Wzmożone wypadanie włosów jest coraz częstszym problemem. Z łysieniem stykają się głównie panowie, i choć jeszcze jakiś czas temu uważano, że łysina jest mężczyznom pisana, współcześni panowie nie chcą się na nią godzić. Także i kobiety, choć u nich całkowite wyłysienie zdarza się bardzo rzadko, nie chcą dopuścić do tego, by doszło do znacznego przerzedzenia włosów. W efekcie, osoby poszukujące środków przeciwdziałającym nadmiernej utracie włosów, sięgają po wszystkie dostępne preparaty na łysienie, nie zastanawiając się czy one faktycznie działają. Zamiast wydawać swoje ostatnie oszczędności na najdroższe środki przeciwdziałające wzmożonemu wypadaniu włosów, warto wiedzieć, czy ich zakup jest faktycznie opłacalny.

Czy całkowite wyleczenie łysienia jest możliwe?

Leczenie łysienia jest dość trudne. Tak naprawdę wiele zależy od tego, jaki stopień zaawansowania ma nasz problem. Jeżeli dojdzie do całkowitej degradacji i miniaturyzacji mieszków włosowych, całkowite wyleczenie łysienia nie będzie możliwe. Włosy nie będą mogły bowiem ponownie odrosnąć. Wiele też zależy od samej przyczyny wzmożonego wypadania włosów. Zdarza się bardzo często, że łysienie związane jest z sezonowością czy też przebyciem ciężkich chorób, także tych przebiegających z wysoką gorączką.

Do znacznej poprawy kondycji czupryny i ponownego odrostu włosów można jednak doprowadzić. Trzeba tylko odpowiednio wcześnie zdiagnozować przyczynę łysienia oraz podjąć odpowiednie leczenie.

Skuteczne działanie minoxidilu

Lekarze są zdania, że z łysieniem poradzić sobie może minoxidil (a dokładniej mówiąc – wszystkie preparaty zawierające tę substancję). Jest to substancja, która przyczynia się przede wszystkim do aktywizowania komórek włosa do pracy. Dzięki czemu możliwy jest ponowny odrost włosów w miejscu, gdzie zadział DHT (dihydrotesosteron), niszczący mieszki włosowe, prowadząc do ich stopniowej miniaturyzacji.

Środki nakładane są miejscowo – tam, gdzie pojawiła się łysina. Ważne jest, by przed zaaplikowaniem wykonać delikatny peeling, dzięki czemu dobroczynna substancja wchłonie się znacznie lepiej. Ogromne znaczenie jest również to, by preparaty zawierające minoxidil stosować systematycznie, nawet dwa razy dziennie. Aplikowanie powinno wejść nam w nawyk, ponieważ zaprzestanie stosowania środków zwykle doprowadza do ponownego przerzedzenia się włosów.

Decydując się na kurację z wykorzystaniem środków zawierających minoxidil, należy pamiętać że pierwsze efekty pojawiają się po kilkunastu tygodniach systematycznej terapii. Jej skuteczność zależy od tego, jak wcześnie rozpoczęliśmy kurację (im wcześniej tym lepiej – chodzi o to, by nie doszło do całkowitej miniaturyzacji mieszków włosowych) oraz od stężenia minoxidilu (im wyższe stężenie substancji, tym lepsze efekty można uzyskać).

Gdzie szukać minoxidilu? Preparatów z tą substancją dostępną na rynku jest wiele. Warto jednak zwrócić uwagę na te najbardziej skuteczne. Pozytywnymi opiniami, jeśli chodzi o skuteczność, cieszą się między innymi:  NR-08 (minoxidil 7%), Nr-07 (minoxidil 5%), kosmetyki z serii Sigma Skin (leczenie łysienia w trzech krokach).

Działanie finasterydu w walce z łysieniem

Poza minoxidilem skutecznością wykazuje się finasteryd. Jest to substancja, którą zwykle znajdziemy w formie tabletek na łysienie. Jej działanie polega na przeciwdziałaniu łysieniu poprzez zahamowanie procesów prowadzących do powstawania szkodliwego dihydrotestosteronu. W ten sposób nie dochodzi do osłabienia mieszków włosowych, eliminując przyczynę łysienia.

Leczenia finasterydem nie mogą podjąć się kobiety. Wszystkie specyfiki zawierające tę substancję przeznaczone są wyłącznie dla mężczyzn. Pierwsze rezultaty kuracji pojawiają się po kilku miesiącach regularnego zażywania specyfiku. Dawkowanie musi odbywać się zgodnie z zaleceniami. Istotne jest również to, by nie pomijać żadnej dawki, lecz zażywać tabletki regularnie. Przerwanie kuracji skutkuje bowiem powrotem do wzmożonego wypadania włosów. Zresztą tak samo jak w przypadku minoxidilu.

Warto mieć świadomość, że stosowanie finasterydu nie pozostaje bez wpływu na sprawność seksualną mężczyzn. Bardzo często zdarza się, że zażywanie takich leków osłabia potencję, prowadząc do niemocy płciowej oraz zaburzeń ejakulatu.

Finasteryd zawierają między innymi: Proscar, Propecia. Mając na uwadze fakt możliwości wystąpienia zaburzeń natury seksualnej, warto dokładnie przeanalizować chęć stosowania takich środków.

Naturalne inhibitory DHT w walce z wypadaniem włosów

Walkę z łysieniem mogą wspomóc preparaty zawierające inhibitory DHT. Są to substancje, które hamują proces powstawania DHT. Ich zaletą jest jednak to, że nie powodują negatywnych skutków ubocznych w postaci zaburzeń erekcji i nie prowadzą do seksualnych dysfunkcji.

Wyciąg z Saw Palmetto, kwas oleinowy oraz kwas azelainowy – to trzy najskuteczniejsze inhibitory DHT, które walczą z łysieniem zatrzymując proces wzmożonego wypadania włosów. Znajdziemy je w preparacie NR-07 (który jest także środkiem zawierającym minoxidil).

Wyciąg z Saw Palmetto zawierają także kapsułki Procerin przeznaczone dla mężczyzn.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *