Wypadanie włosów, nie tylko kobiety doprowadza do „białej gorączki”. Również panowie, mając świadomość tego, że nie są skazani na łysinę, coraz częściej przerażają się swoją skłonnością do wzmożonego przerzedzania się czupryny. W wielu przypadkach istnieje możliwość zatrzymania wzmożonego wypadania włosów za pomocą odpowiednich środków. Jednak dla niektórych tylko przeszczep jest ratunkiem.

Kiedy można uniknąć transplantacji włosów?

Warto mieć świadomość, że najczęstszą przyczyną wzmożonego przerzedzania się czupryny jest łysienie androgenowe. W większości przypadków dotyczy ono przede wszystkim mężczyzn. Łysienie tego rodzaju związane jest z negatywnym oddziaływaniem dihydrotestosteronu (powstającego przez przekształcenie testosteronu) na mieszki włosowe. Gdy są one zbyt wrażliwe, dochodzi do ich stopniowej miniaturyzacji. Jeżeli w odpowiednim czasie proces ten nie zostanie zatrzymany, wówczas może dojść do całkowitego wyłysienia. W takiej sytuacji popularne środki na porost włosów (np. Advecia, Provillus, Procerin, NR-07) nie będą w stanie zadziałać. Wówczas tylko transplantacja włosów może okazać się ratunkiem.

Kto może poddać się przeszczepowi?

Warto być świadomym tego, że nie wszyscy są kandydatami pretendującymi do zabiegu transplantacji. Przede wszystkim pacjent powinien posiadać na skórze głowy takie miejsca, z których będzie można pobrać materiał do przeszczepu.

Chcąc poddać się zabiegowi, trzeba także wziąć pod uwagę kilka istotnych przeciwwskazań. To one w dużej mierze decydują o tym, czy dana osoba może poddać się takiej operacji.

Do przeciwwskazań zalicza się:

  • choroby skórne,
  • zachwiana odporność,
  • przebyty zawał serca,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • ciężkie choroby ogólnoustrojowe, np. cukrzyca,
  • reakcja alergiczna na substancje znieczulające.

Metody wykorzystywane podczas transplantacji włosów

Warto mieć świadomość, że nie istnieje jeden sposób przeprowadzenia zabiegu przeszczepu włosów. Metod jest kilka, a wybór ostatecznej zależy przede wszystkim od problemu pacjenta. Przed przystąpieniem do operacji, warto poznać możliwości.

Metoda FUE (Follicular Unit Extracion)

Jest to jedna z najczęściej stosowanych technik transplantacji włosów. Metoda polega na przeszczepianiu pojedynczych włosów. Zabieg rozpoczyna się od zgolenia owłosienia z tylnej części głowy. Następny etap to pobranie pojedynczych mieszków włosowych za pomocą mikropunchów. Kolejny krok to umieszczenie pobranego materiału w miejscach nieowłosionych, po uprzednim wykonaniu odpowiednich nacięć skóry.

Czas trwania takiego zabiegu oscyluje w granicach 2-4 godzin.

Metoda STRIP

Jest to metoda, która polega na pobraniu paska z owłosionej skóry głowy – od tego rozpoczyna się każdy zabieg. Zwykle jego długość wynosi 15 centymetrów. Z pobranego materiału wybierane są pojedyncze grafty (tkanki), które zawierają do 3 włosów. W kolejnym etapie dochodzi do wykonania niewielkich nacięć na nieowłosionej skórze głowy. W tych miejscach chirurg umieszcza pobrany materiał tkankowy.

Zabieg polegający na wykorzystaniu metody STRIP to znaczna rozpiętość czasowa. Operacja może trwać równie dobrze godzinę, jak i osiem godzin.

Bez względu na wybraną metodę przeszczepu, zabieg wykonywany jest w znieczuleniu. Dlatego też wszelki dyskomfort związany z nacinaniem skóry głowy jest zredukowany do minimum. W związku z tym, że lek znieczulający zawiera niewielki dodatek adrenaliny, pacjent może odczuwać wzmożone bicie serca. Taki „dodatek” jest spowodowany przedłużeniem działania znieczulenia oraz zmniejszeniem krwawienia podczas zabiegu.

Przeszczep włosów a skutki uboczne

Warto pamiętać, że nawet dobrze wykonana operacja nie jest gwarantem, iż uda się pacjentowi uniknąć działania niepożądanego działania. Trzeba liczyć się przede wszystkim z możliwością wystąpienia dyskomfortu – zwykle jest to pieczenie skóry, które może być odczuwane nawet w trakcie operacji.

Poddając się transplantacji włosów, trzeba liczyć się również z możliwością wystąpienia silnego bólu głowy. Bardzo możliwe jest również pojawienie się obrzęku skóry głowy.

Postępowanie po zabiegu

Jeśli poddamy się transplantacji włosów, warto pamiętać o przyjmowaniu zalecany leków. Są to przede wszystkim środki działające przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Dzięki temu do minimum ograniczymy dyskomfort związany z pojawieniem się dokuczliwych skutków ubocznych zabiegu przeszczepu włosów.

Skuteczność zabiegu transplantacji włosów

Osoby, które rozważają przeszczep włosów, interesują się przede wszystkim skutecznością takiego zabiegu. Zastanawiają się, jakie efekty można osiągnąć i czy warto inwestować w taką operację (a są to niemałe koszty).

Warto mieć świadomość, że w ciągu dwóch tygodni od operacji przeszczepione włosy wypadają. Nie należy jednak wpadać w panikę, ponieważ jest to proces całkowicie naturalny. Jest to bowiem wywołane tzw. szokiem pooperacyjnym, w efekcie którego mieszki włosowe przechodzą w fazę telogenową. Na szczęście nowe włosy zaczynają pojawiać się już po 3 miesiącach. Biorąc pod uwagę fakt, że szybkość wzrostu włosów to zależność 1cm na 1 miesiąc, zauważalne rezultaty pojawiają się po 5-6 miesiącach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *