Każdy z nas chciałby mieć zdrowe włosy. Tymczasem niewłaściwa ich pielęgnacja oraz prowadzony tryb życia najczęściej temu nie sprzyja. Bardzo często dochodzi do ich nadmiernego wypadania, efektem czego zwykle są pierwsze zaczątki łysienia. Czy w jakiś sposób można temu zapobiec? Czy można włosom przywrócić zdrowie i dawny blask? Takie pytanie zadaje sobie coraz więcej osób. Jeśli i ty należysz do tego grona, dowiedz się, w jaki sposób pokonać ten problem.

Wypadanie włosów wraz z upływającymi latami?

Każdego miesiąca włosy przyrastają na długość około 1 centymetra. Zaś każdego dnia tracimy nawet do 100 włosów, co jest procesem całkowicie naturalnym. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że w miarę upływu lat włosów zaczyna nam wypadać coraz więcej. Problem ten jednak w większym stopniu dotyka przede wszystkim mężczyzn. Co więcej – u nich ten problem może doprowadzić do całkowitego wyłysienia. Szacuje się, że u 80% mężczyzn powyżej 70 roku życia dochodzi do całkowitej utraty włosów, poczynając do stopniowego łysienia w okolicach skroni. U kobiet zwykle do całkowitego wyłysienia nie dochodzi, aczkolwiek częściej dochodzi do ich znacznego przerzedzenia się.

Gdy włosy wypadają, mimo młodego wieku

Okazuje się, że dość często włosy wypadają mimo młodego wieku. Bardzo często dotyczy to już dwudziestolatków, którym zaczynają tworzyć się zakola. Również i młode panie narzekają na znaczne przerzedzenie czupryny, a widok garści włosów na szczotce czy grzebieniu prowadzi do kompleksów. Przecież nikt z nas nie chce być łysy! Z czego wynika to tak wczesne wzmożone wypadanie włosów?

Okazuje się, że przyczyn jest naprawdę wiele. Jedne są mniej, inne bardziej poważne. By móc przeciwdziałać temu procesowi, koniecznością jest rozpoznanie przyczyny takiego stanu. Dopiero potem można zdecydować o odpowiedniej kuracji.

Do najważniejszych i najczęstszych przyczyn wypadania włosów zalicza się:

  • niedobory minerałów i witamin, spowodowane niewłaściwym sposobem odżywiania się,
  • przewlekłe sytuacje stresowe,
  • zawirowania hormonalne, na skutek nadmiernej aktywności androgenów,
  • czynniki genetyczne,
  • słabe krążenie,
  • wpływ czynników zewnętrznych (zanieczyszczenie środowiska, nieodpowiednie zabiegi fryzjerskie),
  • niewłaściwa pielęgnacja włosów.

Warto mieć także świadomość, że również niektóre choroby mogą odpowiadać za wzmożone wypadanie włosów, prowadzące albo do łysienia, albo do znacznego przerzedzenia się czupryny. Zalicza się do nich między innymi: nadczynność tarczycy, grzybicę, łupież, niektóre choroby nowotworowe.

Jak wyeliminować problem wzmożonego wypadania włosów?

W pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiedni sposób odżywiania się, bez względu na to, jaka jest przyczyna problemu. Warto bowiem mieć świadomość, że dobrze odżywione cebulki włosów to zdrowa i pełna blasku czupryna. Istotne znaczenie ma obecność w diecie takich składników jak: witamin z grupy B (zapewniają blask i sprężystość, zapobiegają wypadaniu włosów), witaminy E (wpływa korzystnie na porost włosów), cynk (poprawia kondycję czupryny, zapobiegając jej przerzedzaniu się).

Walka z łupieżem – klucz do sukcesu

Chcąc wyeliminować problem wypadających włosów, warto także pokonać łupież. Bardzo często okazuje się, że jest to jedna z przyczyn problemu. Jeśli go nie pokonamy, wówczas w żaden sposób nie uda się wyeliminować problemu wypadających włosów.

Trzeba pamiętać, by w pierwszej kolejności stosować odpowiednie lecznicze szampony przeciwłupieżowe. Tego rodzaju środki, dzięki zawartości odpowiednich substancji, są w stanie całkowicie pozbyć się drożdżaków, bytujących na skórze głowy, odpowiedzialnych za łupież. W likwidacji problemu na pewno nie pomogą szampony pielęgnacyjne. Je można stosować dopiero wtedy, gdy łupież faktycznie zlikwidujemy.

Niemałe znaczenie ma również stosowanie odpowiedniej diety. Chodzi o to, by wraz z jadłospisem dostarczać cynku, magnezu, żelaza czy siarki. Istotne znaczenie mają również kwasy omega.

Kiedy sięgnąć po środki na wypadanie włosów?

Gdy pojawia się problem wzmożonego wypadania włosów, nie od razu trzeba sięgać po dostępne w aptekach czy profesjonalnych drogeriach środki na porost włosów. Po tabletki czy płyny na łysienie można sięgnąć wtedy, gdy widzimy, że włosy wyraźnie się przerzedziły, a i pojawiają się pierwsze objawy łysienia.

W takim przypadku doskonale sprawdzą się preparaty, które zawierają w swoim składzie minoxidil. Jest to niezwykle skuteczna substancja, dzięki której komórki włosa są aktywizowane do pracy. Jeśli chcemy zatrzymać łysienie, wówczas koniecznością będzie zastosowanie środków, będących źródłem inhibitorów DHT – dihydrotestosteronu, odpowiadającego za łysienie androgenowe. Warto jednak uważać na preparaty zawierające finasteryd. Jest to skuteczna substancja, jednak jej stosowanie zwykle prowadzi do problemów z potencją. Lepsze efekty przynoszą więc naturalne inhibitory DHT (np. kwas azelainowy, kwas oleinowy, wyciąg jagód z palmy sabałowej).  Dobre efekty przynosi również łykanie odpowiednich tabletek.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *