Gęste i zdrowe włosy są marzeniem każdej osoby. Nie zawsze jest to możliwe. I nie chodzi o to, że są osoby, które narzekają na zbyt rzadką czuprynę. Znacznie większym problemem jest to, gdy do tej pory gęste włosy zaczynają wypadać we wzmożonym tempie. Czy to oznacza, że łysiejemy? Okazuje się, że całkowicie wyłysieć wcale nie jest łatwo.

Kiedy wypadanie włosów nie powinno niepokoić?

Warto pamiętać, że codzienna utrata włosów jest stanem całkowicie naturalnym. Każdego dnia tracimy nawet 150 włosów. Jest to związane z pewnym cyklem, kiedy to dochodzi do powstawania nowych włosów, które zastępują miejsce tych, których żywotność się już skończyła. Oznacza to więc w miejscu każdego utraconego włosa pojawia się nowy.

Wypadającymi włosami należy zacząć się martwić, gdy ich ilość zaczyna przekraczać 150. Wówczas trzeba poszukać przyczyn tego problemu. Im szybciej zaczniemy przeciwdziałać, tym skuteczniejsza będzie walka z łysieniem.

Przyczyny wypadania włosów

Przyczyn wzmożonego wypadania włosów jest wiele. Warto jednak mieć świadomość, że nie trzeba od razu mieć „apokaliptycznych wizji” dotyczących całkowitego wyłysienia. Takie sytuacje zdarzają się na szczęście rzadko.

Szukając przyczyn wzmożonego wypadania włosów, warto wziąć pod uwagę niewłaściwy sposób odżywiania się. Okazuje się dość często, że to właśnie niedobory składników odżywczych powodują osłabienie cebulek włosa, prowadząc do przerzedzania się czupryny. Problem ten zdarza się znacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn. A to dlatego, że to kobiety częściej sięgają po drastyczne diety odchudzające, prowadzące do niedoborów witamin i minerałów. Na szczęście w przypadku złego sposobu odżywiania się, bardzo rzadko dochodzi do całkowitego wyłysienia. Dlatego też mówi się częściej o wzmożonym wypadaniu włosów aniżeli łysieniu.

Do całkowitego wyłysienia na pewno nie doprowadzi złe uczesanie, czyli np. koński ogon. Oczywiście mowa tu o sytuacji, kiedy takie uczesanie jest dla nas codziennością. Wówczas mocne ściskanie włosów prowadzi do osłabienia włosów i ich wypadania.

O poważnym łysieniu można mówić wtedy, gdy wzmożone wypadanie włosów ma podłoże hormonalne. Chodzi przede wszystkim o niekorzystne oddziaływanie dihydrotestosteronu. Jest to hormon, który powstaje z przekształcenia testosteronu pod wpływem działania enzymu alfa 5-reduktazy. Wówczas dochodzi do oddziaływania na mieszki włosowe, powodując utratę włosów. Gdy proces ten nie zostanie zahamowany, wówczas może dojść do całkowitego wyłysienia.

By łysienie nie spędzało snu z powiek

Warto mieć świadomość, że nikt nie jest skazany na łysienie. Trzeba tylko wiedzieć, w jaki sposób przeciwdziałać problemowi. Na szczęście zapobieganie wzmożonemu wypadaniu włosów nie jest dość kosztowne.

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, by zdrowo się odżywiać. Istotne jest to, co jemy. Dlatego też warto zwracać uwagę na to, by w codziennym jadłospisie znalazły się źródła witamin z grupy B, cynk, selen, siarka, potas. Istotna jest obecność witaminy E oraz witaminy A. Dobra dieta, bogata w owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste, ryby – to podstawa, jeśli chcemy faktycznie przeciwdziałać wzmożonemu wypadaniu włosów.

Jeżeli chcemy poprawić kondycję czupryny, warto poddać się zabiegowi, jakim jest mezoterapia. Do dyspozycji jest mezoterapia bezigłowa, która polega na wtłoczeniu dobroczynnych substancji w głębokie warstwy skóry. Skład odżywczej ampułki uzależniony jest od problemu, z jakim się zmagamy i kondycji włosów. Zaletą tego rozwiązania jest jego bezbolesność. Zabieg jest całkowicie bezinwazyjny.  By jednak przyniósł oczekiwane efekty, koniecznością jest wykonanie serii zabiegów, najlepiej w kilkunastodniowych odstępach czasu.

Warto także zadbać o właściwą pielęgnację włosów. Przede wszystkim nie należy doprowadzać do znacznego osłabienia włosów. Dobrze, gdy będziemy zapobiegać łupieżowi i łojotokowi. Są to bowiem dwa czynniki, które odpowiadają za łysienie łojotokowe. Warto więc stosować łagodne szampony do pielęgnacji włosów, które nie będą podrażniały skóry. Istotne jest również to, by stosować kosmetyki przeznaczone do konkretnego typu włosów. W ten sposób nie będziemy osłabiać ich zbyt silnymi środkami.

Jeżeli zaś nie chcemy doprowadzić do łysienia, a zauważamy u siebie pierwsze objawy wypadania o charakterze androgenowym, warto sięgnąć po specyfiki, które zawierają substancje przeciwdziałające procesowi przekształcania testosteronu w DHT. Muszą to być środki zawierające inhibitory DHT. Ważne jest jednak, by były to takie specyfiki, które nie powodują pogorszenia sprawności seksualnej. Zdarza się bowiem, że takie stosowanie takich preparatów bardzo często kończy się zaburzeniami potencji, ze spadkiem libido włącznie. Warto mieć świadomość, że wszystkie preparaty zawierające inhibitory DHT należy stosować systematycznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *