Wiele osób zmaga się z problemem wypadania włosów. Nie da się ukryć, że niekiedy dość ciężko jest opanować ten proces. Czupryna wydaje się bardzo przerzedzać, ponieważ włosy tracimy garściami. Dlatego też najlepiej skupić się na tym, by zapobiegać utracie włosów. Co można zrobić? Działania wcale nie są skomplikowane i z reguły nie wymagają od nas sporych wyrzeczeń czy specjalnych zabiegów. Są to proste wskazówki, do realizowania których zachęcam każdego, dla kogo wypadanie włosów byłoby koszmarem.

Czy można zapobiec wypadaniu włosów?

Od tego tak naprawdę trzeba zacząć. Warto zastanowić się, czy w ogóle jest możliwe, by zapobiec temu problemowi. I tutaj – jak się okazuje – sprawa wcale nie jest prosta. Trzeba mieć bowiem na uwadze fakt, że proces wypadania włosów jest czymś zupełnie naturalnym. Codziennie tracimy nawet 150 włosów. Jest to związane z tym, że każdy włos musi przejść cały cykl, którego ostatnim etapem jest właśnie wypadnięcie. Nie jest to jednak żaden powód do niepokoju, ponieważ w każdym miejscu pojawia się zupełnie nowy włos. Tak więc – gdy włosy nie wypadają garściami, ale trochę ich tracimy w ciągu dnia wcale nie trzeba panikować.

Oznacza to więc, że wypadaniu włosów całkowicie nie można zapobiec. Można natomiast przeciwdziałać przerzedzaniu się czupryny.

Jak to osiągnąć?

Jeżeli nie chcemy dopuścić do tego, by nasze włosy wypadały w nadmiarze, przede wszystkim należy zadbać o prawidłowy sposób odżywiania się. Niestety większość osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że to co jemy ma ogromne znaczenie dla kondycji naszej czupryny. W codziennym jadłospisie powinno znaleźć się miejsce przede wszystkim dla produktów spożywczych, będących źródłem siarki. Jest to pierwiastek niezbędny, ponieważ związany z cysteiną i metioniną – aminokwasami, które uczestniczą w procesie produkcji keratyny – białka budującego włos. Sporą ilość siarki znajdziemy między innymi w fasoli, jajkach, rybach, chudej wołowinie. Również brukselka, rzeżucha czy chrzan dostarczają spore ilości tego pierwiastka. Niemałe znaczenie ma również cynk, żelazo oraz miedź w diecie. Są to pierwiastki, które przyczyniają się do stymulowania wzrostu włosów.

 

Jeśli chodzi o zapobieganie wypadaniu włosów, warto odkryć cenne działanie ziół i roślinnych wyciągów. Na włosy szczególnie polecany jest skrzyp polny. Jest to roślina, która stanowi cenne źródło krzemu oraz potasu. Jeśli chodzi o włosy, działa na nie odżywiająco, prowadząc do regeneracji zniszczonej czupryny. Ponadto odpowiada za nawilżenie suchych końcówek i oraz wzmacnia czuprynę, zapobiegając nadmiernej łamliwości.

By zapobiec wypadaniu włosów, koniecznością jest też ich odpowiednia pielęgnacja. Nie da się ukryć, że wiele osób nie przykłada do tego większej wagi. Czuprynę myjemy wtedy, gdy włosy są już dość przetłuszczone. Zwykle stosujemy nieodpowiednie szampony oraz inne kosmetyki, co znacząco wpływa na stan naszej czupryny. Kolejnym problemem jest nadużywanie sprzętów do stylizacji włosów. Lokówki, prostownice, a nawet suszarki – jeśli wykorzystują gorące powietrze, przyczyniają się do przesuszenia włosów. Czupryna traci całą wilgoć, efektem czego włosy zaczynają przypominać siano. Stają się bardzo osłabione, co z czasem prowadzi do ich wypadania. W takiej sytuacji należy jak najszybciej zaprzestać takowych praktyk. Suszyć jak najbardziej można, ale trzeba uruchomić chłodny nawiew powietrza. Włosy co prawda będą schły dłużej, niemniej jednak będą zdrowsze, a i nie będą tak często się przetłuszczać.

Wypadaniu włosów sprzyjają choroby – zarówno te krótkotrwałe, jak i przewlekłe. Oczywiście ich pojawienie się nie zawsze jest zależne od nas. Warto jednak robić wszystko, by jak najdłużej zachować zdrowie. Pomoże w tym odpowiednia dieta, aktywność fizyczna oraz hartowanie organizmu. Szczególnie niebezpieczne dla włosów mogą być choroby, które przebiegają z ostrą gorączką. Oczywiście również choroby nowotworowe (a przede wszystkim stosowane metody leczenia) wpływają na znaczną utratę włosów.

A jak powstrzymać proces przerzedzania czupryny?

Warto na koniec podać kilka sposobów na to, by zatrzymać proces nadmiernego wypadania włosów. Gdy ten stan uda się osiągnąć, wówczas można zastosować metody opisane wyżej, by problem ponownie się nie pojawił. Co zatem można zrobić?

Przede wszystkim trzeba określić przyczynę wypadania włosów. U mężczyzn jest to najczęściej problem z hormonami. Chodzi o szkodliwe oddziaływanie DHT – dihydrotestosteronu, powstałego z przekształceń testosteronu. DHT odpowiada za osłabienie mieszków włosowych i ich miniaturyzację. W takiej sytuacji można sięgnąć po preparaty na porost włosów (np. z minoxidilem). Skuteczniejsze będą takie, które zawierają inhibitory DHT (np. NR-07, Advecia). Dzięki temu tak naprawdę uda się zwalczyć przyczynę, a nie objawy nadmiernej aktywności DHT, co skutkuje wypadaniem włosów.

W przypadku kobiet zwykle wystarczają dobre nawyki żywieniowe oraz uregulowanie gospodarki hormonalnej, ściśle związanej z estrogenami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *