny ma raczej charakter przejściowy, to jeśli chodzi o mężczyzn, wypadanie włosów może doprowadzić do całkowitego wyłysienia. W wielu przypadkach takiemu problemowi można zapobiec. Bez względu na wszystko, warto jednak wiedzieć, co zrobić, żeby przerzedzanie się czupryny było jak najmniej widoczne.

Dlaczego mężczyźni łysieją?

Warto mieć świadomość, że młodzi mężczyźni mogą tracić włosy na skutek stresu. Okazuje się bowiem, że prowadzenie stresującego trybu życia – co w dzisiejszych czasach do rzadkości nie należy – skutkuje nie tylko siwieniem, ale również wzmożoną utratą włosów.

Trzeba jednak wiedzieć, że mimo wszystko najczęściej łysienie ma charakter androgenowy. Oznacza to, że wzmożone wypadanie włosów związane jest ze szkodliwym oddziaływaniem dihydrotestosteronu na mieszki włosowe. Jak do tego dochodzi? Łysienie androgenowe bierze swój początek od androgenów, a uściślając – testosteronu. Hormon ten, pod wpływem enzymu alfa 5-reduktaza zostaje przekształcony w szkodliwy DHT. Ten zaś oddziałuje na mieszki i cebulki, sprawiając że włosy stają się coraz bardziej słabe aż wreszcie wypadają. Jeżeli niszczycielski proces DHT nie zostanie przerwany, wówczas może dojść do całkowitego wyłysienia.

Warto mieć również świadomość, że wzmożona utrata włosów związana z oddziaływaniem androgenów może mieć charakter genetyczny.

Jak poprawić wygląd przerzedzającej się czupryny?

Jeżeli nie będziemy przeciwdziałać wypadającym włosom, warto wiedzieć, w jaki sposób można poprawić wygląd czupryny, by „łyse” miejsca nie były zbyt widoczne.

Przede wszystkim należy zaakceptować swój nowy wygląd. Nie warto wpadać w kompleksy z powodu przerzedzającej się czupryny. Szczególnie wtedy, gdy zamierzamy rozpocząć kurację przeciwdziałającą przerzedzaniu się włosów.

By poprawić wygląd, warto pomyśleć o tym, by się ostrzyc na krótko. W ten sposób przerzedzenia staną się mniej widoczne – dla osób, które nie wiedzą że mamy problem z łysieniem, puste miejsca będą niewidoczne w ogóle.

Jednocześnie warto pamiętać, że problem wypadania włosów u młodych mężczyzn nie jest aż tak drastyczny. Musisz wiedzieć, że niektórzy panowie sami z siebie decydują się na łysinę, regularnie usuwając wszystkie włosy z głowy. Jeżeli i Tobie jest w łysienie do twarzy, może warto ją zaakceptować?

Jak leczyć łysienie?

Łysina nie jest jednak twarzowa dla wszystkich mężczyzn. Dlatego też wiele młodych osób decyduje się na przeciwdziałanie procesowi wypadania włosów. Na szczęście możliwości jest co najmniej kilka. I wszystkie, jeśli są stosowanie zgodnie z zaleceniem, przynoszą efekty.

Środki na porost włosów

Chcąc zlikwidować problem przerzedzającej się czupryny, można sięgnąć po środki przeciwdziałające wypadaniu włosów. Takie specyfiki powinny aktywizować komórki włosa do pracy. Dzięki temu preparaty takie przyczyniają się do ponownego odrostu włosów. Warto jednak pamiętać, by takie specyfiki zacząć stosować zanim dojdzie do całkowitej degradacji mieszków włosowych.

Jakie preparaty będą najlepsze? Okazuje się, że skuteczne są takie, które zawierają w swoim składzie minoxidil. Jest to substancja, której stosowanie przynosi zadowalające efekty. Trzeba jednak pamiętać, że rozpoczęcie kuracji wiąże się z koniecznością jest kontynuowania. Przerwanie grozi ponownym wypadaniem włosów.

Środki przeciwdziałające DHT

Chcąc zlikwidować łysienie, warto wziąć pod uwagę przyczyny powstawania problemu. W związku z tym poleca się, by sięgnąć po środki, które przeciwdziałają powstawaniu szkodliwego dihydrotestosteronu. Preparaty tego rodzaju muszą zawierać substancje, które należą do grupy tzw. inhibitorów DHT. Są to substancje, które odpowiadają za zahamowanie procesów prowadzących do przekształcenia testosteronu w jego szkodliwą formę.

Warto jednak mieć świadomość, że nie wszystkie specyfiki tego rodzaju są bezpieczne. A to dlatego, że stosowanie takich specyfików (oczywiście nie wszystkich) może skończyć się osłabieniem potencji.

Mezoterapia bezigłowa / igłowa

W walce z łysieniem u młodych osób pomocna może okazać się mezoterapia bezigłowa, bądź jej igłowa alternatywa. Istotą obu zabiegów jest dostarczanie dobroczynnych substancji w głębokie warstwy skóry. W przypadku mezoterapii bezigłowej dochodzi do bezbolesnego wtłaczania ampułki. Natomiast mezoterapia igłowa to wstrzykiwanie jej zawartości, co może wiązać się z pewnym dyskomfortem. Skład ampułki uzależniony jest od stopnia zaawansowania problemu. Dzięki temu, że koktajl odżywczy dobierany jest zgodnie z potrzebami skóry głowy, zabieg ten wykazuje się sporą skutecznością. Trzeba jednak mieć świadomość, że koniecznością jest kilkakrotne powtarzanie kuracji, by osiągnąć zadowalający rezultat.