Kiedyś nie było lekarstw i kosmetyków w takiej postaci, w jakiej znamy je i stosujemy obecnie, ale mimo to ludzkość radziła sobie z wieloma doskwierającymi jej dolegliwościami. Dość dokładnie poznano lecznicze właściwości roślin i z powodzeniem stosowano je przez wieki, a właściwie całe tysiąclecia. Dziś wiedza zdobyta przez poprzednie pokolenia jest chętnie wykorzystywana przez medycynę, farmację i przemysł kosmetyczny, a nauka coraz częściej i coraz wyraźniej potwierdza lecznicze właściwości ziół i generalnie wielu roślin. Wśród ziół znajdziemy sporo takich roślin, które można z powodzeniem wykorzystać w leczeniu łysienia różnych typów i o różnych stopniach zaawansowania. Zioła na łysienie i porost włosów są w stanie pomóc nam w wielu przypadkach, aczkolwiek warto zdawać sobie sprawę z tego, że wykazują one raczej łagodne działanie i nie zawsze same ziołowe kuracje będą wystarczające. W wielu przypadkach na pewno lepiej sprawdzą się profesjonalne środki na łysienie, a że i ich producenci bardzo często sięgają po wyciągi z ziół nie musimy obawiać się, że w naszej kuracji przeciwko wypadaniu włosów zabraknie jakichś szczególnie wartościowych składników, a nawet gdyby zabrakło składniki te można bardzo łatwo uzupełnić. Tym łatwiej, że są one bardzo tanie i wygodne w stosowaniu, poleca się je głównie w formie naparów i herbatek, choć czasem znajdziemy je i pod postacią kapsułek, olejków bądź tabletek.
Zioła na łysienie działają zazwyczaj dość kompleksowo bowiem nie tylko wzmacniają włosy i zapewniają im lepszą ochronę, ale też przyczyniają się do kondycjonowania cebulek włosowych, stabilizują procesy zachodzące w skórze głowy (między innymi łojotok) działają też przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie dostarczając jednocześnie witamin i minerałów. W każdym przypadku warto o nich pamiętać jeśli zależy nam na wyglądzie naszej czupryny.
Jakie zioła na łysienie warto mieć na uwadze?

Skrzyp polny
Skrzyp polny jest bodaj najczęściej polecanym ziółkiem. Faktycznie zioło to wpływa bardzo pozytywnie na porost włosów, na kondycję skóry oraz na paznokcie. Dzieje się tak, dzięki zawartym w nim silikonom (związkom krzemu). Oprócz tego skrzyp stabilizuje łojotok, działa lekko ściągająco i odkażająco, a zawarte w nim składniki nie tylko wzmacniają włosy na całej długości zapobiegając ich łamaniu się i rozdwajaniu.

Rozmaryn na łysienie
Rozmaryn lekarski dostępny jest w co najmniej kilku postaciach, ale bodaj najczęściej poleca się pozyskiwany z niego olejek. Stosowany na głowę jak odżywka (starannie wmasowywany w skórę głowy, pozostawiony na jakiś czas a następnie zmywany) wzmacnia cebulki włosowe i pobudza ich wzrost, zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów, stabilizuje skórę zapobiegając łupieżowy, poprawia ukrwienie i, co za tym idzie, poziom odżywienia mieszków włosowych. Dzięki rozmarynowi włosy zyskują lepsze warunki do wzrostu i regeneracji. Olejek rozmarynowy można z powodzeniem łączyć z innymi wartościowymi olejkami (i ziołami w innej postaci) uzyskując bardziej złożone, naturalne odżywki do włosów.

Wyciąg z brzozy
Brzoza wykazuje silne właściwości przeciwzapalne i oczyszczające. Działa na włosy odświeżająco. Może przywrócić im połysk i zdrowy wygląd aczkolwiek działa oczywiście w ograniczonym wymiarze – bardzo zniszczonych włosów na pewno w pełni nie zregeneruje, może jednak dodać im też odrobinę puszystości i miękkości.

Czarna rzepa
Właściwości czarnej rzepy są znane chyba większości z nas. To roślinka, która zawiera i wiele witamin i minerałów, ale przede wszystkim jest też doskonałym źródłem aminokwasów siarkowych, które… są budulcem naszych włosów. Czarna rzepa doskonale poprawia porost włosów, a przy okazji zapobiega chorobom skóry głowy (łojotok, łupież, etc.) przyczyniającym się do pogorszenia kondycji naszych czupryn.

Pokrzywa
Jeśli chcecie wykorzystać zioła na łysienie nie zapominajcie o pokrzywie, która jest źródłem witamin takich jak witamina C lub B, ale dodatkowo zawiera kwas krzemowy i mrówkowy oraz sole mineralne m.in. żelaza i magnezu – niezmiernie istotne dla kondycji naszych włosów. Wyciąg z pokrzywy powstrzymuje nadmierne wypadanie włosów, wzmacnia je i odżywia. Zapobiega też łojotokowi i ogranicza go, a przy okazji nadaje włosom połysk, miękkość i elastyczność. To jedno z tych ziół, które charakteryzuje się naprawdę bardzo wysoką skutecznością, a niestety często o nim zapominamy.

Oprócz wyżej wymienionych roślin warto pamiętać o rumianku, który ma silne działanie uelastyczniające i przeciwzapalne (rozjaśnia też lekko włosy). Cennym ziołem na łysienie jest też lawenda – a to nie tylko ze względu na piękny zapach, ale i właściwości przeciwbakteryjne i przeciwłojotokowe. Warto pamiętać również o aloesie dostarczającym włosom witamin i ważnych minerałów.

Niemal wszystkie wymienione wyżej zioła są często wykorzystywane przez przemysł kosmetyczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *